دسته‌بندی نشده

تفاوت پمپ استخر با سایر پمپ ها

تفاوت پمپ استخر با سایر پمپ ها

پمپ استخر وسیله ای است که در استخرها جهت پمپاژ آب استخر و به گردش درآوردن آب استفاده می شود. انواع مختلفی از پمپ ها در بازار موجود است. این مقاله به شما کمک می کند تا از ویژگیهای اصلی هر نوع پمپ مطلع شوید. نوع پمپ و همچنین انتخاب  آن عمدتا به نیاز ما بستگی دارد و عمدتا شامل نوع مایعاتی است که می خواهید پمپ کنید ، مسافتی که می خواهید مایعات را حرکت دهید و مقداری که برای عبور از یک بازه زمانی خاص نیاز دارید. انواع پمپ های صنعتی، پمپ استخر، پمپ در صنعت کشاورزی و غیره موجود می باشد. با این حال ، تشخیص دقیق اینکه چه نوع پمپی را باید انتخاب کنید پیچیده است.

انواع پمپ ها

پمپ ها به دو نوع طبقه بندی می شوند، که عبارتند از:

 1. پمپ دینامیکی
 2. پمپ جابه جایی مثبت

پمپ های دینامیکی

پمپ های دینامیکی به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند، برخی از آنها عبارتند از:

سیستم های سانتریفیوژ ، گریز از مرکز عمودی ، گریز از مرکز افقی و شناور .

 • پمپ های سانتریفیوژ

این نوع پمپ ها بیشتر در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. کار با این نوع پمپ ها ساده است و ساخت این پمپ نسبتاً ارزان و در عین حال قدرتمند و کارآمد می باشد. هر زمان پمپ در حال کار باشد ، در این صورت فشار مایع از ورودی پمپ به خروجی آن افزایش می یابد و تغییر فشار باعث هدایت مایع در کل سیستم می شود.

این نوع پمپ با انتقال نیروی مکانیکی از موتور الکتریکی به مایع در طول پروانه چرخان ، در داخل نیرو تقویت می کند. جریان مایع به مرکز پروانه وارد شده و به همراه تیغه های آن خارج می شود. قدرت گریز از مرکز بدین وسیله سرعت مایع را افزایش می دهد.

 • پمپ های گریز از مرکز عمودی

پمپ های گریز از مرکز عمودی را پمپ های کنسول نیز می نامند. این پمپ ها از یک شافت انحصاری استفاده می کنند و طوری طراحی شده است که باعث می شود حجم داخل گودال قرار گیرد زیرا بیرینگ ها از گودال خارج هستند. این حالت پمپ از هیچ ظرف پر کننده ای برای پوشاندن شافت استفاده نمی کند اما در جای خود از بوش دریچه گاز استفاده می کند. واشر قطعات از کاربردهای معمول این نوع پمپ ها است.

 • پمپ های گریز از مرکز افقی

این نوع پمپ ها شامل حداقل دو پروانه می باشد. این پمپ ها در خدمات پمپاژ استفاده می شوند. هر مرحله اساساً یک پمپ تقسیم است. تمام مراحل در یک پناهگاه مشابه است و روی یک شافت مشابه سوار می شود. در یک شافت افقی انفرادی ، حداقل هشت مرحله اضافی را می توان سوار کرد. هر مرحله تقریباً به میزان مساوی افزایش می یابد. پمپ های چند مرحله ای همچنین می توانند در حالت مکش مضاعف در پروانه اول تک باشند.

 • پمپ های زیر آب(شناور)

این پمپ ها به عنوان آب طوفان ، فاضلاب و پمپ های سپتیک نیز نامگذاری شده اند. کاربردهای این پمپ ها عمدتاً شامل خدمات ساختمان ، برنامه های بازیافت خانگی ، صنعتی ، تجاری ، روستایی ، شهری و آب باران است. این پمپ ها مناسب برای جابجایی آب طوفان ، آب زیرزمینی ، فاضلاب ، آب سیاه ، خاکستری ، آب باران ، مواد زائد تجاری ، مواد شیمیایی ، آب چاه و مواد غذایی هستند.

تفاوت پمپ استخر با سایر پمپ هاپمپ های جابجایی مثبت

پمپ های جابجایی مثبت در انواع مختلف طبقه بندی می شوند.برخی از آنها عبارتند از: پمپ های دیافراگم ، دنده ، پریستالتیک ، لوب و پیستون.

 • پمپ های دیافراگم

پمپ های دیافراگم با نام های دیگر پنوماتیک و AODD شناخته می شوند. کاربردهای این پمپ ها عمدتا در کارخانه های عمومی ، صنعتی و معدنی است. این پمپ ها همچنین برای انتقال مواد شیمیایی ، تولید مواد غذایی ، معادن زیرزمینی ذغال سنگ و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. این پمپ ها پمپ های پاسخ دهنده هستند و شامل دو دیافراگم هستند که با هوای متراکم هدایت می شوند. بخش هوا توسط شیر انتقال به طور متناوب هوا را به سمت دو دیافراگم اعمال می کند.

 • پمپ های دنده ای

این پمپ ها نوعی پمپ دررفتگی مثبت چرخشی هستند ، بدین معنی که برای هر دور مقدار پایداری مایع را تحریک می کنند. این پمپ ها برای انجام عمل پمپاژ غیر هیجان انگیز ، مایع را با ماشین آلاتی که داخل و خارج از مش می آیند ، حرکت می دهند. این پمپ ها بری پمپاژ با نیروهای زیاد و پمپاژ مایعات با غلظت بالا موثر هستند. پمپ دنده ای هیچ دریچه ای برای ایجاد تلفاتی مانند اصطکاک و همچنین سرعت بالای پروانه ندارد. بنابراین این پمپ برای اداره مایعات غلیظ مانند سوخت و همچنین روغن های چربی سازگار است.

 • پمپ های پریستالتیک

پمپ های Peristaltic به عنوان پمپ های لوله ای ، پمپ های Peristaltic نامیده می شوند. اینها نوعی پمپ جابجایی مثبت هستند و کاربردهای این پمپ ها عمدتا در پردازش صنایع شیمیایی ، غذایی و تصفیه آب است. قادر است انواع مایعات مانند خمیر دندان و انواع مواد شیمیایی را پمپ کند.

 • پمپ های لوب

این پمپ ها ویژگی های مختلفی از جمله کارایی بالا ، مقاومت در برابر زنگ زدگی ، کیفیت بهداشتی ، قابلیت اطمینان و غیره را ارائه می دهند. این پمپ ها می توانند مایعات و مواد جامد با غلظت بالا را جابه جا نمایند، بدون اینکه صدمه ای به آنها وارد کنند. کارکرد این پمپ ها مانند پمپ های دنده ای می باشد ، بجز لوب هایی که در تماس یکدیگر قرار نمی گیرند. بعلاوه ، این پمپ ها دارای اتاق پمپاژ برتری در مقایسه با پمپ های دنده ای هستند که به آنها امکان می دهد دوغاب را حرکت دهند. اینها با استیل ضد زنگ و همچنین بسیار صیقلی ساخته می شوند.

 • پمپ های پیستونی

پمپ های پیستونی یکی از انواع پمپ های دررفتگی مثبت در هر مکانی است که مهر و موم نیروی بالا از طریق پیستون پاسخ دهد. این پمپ ها به طور مكرر در آبیاری آب ، سناریوهایی كه به سیستم فشار و تحویل فشار بالا ، برای انتقال شکلات ، شیرینی ، رنگ و غیره نیاز دارند ، استفاده می شوند. اینها در ساختمانهای مختلف استفاده می شود تا حرکت مواد مایع ساده تر شود. پمپ های آتش نشانی یک منبع شتاب آب برای آب پاش ها و آتش نشانان اتوماتیک و پمپ های تقویت کننده آب تمیز را به طبقات بالاتر آپارتمان ها می رسانند.

پمپ استخر از چه نوعی است؟

پمپ استخر دستگاهی است که از گردش آب استخر شنا مراقبت می کند. همچنین استخر را در شرایط بکر و مناسب برای شنا نگه می دارد. پمپ  استخر، آب  را از استخر می کشد و برای پردازش به سمت سیستم فیلتراسیون ، بخاری و کلر ساز می فرستد. سپس پمپ استخر ، آب فراوری شده را به استخر برمی گرداند. پمپ استخر از نوع پمپ های خود مکش می باشد که از نوع پمپ های سانتریفیوژ می باشد. پمپ های خودمکش در بالای منبع آبی که باید پر شود قرار می گیرد. به عبارتی این پمپ ها در سطح زمین نصب می شوند و دسترسی به ‌آنها و تعمیرشان بسیار آسان می باشد. استفاده از پمپ های خود مکش جهت هواگیری آسان سیکل تصفیه، به خصوص زمانی که پمپ بالاتر از سطح آب نصب شده است، گزینه بسیار مناسبی می باشد.

سه جز اصلی باعث کار پمپ استخر می شوند:

 1. موتور
 2. پروانه
 3. محفظه

موتور پمپاژ آب را با چرخاندن پروانه آغاز می کند ، این یک تیغه معکوس است که آب را از استخر می مکد و آن را به سمت فیلتر هل می دهد. در همین حال ، محفظه معمولاً از ماده کامپوزیتی به نام Noryl ساخته می شود که در برابر مقدار زیادی گرما و فشار ، سبک ، ضد زنگ و با دوام است. این پروانه و موتور را همراه با قسمتهای جزئی پمپ مانند سبد صافی ، دیفیوزر و پوشش نگه می دارد. سبد صافی نیز قسمت مهمی از پمپ است زیرا بقایایی مانند سنگریزه ، برگ و شاخه های کوچک را قبل از رسیدن به پروانه جمع می کند و احتمالاً به آن آسیب می رساند. حتماً سبد را مرتباً تمیز کنید تا کارایی آن حفظ شود.

در پایان

استفاده از پمپ در مکانهای مختلف و همچنین در صنایع بسیاری برای انتقال مایعات و به چرخش در آوردت و به طور کلی پمپاژ مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از بخش ها و مکان هایی که وجود پمپ ضروری می باشد، استخرها می باشند. استفاده از پمپ استخر که نوعی پمپ خود مکش می باشد و در دسته پمپ های سانتیریفیوژ قرار می گیرد، از ضروریات استخرها می باشد. دیجی پول مارکت (ساینا تصفیه آریا) پمپ استخر هایواتر را به شما پیشنهاد می دهد تا برای استخرتان تهیه نمایید . زیرا این پمپ ها دارای کیفیت بالایی است و با توجه به گارانتی و خدمات پس از فروشی که شرکت در اختیارتان قرار می دهد، می توانید با اطمینان خاطر و خیالی آسوده آنرا تهیه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *