آموزش

تعمیر شیر چندحالته فیلتر استخر

تعمیر شیر چندحالته فیلتر استخر

فیلتر شنی استخر و فیلتر دیاتومه استخر از تجهیزات استخر شما، از دریچه ای استفاده می کنند که به صاحب استخر اجازه می دهد جریان معکوس را از فیلتر عبور دهد تا آلودگی جمع شده در فیلتر استخر را از بین ببرد. می توان از یک یک شیر چند حالته فیلتر استخر که به آن slide شیر نیز گفته می شود استفاده کرد. اما اکثر فیلترهای استخر از شیر چند حالته فیلتر استخر استفاده می کنند. به دلیل وجود تنظیمات زیاد برای فیلتر و شستشوی معکوس عمدتا استخرداران از شیرهای چندحالته برای فیلتر استخر خود استفاده می کنند.

شیر چند حالته(سوپاپ مولتی پورت) چیست؟

در اکثر استخرهای شنای مسکونی ، بعد از فیلتر استخر و پمپ استخر، سوپاپ مولتی پورت مهمترین وسیله است. سوپاپ چند پورت که به آن Vari-Flo ، backwash یا شیر کنترل فیلتر نیز گفته می شود، اتصالی چند منظوره است که در بیشتر استخرها با فیلترهای شن و یا فیلترهای دیاتومه (DM) یافت می شود. تنظیمات مختلف روی شیر به شما امکان می دهد تا آب را از طریق سیستم فیلتر به روش های مختلف برای انجام عملیات مختلف نگهداری هدایت کنید. سوپاپ مولتی پورت معمولاً در قسمت بالایی یا کناری مخزن فیلتر قرار دارد و دارای یک دسته قفل است که می تواند به هر یک از موقعیت های مختلف از جمله FILTER ، BACKWASH ، RINSE ، WASTE ، CLOSED و RECIRCULATE تبدیل شود. در بعضی موارد ، موقعیت دسته ممکن است به جای کلمات با اعداد نشان داده شود.

مشکلات شیر چند حالته فیلتر

در شیرهای چند پورت، دو مشکل اساسی به وجود می آید که با برخی فرکانس ها روی شیرها رخ می دهد.

  • یکی از علائم رایج مشکلات دریچه چند پورت وجود نشتی در اطراف شیر  یا وقتی آب از خط زباله خارج می شود و یا زمانی که شیر روی موقعیت FILTER تنظیم شده باشد. مشکلات شیر ​​چند پورت  در صورت گیر عدم فیلتراسیون مناسب توسط فیلتر و در زمان بازگشت آب به استخر ، مشخص می شود.

در بیشتر موارد ، این علائم هنگامی رخ می دهد که واشر عنکبوتی در داخل سوپاپ آسیب دیده یا فرسوده شده است. این آسیب معمولاً هنگامی ایجاد می شود که کاربر هنگام کار پمپ ، دسته سوپاپ را به موقعیت دیگری منتقل کند. وقتی این واشر خراب شود، می تواند باعث نشتی در اطراف سوپاپ شود، یا ممکن است باعث شود آلودگی از فیلتر عبور کرده و به استخر بازگردد که توسط اب ابری نشان داده می شود. در صورت تعویض واشر می توان از نشتی آب جلوگیری کرد.

  • مشکل معمول دیگر این است که دسته مولتی پورت گیر کرده یا چرخش آن دشوار باشد. راه حل اینجا معمولاً جدا کردن سوپاپ و تمیز کردن و روانکاری قطعات است. برخی از سازندگان فیلتر استخر شیرهای کشویی را به مولتی پورت ترجیح می دهند. زیرا سرعت دبی بالاتری را نسبت به شیرهای چند حالته فراهم می نماید. تعمیر و نگهداری شیرهای کشویی ساده تر است و کمتر از شیرهای چندحالته فیلتر استخر به تعمیر نیاز دارند.

در ادامه جهت رفع این مشکلات به بررسی قسمت های مختلف شیر چند حالته فیلتر استخر پرداخته و در صدد رفع مشکلات بر می آییم.

شیر چند حالته فیلتر استخرواشر عنکبوتی

شایعترین مشکل شیر چند حالته مربوط به واشر داخلی می باشد که به واشر عنکبوتی معروف است. واشر عنکبوتی وسیله ای است که از نشت آب از یک ورودی به ورودی کناری جلوگیری می کند. دایورتر چشمه دار روی واشر عنکبوتی فشار می آورد و آب را فقط در جایی که لازم است هدایت می کند. اگر واشر عنکبوتی شما به هر دلیلی فرسوده، پاره، پیچ خوررده یا به طور اتفاقی از شیار بدنه شیر خارج شود. این موضوع باعث می شود که آب از یک درگاه به درگاه دیگر تراوش  کند.

در صورت آسیب دیدگی واشر عنکبوتی استخر، متوجه می شوید که آب عبوری از فیلتر استخر بدون فیلتراسیون وارد استخر می شود. همچنین در فیلتر دیاتومه استخر متوجه می شوید که خاک دیاتومه بعد از شستشوی مجدد دوباره به استخر برگردانده می شود. این دلایل باعث می شود که شما واشر عنکبوتی فیلتر استخر را بررسی کنید.

مشکل دیگری که در صورت آسیب دیدگی واشر عنکبوتی ممکن است پیش بیاید این است که پس از توقف شستشوی مجدد ،متوجه خروج آب از شلنگ شستشوی عقب خواهید شد. گاهی اوقات ، فقط با خاموش کردن پمپ و کمی تغییر موقعیت شیر ​​، آب بندی بهتری ایجاد می کند یا اجازه می دهد هرگونه شن و ماسه بین دیفیوزر و واشر خارج شود. وقت آن است که دریچه را باز کرده و از داخل دریچه چند حالته خود ، به ویژه واشر عنکبوتی بازدید کنید.
برای بازرسی از واشر عنکبوتی ، پیچ و مهره های اطراف درب را برداشته و با بلند کردن دستگیره ، کل “مجموعه کلید” را از بدنه دریچه بیرون بکشید.
واشر عنکبوت باید کاملاً در تمام شیارهای بین درگاه ها چسبیده و محکم باشد. بررسی کنید که واشر شما بزرگ نشده یا به نظر می رسد لاستیک از نظر شیمیایی تغییر کرده است. در این صورت ، باید منبع مشکل را پردا کنید. که می تواند یک پشتیبان گیری از یک کلر ساز باشد، یا می تواند ناشی از ریختن کلر یا کاهش دهنده pH از طریق کفگیر باشد.

در برخی از شیرهای چند حالته، واشر در زیر دیفیوزر یا روتور قرار ندارد. بلکه در داخل روتور قالب گیری می شود.
اگر به نظر می رسد که به یک واشر جدید نیاز دارید ، از هر نوع مارک ، مدل و شماره موجود در شیر یادداشت کنید. با این وجود ، این سرنخ می تواند به عنوان وسیله ای برای شناسایی دریچه ای که در اختیار دارید استفاده شود.

نحوه تعویض واشر عنکبوتی

با استفاده از یک پیچ گوشتی کوچک و تیز واشر و بقایای آن را که در شیار باقی مانده است،بردارید. شیار را با حوله های کاغذی یا دمنده برگ یا سشوار خشک کنید. برای اطمینان از درستی اندازه ، واشر جدید را در محل مورد نظر تست کنید. دانه های سیلیکون یا چسب را در هر شیار قرار دهید. واشر عنکبوتی جدید را در جای خود فشار دهید.

درز درب شیر چند حالته فیلتر

در مرکز درب یک شکاف وجود دارد که ساقه پخش کننده به آن وصل  می شود تا به دسته متصل شود. دو حلقه o کوچک وجود دارد که ساقه را مهر و موم می کند. گاهی اوقات ممکن است این مکان دارای نشتی باشد. اگر نشت جزئی باشد،نیازی نیست شما وقت خود را صرف تعمیر آن کنید. اما اگر نشتی زیاد و آزار دهنده باشد، مراحل بالا را برای شناسایی دریچه خود انجام دهید و این اورینگ ها را سفارش دهید.

شکسته شدن فنر سوپاپ

در زیر درب سوپاپ، از یک فنر برای فشار دادن روتور به داخل واشر عنکبوتی و همچنین تسهیل چرخش بین تنظیمات استفاده می شود. هنگامی که دسته سوپاپ را فشار می دهید تا موقعیت شیر ​​را تغییر دهید ، فنر را فشرده می کنید. اگر فنر سوپاپ شکسته شود، ممکن است در اثر خوردگی شیمیایی اتفاق بیفتد. دستگیره بدون کشش می شود و ممکن است با مشکل ورود آب به درگاههای دیگر مواجه شوید یا آب از درگاه شستشو خارج شود. همچنین ممکن است مشاهده کنید که پودر دیاتومه به داخل استخر وارد می شود.

نشت Sightglass

Sightglass، نمای شیشه ای کوچکی است که به شما امکان می دهد زمان شستشوی فیلتر استخر، آب شستشو را ببینید. بنابراین می دانید چه موقع شستشوی بکواش را متوقف کنید. اگر Sightglass در حین شستشوی عقب در حال نشت است. ممکن است واشر کوچکی وجود داشته باشد که مانع این کار شود یا ممکن است ترک ترکی مشاهده کنید. این به خود شما بستگی دارد که بخواهید آنرا تعمیر کنید یا خیر.

نتیجه گیری

پس از باز كردن شیر چند حالته فیلتر استخر جهت سرویس دهی ، به غیر از روی حلقه درب ، هیچگونه روغن کاری لازم نیست. همیشه قبل از چرخاندن سوپاپ شیر چند حالته، پمپ را خاموش کنید. زمان هایی که به مدت طولانی نمی خواهید از استخر استفاده کنید، شیر را کاملاً تخلیه کنید. دسته شیر را به آرامی و هدفمند حرکت دهید. یک نکته دیگر، اگر با مشکلات عمده سوپاپ روبرو هستید. جایگزینی کل سوپاپ یا “مونتاژ کلید” از روتور گرفته تا دسته ، ارزان ترین و سریعترین راه می باشد. دیجی پول مارکت (ساینا تصفیه آریا) با بهره مندی از کادری متخصص و مجرب در کلیه امور مربوط به تجهیزات استخر، سونا و جکوزی در خدمت شما سروران گرامی می باشد. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره ، با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *