شماره تماس : 58925-021

تفاوت سونا خشک و بخار

lastweb-hiwlastweb-hiw
1,249 بازدید
تفاوت سونا خشک و بخار

سونا خشک و بخار

گرما بیش از حد باعث تعریق، قرمزی صورت و ایجاد احساس ذوب شدن یا خشک شدن پوست در هر ثانیه می شود. اما علاقه مردم به اتاق های سونا باعث می شود تا روز به روز استفاده از آنها بیشتر شود. دکتر چیتی پاریخ، مدیر مشترک برنامه سلامت و رفاه یکپارچه در مرکز پزشکی نیویورک پروتستان ویل کرنل، می گوید، اتاق های متورم ممکن است دارای برخی مزایای بهداشتی باشند. اما زمانی که نوبت به مقایسه سونا خشک در مقابل بخار می رسد،سوالی که مطرح می شود این است که کدام یک از آنها برای سلامتی شما بهتر از دیگری است و شما کدام را انتخاب می کنید؟ پس در این مقاله با ما همراه باشید تا این دو را برای شما معرفی کرده و مزایای و معایب هر یک را برایتان شرح دهیم تا بتوانید انتخاب کنید.

سونا خشک چیست؟

در سونا از حرارت خشک استفاده می شود. اتاق به طور معمول بین 180 درجه فارنهایت و 195 درجه فارنهایت با رطوبت بسیار کم گرم می شود. فرآیند گرم  کردن توسط  چوب، گاز، برق یا مادون قرمز صورت می گیرد. دکتر پاریخ می گوید: “رفتن به سونا مانند نشستن روی اجاق می باشد. به همین دلیل است که مردم اغلب آب را روی سنگهای گرم شده در اتاق سونا می ریزند. این باعث ایجاد بخار برای کمی رطوبت می شود.

تفاوت سونا خشک و بخارمزایای سونا خشک

تحقیقات در مورد استفاده از سونا خشک نشان داده است که سونا می تواند مزایای بسیاری برای سلامتی داشته باشد.

1. گردش خون بهبود یافته

دنیس میلستاین، MD ،متخصص داخلی می گوید: هر چیزی که دمای بدن شما را افزایش دهد ضربان قلب شما را افزایش می دهد و در نتیجه گردش خون شما افزایش می یابد. دکتر پاریخ می گوید: نشستن در سونا تقریباً مانند پیاده روی روی تردمیل با سرعت منظم است. به دلیل گرما، قلب شما برای گردش خون باید بیشتر پمپ کند. این بدان معناست که شما برخی از مزایای قلبی را دریافت می کنید حتی اگر تمام کار شما نشستن در گرما باشد. (به خاطر داشته باشید، با این وجود، هنوز هم هیچ جایگزینی برای ورزش وجود ندارد، که دارای فواید بسیاری برای بدن است.)

2. فشار خون پایین

دکتر میلستین می گوید، وقت گذراندن در سونا می تواند فشار خون شما را کاهش دهد ، اما نکته ای که وجود دارد این است که اگر فشار خون شما کنترل شده نیست، توصیه می شود که از سونا خشک استفاده نکنید. وی توضیح می دهد: “مطالعات نشان داده است كه استحمام سونا فنلاندی در هنگام استفاده منظم با كاهش فشار خون همراه است. “بنابراین از نظر فیزیولوژیکی، دقیقاً مانند ورزش، فشار خون شما در ابتدا و سپس به مدت طولانی افزایش می یابد و احتمالاً منجر به مدیریت بهتر فشار خون و کاهش فشار خون می شود.”

در واقع ، مردم می توانند سلامت قلبی عروقی را از طریق استفاده از سونا مشاهده کنند. تحقیقات نشان می دهد که افرادی که به طور منظم از سونا استفاده می کنند (حداقل چهار بار در هفته و به مدت 20 دقیقه) خطر حمله قلبی، سکته مغزی و زوال عقل را به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

3. تسکین استرس

حمام سونا بخشی از فرهنگ اسکاندیناوی است. آنها می گویند:”استفاده از سونا را به عنوان یک روال عادی روزانه انجام دهید. مثلا زمانی که از سرکار به خانه برمی گردید، در یک زمان کوتاه از سونا استفاده کنید. این موضوع باعث کاهش سطح استرس شما می شود.

4. پوست براق

استفاده از سونا می تواند به سلامت کلی پوست شما کمک کند ، زیرا قبل از شروع تعریق جریان خون را به سطح پوست می آورد. دکتر میلستین می گوید: “استفاده منظم از سونا باعث استحکام پوست می شود ، به این معنی که آن را محکم می کند و آن را حالت ارتجاعی تبدیل می کند که برای زیبایی نیز خوب است.”

5. رفع سفتی مفاصل و درد عضلات

استفاده از سونا برای ریکاوری یک تمرین مفید است، زیرا منجر به شل شدن عضلات متشنج بعد از تمرین می شود. گرما می تواند عضلات شما را نرم و انعطاف پذیرتر کند ، بنابراین احتمالاً به درد های ناشی از تمرین کمک می کند. به طور خلاصه ، افرادی که مفاصل و بدن درد دارند نیز برای تسکین درد به سونا می روند. استفاده از سونا می تواند به سردردهای تنشی نیز کمک کند.

6. سیستم ایمنی قوی تر

استفاده از سونا ارتباط مستقیمی با تقویت ایمنی ندارد ، اما اگر حمام سونا را با آرامش مرتبط کنید، استرس را کاهش می دهد، که می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن شما را بهتر کند. همچنین نشان داده شده است که استفاده از سونا باعث کاهش سطح مارکرهای التهابی می شود. دکتر میلستاین می گوید: “یک مطالعه کوچک نیز در مورد استفاده از سونا در برخی از داوطلبان سالم انجام شد و آنها توانستند میزان بروز سرماخوردگی را کاهش دهند.” بنابراین این امکان وجود دارد که بتواند به بهبود سیستم ایمنی بدن شما کمک کند یا به طور بالقوه بافت های شما را قادر به مبارزه بهتر با ویروسی کند که در معرض آن هستید.

7. بهبود خلق و خوی

برخی مطالعات نشان می دهد که جلسات سونا می تواند به روحیه شما کمک کند، که می تواند دوباره به عامل آرامش مرتبط باشد. با این حال، یک مطالعه در فنلاند نشان داد، مردانی که به طور منظم از سونا استفاده می کردند خطر روان پریشی در آنها کاهش یافته بود. همچنین طی مطالعات صورت گرفته، استفاده از سونا می تواند خطر ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر را کاهش دهد. دکتر میلستین می گوید: “مشخص نیست که آیا این مزایا مستقیماً به استفاده از سونا مربوط می شود یا اینکه دوباره به یک سبک زندگی سالم مربوط می شود که شامل اجتماعی شدن و آرامش است.” در هر صورت، به نظر می رسد رفتن به سونا دارای مزایای مثبت مغز و سلامت روان است.

سونا بخار چیست؟

سونا بخار به اندازه سونا خشک گرم نیست، بلکه دارای محیط مرطوبی است. به طور معمول ، اتاق های بخار بین 100 تا 120 درجه فارنهایت گرم می شوند و تقریباً 100 درصد رطوبت دارند. اما اگرچه از نظر فنی آنقدر گرم نیستند، شما به دلیل رطوبت هوا گرما را بیشتر در اتاق های بخار نسبت به سونا احساس خواهید کرد.

مزایای سونا بخار

اتاق های بخار دارای همان مزایایی هستند که سونای خشک دارد، زیرا اثرات گرما چه در یک محیط خشک باشد و چه در محیط مرطوب یکی است. به طور خلاصه می توان به این مزایا اشاره کرد:

 1. بهبود گردش خون
 2. فشار خون پائین
 3. تسکین استرس
 4. پوست براق
 5. رفع سفتی مفاصل و درد عضلات
 6. تقویت سیستم ایمنی
 7. بهبود خلق و خوی

اما یک مزیت اضافی برای سونا بخار، این است که افرادی که دارای مشکلات تنفسی مانند آلرژی یا آسم هستند، مناسب است. بخار ریه ها را کمی بیشتر مرطوب و باز می کند و دستگاه تنفسی را آبرسانی می کند.” اگر با احتقان دست و پنجه نرم می کنید، بخار می تواند به عنوان یک رطوبت ساز عمل کند و به شما کمک کند تا مجاری بینی شما برای راحتی تنفس پاک شود. همچنین در یک اتاق بخار، شما می توانید بدنتان را سم زدایی کنید.

تاووت سونا خشک و بخارتفاوت سونا خشک و بخار

سونا خشک و سونا بخار دارای تفاوت هایی می باشد. سونای خشک، مشهورترین و پرطرفدارترین سونا در جهان است. نام آن از زبان فنلاندی گرفته شده و از چوب ساخته می شود. معمولاً وقتی صحبت از سونا می شود، منظور سونای خشک است،ولی سونای بخار( ترک) و همچنین سونای روسی نیز معروف اند. درحالی که حمام یا حمام ترک (حمام بخار مرطوب) از جنوب اروپا آمده است،سونا یا حمام گرم و خشک از اروپای شمالی می آید. در سونای خشک، درجه حرارت بین ۸۰ تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد است ولی در سونای مرطوب، بندرت از ۵۰ درجه تجاوز می کند. سونای بخار حداکثر درجه رطوبت را دارد. برخی معتقدند به دلیل اینکه بخار آب که معمولاً از آب لوله کشی می باشد،دارای مواد شیمیایی مانند کلر، فلورید، فلزات سنگین بوده و از طریق پوست جذب بدن می شوند،از بخار مرطوب استفاده نشود. بسیاری زادگاه سونا را فنلاند و برخی دیگر آن را متعلق به شمال روسیه می دانند. فنلاندی ها اعتقاد دارند که سونا مکانی برای تجدید قوا، رسیدن به آرامش ذهن، روح و جسم است. در فنلاند تقریبا در اکثر خانه ها سونا وجود دارد.

معایب سونا بخار و خشک

دکتر پاریخ می گوید، تا آنجا که خطرات وجود دارد ، شما بدنبال کم آبی و سرگیجه ناشی از گرما هستید. بنابراین مهم است که قبل و بعد از جلسه سونا و بخار از داشتن آب کافی اطمینان داشته باشید. دکتر پاریخ اضافه می کند، اگر اخیراً دچار حمله قلبی یا سایر مشکلات قلبی عروقی شده اید، مانند فشار خون بالا ،باید از سونا صرف نظر کنید.

مدت زمان ماندن در سونا

جلسات بیشتر افراد فقط پنج تا 30 دقیقه است. اما اینکه چقدر می توانید با خیال راحت از سونا یا اتاق بخار استفاده کنید بستگی به میزان سازگاری شما با آن و یا گرم بودن سونا خشک یا اتاق بخار دارد. دکتر Millstine می گوید: “اگر احساس سبکی سر می کنید یا احساس کمبود آب در بدن دارید زیرا ممکن است تازه از مدت طولانی برگردید، فکر طولانی نیست که یک مدت طولانی را در سونا سپری کنید.” “اما اگر بدنتان خوب است و احساس خوبی دارید، می توانید کمی بیشتر بمانید.”او همچنین می گوید که برای استراحت های مکرر از سونا یا اتاق بخار خارج شوید، بنابراین هر زمان که احساس کردید لازم است ترک کنید و آب بنوشید.

دکتر پریخ پیشنهاد می کند کم و آهسته شروع کنید. هرچه در سونا یا اتاق بخار پایین بنشینید (یعنی هرچه به زمین نزدیکتر باشید)، گرما به دلیل بالا رفتن گرما، شدت کمتری خواهد داشت. اگرچه برای سلامتی شما بهتر است از سونا یا اتاق بخار به طور منظم استفاده کنید (اگر می توانید چندین بار در هفته)، اما ممکن است با یک سفر به آبگرم حداکثر برای پنج یا 10 دقیقه شروع کنید تا ببینید چقدر توانایی تحمل دارید آن، سپس از آنجا اضافه کنید.

پوشش در اتاق سونا

وقتی صحبت از سونای خشک یا بخار می شود، بیشتر مردم ترجیح می دهند حداقل حوله بپوشند، اما اگر آنقدر خوش شانس باشید که در خانه خود آن را داشته باشید، احتمالاً برهنه شدن راحت تر خواهید بود. دکتر میلستین می گوید، اگر ترجیح می دهید لباس بپوشید، الیاف طبیعی مانند حوله نخی یا پیراهن گشاد راحت ترین حالت را خواهند داشت. وی خاطرنشان کرد: اگر در باشگاهی هستید که امکان برهنگی در سونا یا بخار را فراهم می کند، باز هم می خواهید یک حوله روی آن بنشیند، زیرا این مناطق می توانند زمینه تولید میکروب باشند.

سونای خشک یا بخار؟

دوباره، اگر مشکلات تنفسی دارید، بهتر است به اتاق بخار بچسبید تا دستگاه تنفسی خود را مرطوب نگه دارید (یک سونا ممکن است آن را حتی بیشتر خشک کند). در غیر این صورت، همه چیز در مورد اولویت های شخصی است و شما از هر دو مزایای سلامتی می گیرید.

سخن پایانی

خوانندگان محترم دیجی پول مارکت (ساینا تصفیه آریا)  در زمان استفاده از سونا خشک یا بخار حتما به نکاتی که در ادامه گفته شده است توجه کنید.

 • قبل از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنید.
 • به افرادی که از بیماری های قلبی عروقی، ریوی و یا واریس رنج می برند، رفتن به سونا پیشنهاد نمی شود.
 • برای بعضی ها سونا مانند شوک است.
 • باید محتاط بود و به سفارش متخصصان گوش داد و اصول تجربه شده را رعایت کرد.
 • چرب کردن پوست با روغنهای مختلف قبل از رفتن یا در حین حضور در سونا پیشنهاد می شود.
 • معمولاً این کار را بعضی افراد برای تحریک تعریق خود انجام می دهند، که باعث خفه کردن پوست می شود.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت