آموزش

بهبود عملکرد فیلتر استخر

بهبود عملکرد فیلتر استخر

عملکرد فیلتر استخر

امروز در مورد موضوع فیلتراسیون و گردش جریان استخر با شما صحبت می کنم. سیستم فیلتر استخر و ضدعفونی کردن آب استخر ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و جهت تولید آب زلال و شفاف در استخر با یکدیگر همکاری می کنند. تعادل بین این دو ضروری است. در این مقاله هدف ما آموزش روشه ایی جهت بهبود عملکرد فیلتر استخر شماست، بدون آن که نیاز باشد فیلتر استخر را به طور کامل تعویض نمایید. در صورتی که سیستم فیلتراسیون استخر کارایی مناسبی نداشته باشد باید سیستم نظافت و پمپ استخر کمبودها را جبران نماید. بسیاری از متخصصین استخر این ایده را باور دارند که کیفیت بهتر آب و کاهش استفاده از مواد شیمیایی ملزم به استفاده از فیلتر بزرگتر می باشد. افزایش سایز فیلتر استخر شما مطمئنا یکی از راه های بهبود فیلتراسیون استخر می باشد. بزرگ بودن فیلتر استخر از بسیاری از مشکلات آب استخر جلوگیری می کند. فیلتر استخر از لوازم مهم و اساسی در تجهیزات استخر به شمار می آید.

فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر، آلودگی و باکتری های موجود در آب استخر را، هنگام عبور آب از فیلتر توسط شن و ماسه موجود در مخزن فیلتر به دام می اندازد. شستشوی معکوس یا بکواش فیلتر، باعث تمیز شدن فیلتر استخر و شن و ماسه موجود در آن می شود. بکواش فیلتر یک راه ساده و کم هزینه جهت تمیز کردن و نگهداری از فیلتر استخر می باشد.

بهبود عملکرد فیلتر استخربهبود عملکرد فیلتر شنی استخر

 • شستشوی بیش از حد ممنوع

وجود مقداری گرد و خاک در بین لایه های شن و ماسه در فیلتر استخر باعث می شود تا آلودگی بیشتری به دام بیفتد. بکواش فیلتر استخر به عنوان یک کار روتین جهت نگهداری منظم ، می تواند راندمان کلی فیلتراسیون استخر را کاهش دهد.

 • تعویض شن و ماسه فیلتر استخر

اگر فیلتر استخر شما کوچک است، ممکن است نیاز باشد تا شما هر سال شن و ماسه فیلتر استخر خود را تعویض کنید. برای فیلترهای استخر که دارای سایز مناسبی هستند حدودا بین 5 تا 7 سال طول می کشد تا لبه های تیز دانه های شن گرد شود و در نتیجه  توانایی به دام انداختن آلودگی ها و گرد و غبار کاهش می یابد.

 • جایگزین شن و ماسه در فیلتر شنی

شن و ماسه فیلتر استخر دارای درجه بندی خاصی بین 45 تا 55 میلی متر، معروف به خاک سیلیس است. در سالیان اخیر از مواد دیگری به جای سیلیس می توانید استفاده کنید. یکی از جایگزین ها زئولیت طبیعی میباشد که علاوه بر فیلتراسیون ذرات آمونیاک و کلرامین را نیز به دام می اندازد. یکی دیگر از گزینه filter glass می باشد که از شیشه های بازیافتی تهیه شده است. یکی از بهترین مواد جهت فیلتر است که می توانید استفاده نمایید که آلودگی ها تا 2 میکرون را فیلتر می کند.

 • از بین بردن چربی ها و مواد معدنی آب

چربی بدن یا سایر چربی های موجود در آلاینده های استخر، می توانند باعث بروز مشکلاتی در فیلتر استخر شوند. مناطق آب سخت می تواند باعث تبدیل شن و ماسه به سنگ ماسه شود. جهت از بین بردن یا کاهش اثر این آلاینده ها شما می توانید از پاک کننده های رسوبات فیلتر استفاده کنید. این محصولات کلسیم را تجزیه کرده و چربی های موجود در فیلتر شنی را از بین ببرد. می توانید برای بهیود وضعیت فیلتر استخر  از این محصولات به صورت سالانه در فیلتر شنی استخر خود استفاده نمایید.

 • اسفاده از پاک کننده در آب استخر

پاک کننده ها در گروه مواد شیمیایی قرار می کیرند که مواد منعقد کننده نامیده می شوند. آنها به سمت ذرات معلق موجود در استخر جذب می شوند و فایده آنها این است که آنها ده ها ذره بسیار ریز را در یک اندازه بزرگتر و راحتر فیلتر می کنند. مقادیر کمی از سولفات آلومنیوم که به کفگیر اضافه می شود، می تواند به عنوان یک فیلتر کمک کننده برای فیلترهای شنی استفاده شود. زیرا یک لایه ژلاتینی در بالای بستر شن ایجاد می کند.

فیلتر استخر کارتریج

فیلتر استخر کارتریج ساده ترین طراحی را دارد. آب به مخزن فیلتر پمپ می شود و مجبور می شود از طریق پلی استر چرخیده عبور کند. آلودگی در لایه های زیادی از الیاف بافته شده به دام می افتد. برای تمیز کردن کارتریج فیلتر برداشتن کارتریج ها و پاشش آب با شلنگ باغ به صورت دستی باعث تمیز شدن فیلتر می شود.

بهبود عملکرد فیلتر استخربهبود عملکرد فیلتر کارتریج استخر

 • شستشوی بیش از حد ممنوع

هنگامی که کارتریج های فیلتر کمی کثیف باشند، در به دام انداختن آلودگی موثرتر عمل می کند. کمی آلودگی در کارتریج باعث می شود تا خاک و آلاینده های بیشتری توسط کارتریج به دم بیفتد. همچنین شستن بیش از حد کارتریج باعث شل شدن الیاف کارتریج شده و در نتیجه توانایی به دام انداختن خاک کمی کاهش می یابد. کارتریج را زمانی که فشار سنج فشاربالاتری را نشان می دهد و یا سرعت جریان گردش آب به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد، تمیز کنید.

 • استفاده از filter-flosser برای نظافت کارتریج

اگرچه حجم زیاد آب برای شستشوی کارتریج مهم است. اما فشار زیاد آب می تواند باعث آسیب رسیدن به الیاف شودبه همین دلیل برای تمیز کردن کارتریج، از filter-flosser برای تمرکز جریان آب استفاده نمایید تا فشار آب کنترل شود.

 • استفاده از فیلتر سایز بزرگ

فیلتر کارتریج در سایز بزرگ نیست، بلکه برای افزایش سایز تعداد چین یا شاخه در کارتریج، سطح فیلتر افزایش می یابد.هنگام خرید فیلتر کارتریج، به سایز آن دقت نمایید.

 • استفاده از کارتریج میکروبان

کارتریج های فیلتر میکروبان در رنگ آبی مشخصی برای محافظت میکروبی در برابر باکتری ، کپک و جلبک ساخته شده است. فناوری Microban، می تواند از زندگی جلبک ها و باکتری ها در اعماق الیاف پارچه جلوگیری کند.

فیلتر استخر دیاتومه

استفاده از فیلتر استخر دیاتومه برای تمیز نگه داشتن آب استخر، بدون نیاز به کمک می باشد. اما اگر سایز این فیلترها کوچک باشد یا برای پاک کردن آب استخر با کدورت بالا استفاده شود، ممکن است مشکلاتی برای فیلتر ایجاد شود. در نتیجه باید به دنبال راهکارهای بهبود عملکرد فیلتر باشیم.

بهبود عملکرد فیلتر استخربهبود عملکرد فیلتر دیاتومه

 • استفاده بیش از حد پودر دیاتومه ممنوع

زمانی که شما یک فیلتر دیاتومه را به تازگی راه اندازی کنید، مقدار توصیه شده پودر دیاتومه به آن اضافه می کنید. مساحت سطح پودر در هنگام بکواش 1/3 الی 1/2 کاهش می یابد. در هر بار بکواش فیلتر مقدار 50 تا 70 درصد از پود از بین می رود و مابقی بین شبکه فیلتر گیر می افتد. افزودن مقدار کامل از پودر دیاتومه، باعث میشود پودر زیاد شده و درنتیجه جریان آب و اثر بخشی فیلتر کاهش یابد.

 • نظافت شبکه های فیلتر دیاتومه در هر دوره

شبکه های دیاتومه فیلتر باید در هر دوره برداشته و تمیز شود. تمیز کردن فیلتر با شلنگ باغ، پودرهای اضافه دیاتومه را که بین شبکه های دیاتومه به دام افتاده از بین می برد. همچنین به حذف مواد زائد، چربی ها و املاح کمک می کند. مانند سایر فیلترهای استخر، از فیلتر پاک کننده می توان برای بهبود فیلتراسیون دیاتومه استفاده کنید. مخصوصاً برای شبکه های دیاتومه رنگی یا روغنی ، یا در مناطقی که سطح بالایی از مواد معدنی یا فلزات دارند، مفید است.

 • تعمیر و نگهداری شبکه دیاتومه

شبکه های دیاتومه را سالیانه از نظر پارگی در پارچه از نزدیک مورد بررسی قرار دهید. در صورت لزوم می توانید شبکه ها را به صورت جداگانه تعویض کنید. ترک های موجود در منوفیلد بالا یا مشکلات موجود در دمنده هوا را نیز مورد بررسی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که کل پیچ و مهره ها محکم بهم جسبیده است و حلقه o لوله سالم است.

 • aqua-perl جایگزین پودر دیاتومه

پودر دیاتومه یک ماده فیلتراسیون عالی است، اما با پیشرفت فناوری جهت جایگزینی ودر دیاتومه می توان از Aqua-Perl استفاده کرد. Aqua-Perl یک کاغذ آتشفشانی است که در مقایسه با پودر دیاتومه از توانایی بیشتری برای به دام انداختن خاک و تراکم کمتری برخوردار است. همچنین باعث شستشوی کامل تر می شود.

نتیجه گیری

برای داشتن آب زلال در استخر، عملکرد هر سه سیستم فیلتر استخر، ضدعفونی کننده ها و پمپ استخر مهم است. هر سه این سیستمها باید با یکدیگر تعادل داشته باشند. این سه سیستم بایکدیگر کار می کنند تا بتوانند استخر را عاری از آلودگی نمایند. تعادل بدین معنا که یک کار مساوی و عادلانه از پمپ استخر، فیلتر استخر و ضدعفونی کننده استخر انتظار می رود. در نیتجه می توان گفت با عملکرد صحیح هر سه این سیستم ها انتظار داریم که آب زلال و شفاف در استخر خود داشته باشیم. وجود فیلتر و پمپ و مواد ضدعفونی کننده استاندارد و با کیفیت سبب می شود تا مشکلات کمتری برای سیستم فیلتراسیون استخر به وجود بیاید. دیجی پول مارکت(ساینا تصفیه آریا) وارد کننده و تولید کننده تجهیزات استخر و وارد کننده انحصاری تجهیزات استخر هایواتر در خدمت شماست تا بهترین ها را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *