شماره تماس : 58925-021

استفاده از کلر و کات کبود و زاج

lastweb-hiwlastweb-hiw
282 بازدید
استفاده از کلر و کات کبود و زاج

ضدعفونی کردن استخر

ضدعفونی کردن آب استخر دارای اهمیت بالایی است جهت ضد عفونی کردن آب استخر از مواد شیمیایی متفاوتی استفاده می شود. استفاده از کلر(cl)، کات کبود یا سولفات سدیم(CuSO4) و زاج یا سولفات آلومینیوم(Al2(SO4)3) در استخر جهت ضدعفونی کردن آب استخر استفاده می شود. آلودگی و عدم گندزدایی آب استخر باعث آسیب به استخر و تجهیزات استخر می شود. در نتیجه باید در ضدعفونی کردن آب استخر دقت لازم را به عمل بیاوریم. استفاده از کلر و کات کبود و زاج در استخر برای ثابت ماندن کیفیت آب استخر و نگهداری استخر موثر می باشد. در ادامه به معرفی هر یک از این مواد شیمیایی می پردازیم و عملکرد هر یک را در استخر مورد بررسی قرار می دهیم.

کلر

برای ضدعفونی و آنتی باکتریال کردن آب از کلر استفاده می‌شود. آب استخر حاوی میکروب ها و باکتری های بیماری زا است. یکی از متداولترین روش های ضد عفونی کردن آب استخر و از بین بردن میکروب ها، استفاده از کلر می باشد. استفاده از کلر به اندازه و میزان کافی برای افراد بی ضرر است. کلر با یک عمل شیمیایی به نام اکسیداسیون، باکتری ها و جلبک های تک سلولی را از بین می برد. اضافه کردن کلر به آب استخر باعث ایجاد بوی بد نمی شود. بلکه زمانی که کلر با مواد دیگر موجود در آب ترکیب می شود و نمی تواند فرار کند، باعث ایجاد بوی بد می شود. همچنین پوست بدن انسان به اندازه کافی سفت است که کلر ضعیف موجود در آب به ما آسیب نرساند. اما این نکته را در نظر داشته باشید اگر بیش از اندازه در آب بمانید کلر موجود در آب باعث سوزش چشمانتان می شود. کلر به طور منظم به آب استخر تزریق می شود و باید هر روز آب استخر را برای متعادل بودن کلر استخر تست کرد. کلرزنی معمول میکروارگانیسم های مضری را که می توانند منجر به سلامتی شوند از بین می برد.توجه داشته باشید که ابتدا استخر را آبگیری کرده و سپس به میزان لازم کلر اضافه نمایید. با کیت کلر، مقدار کلر و PH آب را تست کنید.

استفاده از کلر،کات کبود و زاجکات کبود

کات کبود یا سولفات مس یک ماده کریستالی آبی رنگ و شفاف است، که در صورت انحلال در آب، می تواند مقداری رسانایی ایجاد کند. عمل ترکیب شدن کات کبود و آب، یک واکنش انحلال است و ماده نهایی، محلول است. درزمان حل شدن کات کبود در آب، یون های سولفات (در نقش آنیون) و مس (در نقش کاتیون) در آب تفکیک می شوند. این ماده حلالیت خوبی در آب دارد.برای جلوگیری از ایجاد جلبک و خزه و سبز شدن رنگ آب، از کات کبود استفاده می شود. کات کبود به عنوان یک جلبک کش در آب استخر موثر خواهد بود. یون های مس برای برخی از ماهی ها و انواع جلبک ها و میکروارگانیسم های کوچک بسیار سمی می باشد. با این حال یون مس با غلظت بسیار کم توسط بدن انسان به خوبی کنترل می شود. قرن ها است که از مس برای ساخت وسایل آشپزی و لوله های آب استفاده می شود. نوشیدنی ها و قرص های معدنی که به عنوان مکمل های غذایی استفاده می شوند حاوی + Cu2 هستند. با این وجود غلظت فاکتور مهمی است. سمیت سولفات مس برای یک فرد بالغ با وزن 75 کیلوگرم، حدود 750 میلی گرم است.  سولفات مس به دو شکل وجود دارد. سولفات مس بی آب ، یک پودر سفید و سولفات مس پنتاهیدرات یک منبع تغذیه آبی. می توان با افزودن کمی آب به سولفات مس بی آب می توان آنرا به پنتاهیدرات سولفات مس تبدیل کرد و برای دریافت مجدد سولفات مس بی آب فقط باید آن را گرم کرد. اگر از سولفات مس با غلظت بالا در استخر استفاده شود باعث ایجاد لکه در دیواره های استخر می شود.  سولفات مس با کلر متفاوت است زیرا به مرور زمان تبخیر نمی شود. در آب می ماند و فقط توسط جلبک ها و میکروارگانیسم ها مصرف می شود.در اینجا این نکته بسیار اهمیت دارد که:

سختی آب ، PH و غلظت یون مس را در سطح مناسب نگه دارید، زیرا اثر بخشی یون های مس به عنوان یک جلبک کش به سختی آب مربوط است.

پس از گذشتن پنج روز از آب گیری استخر،به مقدار لازم کات کبود(به صورت محلول)در اطراف آب استخر ریخته می شود.

استفاده از کلر و کات کبود و زاجزاج

زاج یا سولفات آلومینیوم ، که معمولاً “آلوم” نامیده می شود، هزاران سال است که به عنوان پاک کننده آب استفاده می شود. تا قرن شانزدهم ، آلوم در سراسر انگلستان ، برای تصفیه منابع آب شهری ، مورد استفاده گسترده قرار می گرفته است. استفاده از آن تا امروز در تأسیسات تصفیه آب به عنوان لخته ساز برای تمیز كردن آب كدر و از بین بردن فسفات ها ، عوامل بیماری زا و سایر ذرات نامطلوب ادامه دارد. زاج می توان به عنوان یک روش سریع برای استخرهایی که باتلاقی و آلوده شده است و مدت زمان زیادی است که به حال خود رها شده است، استفاده شود تا استخر را به روزهای خوب نزدیک کرد. سولفات آلومینیوم نمکی مضاعف با بار مثبت قوی است. ذرات معلق در محلول بارهای منفی دارند. در طی چند ساعت ، مولکول آلوم ذرات معلق را جذب می کند. سرانجام به اندازه بزرگ و وزن سنگین رشد می کند ، تا جایی که به آرامی در کف استخر فرو می رود. این با آب استخر با تعادل مناسب و در دمای آب حداقل 70 درجه فارنهایت کار می کند. بخش مشکل استفاده از آلوم این است که رسوب هیدروکسید آلومینیوم باید برای جبران روز بعد جارو شود. نحوه استفاده از زاج در استخر به صورت زیر می باشد:

 • ابتدا استخر را جارو زده و بقایای بزرگ را از استخر حذف کنید.
 • ph، قلیائیت، کلسیم و کلر استخر را متعادل کنید.
 • ۴ پیمانه زاج را به ۱۰۰۰۰ گالن آب اضافه کنید.
 • پمپ به مدت ۲ ساعت کار کند و به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت یا مدت زمانی که زاج به کف استخر برسد خاموش باشد.
 • پس از اینکه زاج ته نشین شد، زاج ته نشین شده را از استخر خالی کنید.

از زاج می توان به مقدار کم در فیلتر شنی استفاده کرد تا تصفیه به طور موقت بهبود یابد. اما توجه داشته باشید که در فیلتر دیاتومه یا کارتریج نمی توان استفاده کرد، زیرا می تواند منافذ کوچک پارچه را مسدود کند و باعث از بین رفتن محیط فیلتر شود. فیلترهای شن و ماسه فضای کافی بین دانه های شن و ماسه دارند، به طوری که بسیاری از زاج ها به راحتی در هنگام شستشوی مجدد از بین می روند. به طور کلی از زاج برای ته نشین شدن املاح آب و جلوگیری از کرم زدن آب استفاده می شود. زاج را یک هفته بعد از ریختن کات کبود به آب استخر اضافه نمایید.

استفاده از کلر و کات کبود و زاجنکاتی در مورد کلر و کات کبود و زاج

زمانی که می خواهید از هر یک از این مواد جهت ضدعفونی کردن آب استخر استفاده کنید، نکاتی را باید رعایت کنید که عبارتند از:

 • شب مناسب ترین زمان برای استفاده از کات کبود و زاج می باشد.
 • دو ساعت بعد از استفاده از کلر،کات کبود و زاج را به آب استخر اضافه کنید.
 • تا شش ساعت بعد از اضافه کردن کات کبود،از استخر استفاده ننمایید.
 • چون کات کبود و زاج یکدیگر را خنثی می کنند،آنها را با هم استفاده نکنید.
 • یک هفته بعد از اضافه کردن کات کبود،زاج را اضافه کنید.

پایان

شرایط استفاده از کلر و کات کبود و زاج در استخر عبارتند از:

 • مقدار ۵۰ گرم کلر،۲۰۰ گرم زاج و ۱۰۰ گرم کات کبود برای هر متر مربع آب،استفاده می شود.
 • اگر آب قلیائی زیر ۲۰ و بالای ۲۰۰ ppm دارد از کات کبود استفاده نکنید.
 • برای استفاده از کات کبود،دستورالعمل استفاده در استخر حتما مطالعه شود.
 • برای اضافه کردن کلر،زاج و کات کبود در آب حتما از عینک و دستکش محافظ استفاده کنید.
 • کات کبود را در مقدار مناسب و کافی آب حل کنید تا کریستالهای آبی کات کبود در آب حل شوند. و تا زمانی که تمام کریستالها حل شوند،آب را اضافه کنید.
 • محلول کات کبود را در یک بطری پلاستیکی دارای پمپ اسپری بریزید.
 • نباید از کات کبود بیش از حد و مقدار مشخص شده برای از بین بردن جلبکها استفاده کرد.از بین رفتن جلبکها چند روز زمان نیاز دارد.
 • استفاده بیش از حد از کات کبود،باعث ایجاد لکه در دیواره و کف استخر می شود و در صورتی که این لکه ها تمیز نشود،روی سطوح باقی می ماند.

دیجی پول مارکت(ساینا تصفیه آریا) جهت خرید این مواد می تواند شما را راهنمایی کرده و این محصولات را با کیفیت و قیمت مناسب به شما عرضه کند.

 

 

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت