شماره تماس : 58925-021

تشریح فیلتر شنی استخر

n fathizaden fathizade
45 بازدید
تشریح-عملکرد-فیلتر-شنی

فیلتر استخر در سیستم فیلتراسیون از تجهیزات مهم به شمار می آید. فیلتر استخر در سه مدل فیلتر شنی استخر و فیلتر استخر کارتریجی و فیلتر استخر دیاتومه به بازار عرضه می شود. فیلتر شنی  از تجهیزات استخری می باشد که محبوبیت بیشتری در بین استخرداران دارد. قیمت نسبتا ارزان، حمل و نقل راحت، نصب آسان و سریع و شست شوی راحت این نوع فیلتر از جمله ویژگی هایی می باشد که باعث شده تا کاربرد بیشتری داشته باشد. در این پست به تشریح فیلتر شنی استخر می پردازیم و در مورد خصوصیات و ویژگی های کلی و عملکرد این نوع فیلتر استخر بحث و بررسی انجام می دهیم.

فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی در واقع مخزنی پر از شن و ماسه است که به سیستم فیلتراسیون استخر شما متصل است و با عبور آب استخر از مخزن شن و ماسه زباله ها و ذرات ریزی که با چشم قابل مشاهده نیستند را می گیرد و از بازگشت آنها به استخر جلوگیری می کند. این منجر به آب تمیزتر و شفاف تر می شود. اکثر فیلترهای شنی از ماسه یا سیلیس کریستال استفاده می کنند، اما ممکن است از شیشه یا زئولیت نیز استفاده کنند. محفظه فیلتر شنی معمولاً از فولاد ضد زنگ، فایبرگلاس یا پلاستیک ساخته شده است و به اندازه کافی بادوام است تا در برابر فشار زیاد مورد نیاز برای اجرای سیستم فیلتراسیون مقاومت کند.

نحوه انتخاب فیلتر شنی استخر

در نظر داشته باشید، برای آب استخر سه مولفه ضدعفونی کنندگی، فیلتراسیون و گردش جریان آب یا همون سیرکوله آب مهم می باشد. اگر مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده و گردش جریان آب مناسب باشد، اما آب استخر نامطلوب باشد، احتمالا فیلتر استخر شما مشکل دارد. در انتخاب فیلتر استخر اندازه مناسب فیلتر بسیار اهمیت دارد. بسیاری از صاحبان استخر، از فیلترهای کوچک برای صرفه جویی در هزینه استفاده می کنند، اما به مرور زمان و در دراز مدت این فیلتر ها دجار مشکل می شوند و هزینه های بیشتری را برای صاحبان استخر به وجود می آورند. انتخاب فیلتر استخر بزرگتر همواره می تواند گزینه مناسبی باشد. هرچه فیلتر استخر شما بزرگتر باشد، فاصله زمانی بکواش فیلتر طولانی تر خواهد بود. همچنین آب استخر سریعتر تمیز می شود. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که، فیلترهای بزرگتر از شرایط نامطلوب آب جلوگیری می کنند. عواملی که در انتخاب فیلتر استخر موثر می باشد،عبارتند از:

  • مساحت و ابعاد استخر
  • مدت زمان استفاده از استخر
  • مصالح استفاده شده در استخر

مجموعه عواملی هستند که در فیلتراسیون آب استخر موثر می باشد. استخرهای فعال که استفاده بیشتری از آنها می شود و در نتیجه آلودگی های بیشتری دارند، به فیلتراسیون بیشتری نیاز دارند و در نتیجه باید از فیلترهای بزرگتر استفاده شود.

فیلتر شنی استخر

تناسب فیلتر استخر و پمپ استخر

هر فیلتر شنی دارای نرخ جریان طراحی منحصر به فردی است. جریان طراحی به عنوان اندازه gpm در صفحه محصولات پمپ ذکر شده است. با داشتن این اطلاعات می توانید منحنی جریان پمپ را ببینید تا میزان دبی مورد انتظار استخر خود را بدست بیاورید. برخلاف فیلتر استخر که بزرگ بودن سایز آن بهتر است. در مورد پمپ استخر این موضوع صدق نمی کند. اندازه پمپ استخر باید فقط کمی بزرگتر باشد. در انتخاب فیلتر استخر نیز فیلتری را انتخاب کنید که سرعت جریان طراحی کمتری نسبت به پمپ دارد. زیرا اگر به فیلتر شنی بیش از ظرفیت فیلتر آب وارد شود، توانایی به دام انداختن ذرات و آلودگی ها توسط فیلتر کمتر شده و با گذشت زمان شن و ماسه آسیب می بیند.

فیلتر شنی هایواتر می تواند به خوبی با هر نوع پمپ استخری استفاده شود، یا برعکس. به شرطی که دبی های پمپ با نرخ جریان طراحی فیلتر مطابقت داشته باشد. یکی از عواملی که در انتخاب پمپ استخر و فیلتر استخر باید به آن توجه کنید، در دسترس بودن قطعات است. زیرا اگر قطعه که فابلیت تعویض دارد را نتوانید به راحتی خریداری کرده و جایگزین کنید مجبور به صرف هزینه بیشتری می باشید تا فیلتر استخر خود را تعویض کنید.

نشت فیلتر شنی استخر

در مورد نشتی که در فیلترهای شنی استخر رخ می دهد، امکان نشت مخزن به ندرت اتفاق می افتد. نشتی اغلب در اتصالات سوپاپ و اطراف آن رخ می دهد. یکی از مشکلات نشتی که اتفاق می افتد، معمولا این است که آب از درگاه شست و شوی دریچه چند حالته نشت می کند. اگر مخزن فیلتر استخر نشتی داشت و یا دچار ترک های کوچکی شده بود، بلافاصله فیلتر را تعویض کنید. زیرا هیچ وسیله ایمنی جهت تعمیر و وصله زدن به فیلتر استخر وجود ندارد. اما اگر نشتی در اطراف گنبدی شکل فیلتر یا شیر سوار شده در بالا یا در اطراف حفره ها و روی مخازن فیلتر جانبی باشد،قابل تعمیر است.

نشتی فیلتر استخر می تواند از اتصالات و تجهیزات قسمت تخلیه فیلتر نیز باشد. در این حالت ابتدا مکان نشتی را مشخص کنید که آیا نشتی از قسمتی است که به بدنه متصل شده است یا درپوش یا شاخه نشت می کند. برخی از شاخه های تخلیه فیلتر شنی دارای حلقه های کوچک یا واشر هستند که نیاز به تعویض دوره ای دارد. برخی فیلترها به جای شیرهای چند حالته، دارای سوپاپ کششی یا شیر کشویی هستند. نشت می تواند از طریق بالای صفحه یا خارج از خطوط شست و شو رخ دهد. اورینگ های قابل تعویض روی پیستون را بررسی کنید احتمالا نیاز به تعویض دارد.

اگر از درگاه شست و شوی پشتی آب نشت کند،می توان با تنظیم جزئی دسته شیر به طور موقت مشکل را برطرف کرد. جهت تعمیر طولانی تر و دائمی تر، ممکن است نیاز به تعویض واشر عنکبوتی در داخل داشته باشد. برای تعمیر شیر چند حالته، ممکن است تصمیم بگیرید که دریچه را روی خط زباله نصب کنید. اما دچار مشکلاتی نیز خواهید شد. این دریچه آب را در اطراف فیلتر دوباره جمع می کند و سپس وارد استخر می کند. همچنین ممکن است که در هنگام شست و شوی بکواش فراموش کنید که شیر را باز کنید. همچنین اگر در قسمت دسته روی شیر چند حالته نشتی داشته باشد که تنظیمات خارجی به ندرت آنرا برطرف می کند. تعمیر این نشتی نیاز به تعویض واشر تفلون در زیر دسته و حلقه های O روی روتور دارد. دسته فلاپی های بدون کشش معمولا نیاز به فنر تعویض دارند.

تعویض فیلتر استخر

فیلتر استخر نیز مانند سایر تجهیزات استخر دارای طول عمر مشخصی می باشد. اگر فیلتر استخر شما قدیمی شده باشد و یا اینکه استفاده از آن دشوار شده باشد و یا یافتن قطعات جایگزین سخت باشد، در این زمان نیاز به فیلتر استخر جدید احساس می شود. اگر مخزن فیلتر استخر شما بر اثر یخ زدگی یا بسته شدن سوپاپ های برگشتی یا سوپاپ های تخلیه دچار آسیب شده باشد، تعویض کل فیلتر به مراتب ارزانتر از خرید مخزن فیلتر می باشد. تعویض فیلتر استخر به را حتی با چند لوله کشی و و مقداری شن و ماسه به راحتی انجام می گیرد.

فیلتر شنی استخر

مراحل نصب فیلتر جدید استخر

فیلتر جدید را در محل مناسب قرار داده و آنرا محکم کنید. مخزن را بچرخانید تا برچسب مشخصات قابل مشاهده باشد و درگاه تخلیه قابل دسترسی باشد. مخزن فیلتر را به اندازه 1/4 از آب پر کنید. سپس شن و ماسه فیلتر را به مخزن اضافه کنید. مواظب باشید برای شیرهایی که در بالا نصب شده و در لوله ایستاده ای که در مرکز به صورت عمودی کف فیلتر قرار گرفته است، شن و ماسه وارد نشود. می توانید برای جلوگیری از ورود شن و ماسه لوله را با یک وسیله بپوشانید. هنگام اضافه کردن شن به مخزن فیلتر، از حد مجاز تجاوز نکنید. بیشتر فیلترهای استخر در حدود 2/3 مخزن خود را از شن پر می کنند. تا در بالای مخزن فضای آزاد وجود داشته باشد. زمانی که شن به مخزن اضافه شد، حلقه O را تمیز کنید و سطح فیلتر یا شیر را دوباره مونتاژ کنید. با استفاده از یک قلمو یا برس دانه های شن را از روی فیلتر پاک کنید زیرا ممکن است از مهر و موم درست جلوگیری کند.

از محکم بودن و ایمنی درب فیلتر خود مطمئن شوید. زیرا درب هایی که ایمنی لازم را نداشته باشند، بر اثر فشار ممکن است منفجر شوند. قبل از اینکه اتصالات را نصب کنید آنها را با نوار تفلون بپیچید. دریچه های شیر را برای کلمات PUMP و RETURN بررسی کنید. اتصالات لوله را ابتدا با دست محکم کرده و سپس با آچار به اندازه 1/2 و 1 دور بپیچید تا محکم شود. اتصالات را خیلی محکم نکنید زیرا احتمال ترک خوردگی و شکستن دارد. اتصالات را به لوله های پایانی نصب کنید. آداپتور شیلنگ تخلیه و فشار سنج را هم روی فیلتر نصب کنید و آماده آزمایش فیلتر جدید خود شوید. زمان راه اندازی فیلتر، فیلتر را در تنظیم RINSE (در صورت وجود شیر چند حالته) قرار دهید. سپس شست و شو را انچام دهید. اگر فیلتر شما دارای سوپاپ کششی باشد، ابتدا بکواش انجام دهید. این مرحله از قرار گرفتن گرد و غبار شن در استخر پس از تعویض شن جلوگیری می کند.

سخن پایانی

فیلتر استخردر سایزها و لانوازه های مختلف طراحی و ساخته می شود که شما نی توانید با توجه به نیاز خود و حجم و مساحت استخرتان این فیلتر را تهیه نمایید. فیلترهای شنی استخر هایواتر دارای قطر بین 41 تا 92 سانتیمتر و حجم سیلیس بین 45 تا 320 کیلوگرم طراحی شده اند، که برای تمامی استخرها در هر سایز و ابعادی مناسب می باشد. شرکت ساینا تصفیه آریا ( دیجی پول مارکت) تامین کننده تمامی تجهیزات استخر از جمله فیلترهای شنی استخر و وارد کننده تجهبرات استخر هایواتر می باشد که محصولات خود را گارانتی و خدمات پس از فروش به مشتریان گرامی عرضه می کند.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت