شماره تماس : 58925-021

ازن استخر از تولید تا مصرف

misrezaeimisrezaei
50 بازدید
ازن استخر از تولید تا مصرف

شنا در استخر از تفریحات هیجان انگیز و لذت بخش ست که در تمام فصول سال مورد استفاده قرار می گیرد. برای لذت بردن از شنا، آب استخر باید زلال و شفاف باشد، که این امر مستلزم این است که استخر به درستی تمیز و ضدعفونی شود. ازن استخر یک اکسید کننده ضد میکروبی فوق العاده قوی می باشد که موجب از بین رفتن باکتری ها و آلودگی های آب می شود و جهت تزریق آن به داخل آب استخر از، ازن زن استخر استفاده می شود . البته توجه داشته باشید که تجهیزات و لوازم استخر دیگری نیز از جمله فیلتر استخر، پمپ استخر و جاروی استخر نیز جهت تصفیه آب استخر و فیلتراسیون آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد ، که باعث تمیزی و شفافیت آب استخر می شود.

ازن چیست؟

ازن گازی بی رنگی است که از سه اتم اکسیپن تشکیل می شود. ازن به عنوان یک اکسید کننده مناسب جهت ضدعفونی کردن آب عملکرد مناسبی دارد. یکی از کاربردهای ازن ، استفاده از آن برای تصفیه آب استخر می باشد. تصفیه آب استخر با ازن یکی از طبیعی ترین و قوی ترین روش ها برای از بین بردن آلودگی های آب استخر می باشد. این گاز توسط ازن زن استخر وارد آب شده و با سیرکولاسیون آب استخر ، می تواند مواد آلی، باکتری ها، میکروب ها و ویروس های موجود در آب استخر را از بین ببرد.
این گاز به علت ناپایدار بودن می بایست همراه با مقدار کمی از یک ماده شیمیایی دیگر مانند کلر یا برم به استخر اضافه شود تا اطمینان حاصل شود که آب کاملاً ضد عفونی شده و برای شنا ایمن است. استفاده از ازن باعث جلوگیری از محصولات جانبی کلر و برم مانند کلرامین ها و تری هالومتان ها می شود . توجه داشته باشید که استفاده از ازن در استخرها باید به میزان مناسب و کنترل شده انجام شود، زیرا ازن یک گاز بسیار اکسیداتیو و خورنده است که برای سلامتی انسان مضر است.
باقی مانده ی ازن نباید به استخر بازگردانده شود، زیرا می تواند در سطح آب جمع شود و در نتیجه توسط شناگران استنشاق ( آب یا مایع دیگری را به بینی کشیدن) شود. باقی مانده های ازن باید با کربن فعال یا با واکنش های شیمیایی مانند استفاده از یون برمید حذف شوند. این گاز با مقدار قابل توجهی هوا تزریق می شود که باید قبل از بازگشت آب به استخر تخلیه شود و از بین برود.

 

ازن استخر از تولید تا مصرف

 

دستگاه ازن زن استخر

ازن زن استخر ، دستگاه کوچکی می باشد که بخشی از تجهیزات استخر شما می باشد و جهت تزریق ازن به داخل استخر مورد استفاده قرار می گیرد و ازن زن استخر با تزریق ازن به داخل استخر ، به همراه مقدار کمی کلر ، آب استخر را ضدعفونی می کند .ازن مانند کلر بوی بدی ندارد و به صورت با آب ترکیب شده و واکنش انجام داده و سریعا از بین می رود و مانند کلر اثرات منفی در پوست و سوزش چشم شناگر ندارد.
دستگاه ازن زن استخر ، در مسیر سیستم تصفیه آب استخر نصب می شود و قبل از ورود آب به استخر آنرا ضد عفونی کرده و به استخر برمی گرداند. ازن زن استخر از رسوب گذاری کربنات کلسیم و رسوبات چرب در کناره های استخر جلوگیری می کند و به کاهش مصرف کلر کمک می کند.

نحوه کار دستگاه ازن زن استخر

در دستگاه ازن زن استخر ، ازن با عبور گاز حاوی اکسیژن از یک میدان الکتریکی پرانرژی یا یک منبع تابش با انرژی بالا تولید می‌شود . در روش اول غلظت ازن تا 4.5 درصد وزنی به دست می‌آید، اما زمانی که توسط اشعه ماوراء بنفش تولید می‌شود، غلظت تنها 0.001 تا 0.1 درصد وزنی به دست می‌آید. در ادامه هر یک از این روش های فوق را به صورت اجمالی بررسی می کنیم :

 • ازن زن استخر با اشعه UV :

یکی از روش های تولید ازن برای ضدعفونی آب استخر استفاده از دستگاه ازن مولد UV می باشد. برای اینکه اشعه ماوراء بنفش هوا را به ازن تبدیل کند، باید هوا را از روی لامپ های UV که نور 185 نانومتری ساطع می کنند عبور داد، با عبور هوا از روی این لامپ ها انرژی مولکول های اکسیژن تقسیم می شوند. اکسیژن دارای دو اتم اکسیژن و ازن دارای سه اتم است. وقتی مولکول‌های اکسیژن از هم جدا می‌شوند، سعی می‌کنند تثبیت شوند و در این فرآیند ازن را تشکیل می‌دهند. سپس هنگامی که ازن تولید شد، باید در آب حل شود.

 • ازن زن استخر با تخلیه کرونا :

یکی دیگر از روش های تولید ازن استفاده از یک ازناتور تخلیه کرونا (مولد تخلیه انرژی الکتریکی) می باشد. این روش از تخلیه الکتریکی با ولتاژ بالا برای ایجاد ازن استفاده می کند. این تخلیه‌های الکتریکی باعث به وجود آمدن حلقه‌ای از انرژی می شوند، با عبور هوا از آن حلقه برخی از مولکول‌های اکسیژن از هم جدا می‌شوند و دوباره جمع می‌شوند، سپس ازن را تشکیل می‌دهند.
جهت ضدعفونی کردن استخر توسط ازن، معمولاً از هوا به عنوان گاز تغذیه برای هر نوع ازن زن استخر استفاده می شود. بخشی از اکسیژن توسط این تکنیک ها ، می تواند به ازن تبدیل می شود.

ویژگی ها و مشخصات ازن استخر

ازن تا حد مشخصی در آب قابلیت حل شدن دارد. تزریق ازن به وسیله ازن زن استخر و افزودن مقدار کمی کلر به آب استخر باعث می شود تا با از بین بردن آلاینده های مضر ، نظافت استخر کمتر شده و عمل تصفیه به طور خودکار انجام شود. تمیز کردن استخرهایی که از منبع آب سخت تغذیه می‌شوند دشوار است، زیرا بر روی دیواره‌های استخر و سطوح لوله‌ها رسوب ایجاد می‌شود. ازن می تواند آب را اکسید کرده و از تجمع کربنات کلسیم جلوگیری کند.
ازن در سیستم تصفیه استخر موثر می باشد ، اما نمی تواند به تنهایی عمل تصفیه را انجام دهد، زیرا ازن خاصیت ناپایداری دارد و در نتیجه، آب به یک مکمل شیمیایی مانند کلر یا برم نیاز دارد. سیستم‌های استخر ازن برای خرید و نصب به هزینه اولیه بیشتری نسبت به کلر و مواد شیمیایی نیاز دارند. قرار گرفتن زیاد در معرض ازن برای انسان می تواند خطرناک باشد، بنابراین ازن باید به طور ایمن در سیستم گردش آب قرار داده شود.

مزیت های استفاده از ازن :

 • ازن روی محدوده pH وسیع آب کار می کند.
 • این گاز قوی ترین عامل اکسید کننده می باشد می تواند خیلی سریع آب را ضد عفونی کند. مثال : ازن 3000 سریعتر از کلر است.
 • ازن رنگ و بو را در آب استخر از بین می برد.
 • ازن خاصیت شناور شدن میکرو دارد و در نتیجه آب استخر شفاف و درخشان می شود.
 • این گاز باعث کاهش مصرف کلر در استخر می شود.
 • ازن مواد آلی و معدنی موجود در آب را بدون تشکیل محصولات جانبی ناخواسته مانند کلرامین ها (که باعث ایجاد بوی کلر می شود) اکسید می کند.
 • ازن از رشد جلبک و خزه روی سطوح و کف استخر جلوگیری می کند.
 • این گاز فضای عاری از میکروارگانیسم های بیماری زا را ایجاد می کند.
 • ازن در محل تولید می شود و نیازی به ذخیره سازی یا حمل و نقل ندارد.
 • ازن در کاهش کربنات کلسیم توانایی بسیاری دارد، رسوبات موجود را از بین می برد و از تشکیل رسوبات چرب در آن جلوگیری می کند.
 • ازن با غلظت 5ppm یا بالاتر، باعث از بین رفتن ویروس ها، قارچ ها و یا باکتری ها می شود.
 • ازن برای بهبود عملکرد فيلتراسیون نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ازن هیچ باقی مانده ی سمی را از خود در آب باقی نمی گذارد.
 • ازن می تواند برخی از پاتوژن های مقاوم به کلر را از بین برد.

ازن استخر از تولید تا مصرف

 

نتیجه گیری

ازن به عنوان یک ماده بی رنگ و بو ، به عنوان یکی از روش های ایمن ، سالم و بدون عوارض جانبی برای ضد عفونی کردن استخر استفاده می شود. استفاده از ازن در استخر باعث از بین رفتن میکروب ها و باکتری ها و آلودگی های آب شده و آبی با شفافیت بالا برای استخر شما به ارمغان می آورد. ساینا تصفیه آریا (دیجی پول مارکت) وارد کننده تجهیزات استخر و سونا و جکوزی ، دستگاه ازن زن استخر را جهت تزریق ازن در استخر به شما معرفی می کند که در انواع مدل ها و برندها در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت