شماره تماس : 58925-021

اهیمت پمپ استخر جهت سیرکولاسیون آب استخر

n fathizaden fathizade
172 بازدید
سیرکولاسیون آب استخر

سیستم سیرکولاسیون آب استخر

در حالی که اکثر دارندگان استخر به نظافت و تمیزی و ضدعفونی کردن آب استخر خود اهمیت می دهند، اما بسیاری از استخرداران از اهیمت پمپ استخر جهت سیرکولاسیون آب استخر بی اطلاع هستند. سیرکولاسیون مناسب آب استخر یکی از کلیدهای حفظ محیط سالم برای استخر می باشد. گردش آب استخر به تجهیزات استخر از جمله سیستم بهداشتی استخر، فیلتر استخر و مواد افزودنی شیمیایی که به استخر اضافه می شود، کمک می کند تا به درستی کار کند. بدون سیرکوله مناسب، استخر شما با مشکلات زیادی مواجه می شود.

حفظ جریان گردش آب استخر برای تمیز نگه داشتن استخر بسیار ضروری است. موتور اصلی سیستم گردش آب استخر شما پمپ استخر می باشد. پس می توان نتیجه گرفت پمپ استخر به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات استخر، در گردش جریان آب استخر به شمار می آید. برای آنکه سیرکولاسیون آب استخر به درستی انجام شود، نیاز است تا خروجی ها، اسکیمر، پمپ، فیلتر و ورودی های آب استخر به درستی با یکدیگر کار کنند. وقتی همه تجهیزات به درستی کار می کند، استخر شما تمیز می ماند. اما اگر یک قسمت از سیستم گردش آب استخر خراب شود، می تواند انواع مشکلات از جمله خرابی کامل سیستم یا اجزای آن را ایجاد کند.

قسمت های اصلی سیستم سیرکولاسیون آب استخر

سیستم گردش استخر شما از چندین بخش مجزا تشکیل شده است که با هم کار می کنند تا آب استخر شما در گردش و جریان باشد. قلب سیستم سیرکولاسیون استخر پمپ می باشد، که تنها بخشی از سیستم است که به طور فعال آب را حرکت می دهد. بقیه سیستم به پمپ سرویس می دهد یا با آن کار می کند تا عملکردهای دیگری را برای تمیز نگه داشتن استخر شما انجام دهد. قسمت های اصلی سیستم گردش آب استخر شما، کم و بیش به ترتیب جریان آب، عبارتند از:

 • اسکیمر
 • تخلیه اصلی
 • پمپ
 • فیلتر
 • سیستم گرمایشی آب استخر(در صورت وجود)
 • کلرزن و تجهیزات ضدعفونی کننده استخر (در صورت وجود)
 • مسیر برگشت آب استخر

اگر یکی از این اجزا خراب شود یا مشکل داشته باشد، می تواند کل سیستم را تحت تاثیر قرار دهد. در بهترین حالت، متوجه خواهید شد که آب استخر شما کمتر از حد معمول تمیز است. در بدترین حالت، می تواند باعث آسیب جبران ناپذیر و حتی خطرناک به یک یا چند جزء شود که نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد. در ادامه با کاربرد و عملکرد هر یک از این تجهیزات و لوازم استخر در سیستم گردش آب استخر آشنا می شوید.

سیرکولاسیون آب استخر

 • اسکیمر

اسکیمرها اولین ایستگاه در سیستم گردش آب استخر شما هستند. اغلب دارای یک دهانه مستطیل شکل در دیواره استخر، در نزدیکی سطح آب است. همچنین اکثر اسکیمرها دارای یک در شناور به نام سرریز هستند که به ورود آب به اسکیمرها کمک می کند. یک اسکیمر با مکش تولید شده توسط پمپ، آب را جذب می کند. یکی از وظایف اصلی آن جمع آوری و حذف زباله از سطح آب قبل از رسیدن به پمپ استخر می باشد. در هنگام کارکرد اسکیمر حفظ سطح آب بسیار ضروری است. این کار از مکش هوا به داخل کفگیر جلوگیری می کند. اگر هوا وارد سیستم لوله کشی شود، می تواند باعث کاهش فشار و کاهش عملکرد سیستم گردش جریان آب شود.

 • تخلیه و زهکش های اصلی

تخلیه اصلی راه دیگری برای رسیدن آب از استخر به پمپ است و در کف استخر معمولاً در عمیق ترین نقطه نصب می شود. زهکش اصلی، اگرچه به آن زهکش می گویند، در واقع به ندرت برای تخلیه استخر استفاده می شود. اما، یک خروجی است که آب خارج شده از استخر را به پمپ می رساند. تخلیه اصلی اگر به درستی نصب نشود می تواند خطرناک باشد.

 • پمپ

پس از خروج آب از استخر از طریق اسکیمرها و زهکش های اصلی، آب به سمت پمپ جریان می یابد. پمپ قلب سیستم گردش آب استخر است که مکش و فشار را برای حفظ حرکت آب فراهم می کند. سیستم لوله کشی استخر به طور کلی به دو بخش، سمت مکش و سمت فشار تقسیم می شود. سمت مکش بخشی از لوله کشی است که آب را از استخر به سمت پمپ می برد. سمت فشار بخشی از لوله کشی است که آب تحت فشار را از پمپ دور کرده و به استخر برمی گرداند.

سیرکولاسیون استخر، توسط پمپ استخر شما انجام می شود. پمپ استخر آب را مکش می کند و سپس آن را از فیلتر عبور می دهد. اگر می خواهید استخر شما گردش آب خوبی داشته باشد، خرید یک پمپ استخر مناسب مهم است. پمپ های تک سرعته با سرعت بالاتر از حد ضروری کار می کنند و این باعث می شود فیلتر شما درست کار نکند و در نتیجه مقادیر زیادی انرژی مصرف می کند. استفاده از پمپ استخر با سرعت متغیر باعث می شود، که پمپ با سرعت های متفاوت کار کند. همچینین باعث می شود تا سیرکولاسیون مداوم و مصرف انرژی کمتری داشته باشید.

پمپ های با سرعت متغیر دارای موتورهای کارآمدتری نسبت به پمپ های تک سرغته یا دو سرعته می باشند. پمپ های چند سرعته را می توان با توجه به سرعت دقیق مورد نیاز استخر تنظیم کرد. همچنین به طور موثری در مصرف انرژی الکتریکی صرفه جویی به عمل می آید. اگر پمپ بتواند تعداد گالن های استخر را در 8 ساعت سیرکوله کند، برای استخر کافی است. با این حال، اگر قدرت پمپ خود را نمی دانید، کارکردن پمپ 8 تا 10 ساعت در روز یک قانون کلی است.

 • فیلتر

مهمترین بخش بعدی سیستم سیرکوله استخر، فیلتر است. درست همانطور که به نظر می رسد، فیلتر آب استخر شما را با از بین بردن زباله ها تمیز می کند. در حالی که اسکیمر می تواند زباله های بزرگتر مانند مو و برگ را حذف کند، فیلتر ناخالصی های ریز را از بین می برد. اینها می توانند بقایای لوسیون ها، محصولات مو و ضد آفتاب یا تکه های کوچک جلبک یا گرد و غبار باشند. هر یک از اینها می تواند منجر به کدر شدن آب شود که فیلتر به جلوگیری از آن کمک می کند.

 • سیستم های گرمایشی و ضدعفونی کننده ها

پس از عبور از فیلتر، آب تمیز استخر ممکن است از میان تعدادی از تجهیزات تخصصی عبور کند. دو مورد از رایج ترین آنها سیستم گرمایشی و تغذیه کننده های شیمیایی هستند. آب از طریق تبادل گرمایی در سیستم گرمایشی گرم می شود و تعمیر و نگهداری زیادی ندارد و تنها نگرانی اصلی فقط تمیز کردن اطراف بخاری است تا اطمینان حاصل شود که هیچ چیز قابل احتراقی خیلی نزدیک به سیستم گرمایشی نیست. برای جلوگیری از خطر آتش سوزی، برگ ها و سایر زباله ها را پاک کنید. بسیاری از استخرها دارای تغذیه کننده شیمیایی هستند که بیشتر با نام کلرزن استخر شناخته می شوند.. کلرزن استخر مخزنی است که قرص یا پودر کلر یا برم در آن قرار می گیرد و در استخر آزاد می شود. با رهاسازی تدریجی مواد شیمیایی در آب استخر، نیاز به تعادل شیمیایی دستی کاهش می یابد.

 • مسیر برگشت آب استخر

همانطور که از نام آن پیداست، آخرین ایستگاه در مسیر سیرکولاسیون آب استخر می باشد و جایی است که آب به استخر باز می گردد. به طور کلی گردش جریان آب را بهبود می بخشد. محصولات برگشتی معمولاً دارای یک “دریچه” قابل تنظیم هستند که به شما امکان می دهد جریان آب را هدایت کنید. بهتر است آب را در جهت ثابتی هدایت کنید تا آب به دور استخر بچرخد.

تمیز نگه داشتن سیستم گردش آب استخر

همیشه بخش هایاز استخر وجود دارند که آب در آنها گردش ندارد و به قسمت های مرده استخر معروف هستند. پشت نردبان های استخر یا نزدیک پله های استخر نقاط غیر قابل دسترسی هستند که آب در آنها گردش ندارد و راکد است و نقاط مرده محسوب می شوند. همچنین هر شکاف یا ترک نیز نقطه مرده خواهد بود. استفاده از برس استخر برای تمیز کردن مرتب استخر بسیار مهم است. روی مناطق مرده تمرکز کنید که آب به اندازه کافی حرکت نمی کند تا زباله های ریز را از بین ببرید. برس زدن به شل شدن جلبک ها و زباله ها قبل از تجمع کمک می کند.

برای آنکه سیستم گردش آب استخر در بهترین حالت خود کار کند، باید عاری از هر گونه زباله بزرگ باشد. زباله های بزرگ، مانند مو و برگ می توانند لوله کشی را مسدود کنند یا به پمپ آسیب برسانند. بسیاری از این زباله ها باید به صورت دستی از استخر تمیز شوند. برخی زباله ها را می توان در سبد اسکیمر به دام انداخت. همچنین برای جلوگیری از افزایش فشار و کاهش قدرت فیلتر، باید به طور مرتب تمیز شود. کل سیستم باید هر از چند گاهی مورد بازرسی قرار گیرد تا از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری شود. یکی از راه‌های اطمینان از اینکه سیستم گردش استخر همیشه در بهترین حالت خود کار می‌کند، وجود یک استخر تمیز و عاری از زباله می باشد.

عمل سیرکولاسیون آب استخر، مواد ضد عفونی کننده را داخل استخر پراکنده می کند، تا تمام آب استخر را ضدعفونی کند. اگر آب استخر در گردش نباشد، در نتیجه مواد شیمیایی که به آب استخر شما اضافه شده است، به طور مساوی در استخر توزیع نمی شود. همچنین هیچ سیستم بهداشتی دیگری هم بدون سیرکوله آب استخر نمی تواند به درستی کل استخر شما را گندزدایی نماید.

سیرکولاسیون آب استخر

تصفیه آب استخر

سیرکولاسیون استخر، باعث می شود، آب استخر از فیلتر استخر عبور کند و ذرات و گرد و خاک و بقایای آلودگی های محلول در آب استخر شما را از بین ببرد. بدون فیلتراسیون مناسب، آب استخر شما دارای ناخالصی و مواد آلوده در آب می باشد که باعث کثیفی استخر شما می شود. فیلتر استخر باعث می شود، نیاز به مواد شیمیایی جهت ضد عفونی کردن آب استخر کمتر شود. علاوه بر این موضوع شناگران می توانند آبی با تحریک کمتر و بوی شیمیایی کمتر را تجربه کنند.

برای اطمینان از سیرکوله مناسب استخر و بهینه سازی سرعت پمپ، باید دبی مناسب استخر خود را تعیین نمایید. برای محاسبه میزان دبی مناسب استخر خود، ظرفیت استخر در متر مکعب را محاسبه نمایید. سپس عدد به دست آمده را بر میزان گردش جریان دلخواه خود تقسیم نمایید.به عنوان مثال برای اتصالات دو اینچ، حداکثر دبی 73GPM و برای اتصالات 1.5 اینچ حداکثر دبی 42GPM می باشد.

مکان های مرده در استخر، به مکان هایی گفته می شود که گردش جریان آب در آنها کم می باشد. این مناطق مرده می تواند نزدیک پله های استخر شما، پشت نردبان، زیر کفگیرها، در ترک ها و شکاف ها باشد. این مناطق مرده را هرهفته در استخر خود جارو بزنید تا آلودگی ها را از بین برود.

در پایان

سیرکولاسیون ضعیف می تواند از فیتراسیون و ضد عفونی کنندگی مناسب استخر شما جلوگیری کند. بنابر این بسیار مهم است که برای سیرکولاسیون مناسب استخر خود اقدامات لازم را انجام دهید. شما می توانید بهترین سیتم فیلتراسیون استخر و بهداشت استخر را داشته باشید، اما اگر استخر شما گردش مناسبی نداشته باشد، تمیز نخواهد ماند. زمانی که گردش جریان آب بهدرستی انجام شود، نیاز به مواد شیمیایی کمتر، ضدعفونی کنندگی کمتر، عملکرد مناسب سیستم فیلتراسیون استخر و در نتیجه شنا در یک محیط تمیز و ایمن را فراهم می آورد. پس انتخاب یک پمپ استخر مناسب جهت سیرکولاسیون آب استخر، از اهمیت بالایی برخوردار است. دیجی پول مارکت(ساینا تصفیه آریا) پمپ استخر هایواتر را پیشنهاد می کند که دارای ابعاد و مدل های مختلفی است که با توجه به نیاز خود و ابعاد استخر می توانید هر یک از آنها را انتخاب نمائید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت