مقالات

راهنمای استفاده از فشارسنج فیلتر استخر

راهنمای فشارسنج فیلتر استخر

فشارسنج فیلتر استخر چیست؟

یکی از مهمترین قسمت های سیستم استخر شما، فیلتر استخر می باشد. فیلتر استخر خود دارای تجهیزاتی می باشد که یکی از مهمترین تجهیزات، فشارسنج فیلتر استخر است. فشارسنج فیلتر استخر در بالای فیلتر قرار دارد و کمتر کسی آن را چک می کند، اما همیشه با آن سروکار داریم. اما بسیاری از استخرداران فیلتر استخر را نادیده می گیرند. زیرا از نظر آنها فیلتر یک منبع بزرگ برای عبور و تصفیه آب است. که وظیفه فیلتر کردن آب استخر را برعهده دارد. اما توجه نمایید که یکی از مهمترین و ضروری ترین تجهیزات استخر که در هر استخری به آن نیاز داریم، فیلتر استخر است. فیلترها به عنوان منبع اصلی شما برای نظارت بر سلامت کلی سیستم استخر شما عمل می کند. مهم نیست که فیلتر استخر شما از چه نوعی است، زیرا وظیفه همه آنها یک چیز است و آن:

تمیز نگه داشتن آب استخر از آلودگی و زباله و فیلتر کردن و تصفیه آب استخر

فیلتر استخر خود دارای تجهیزاتی می باشد که یکی از مهمترین تجهیزات، فشارسنج فیلتر استخر است. فشارسنج فیلتر استخر در بالای فیلتر قرار دارد و کمتر کسی آن را چک می کند، اما همیشه با آن سروکار داریم. فیلتر استخر شما تحت فشار کار می کند ، که اندازه گیری آن بر حسب psi است. وقتی آب به طور عادی از آن عبور می کند ، فشار فیلتر طبیعی است. اما وقتی چیزی در جریان آب تداخل ایجاد کند با افزایش یا کاهش آن، فشار داخل فیلتر تغییر می کند. تنها راه برای کنترل فشار داخل فیلتر ، استفاده از فشار سنج بر روی فیلتر استخر است. فشار سنج بالای فیلتر شما قرار دارد و دقیقاً به همان شکلی است که انتظار دارید.فشار سنج فیلتر دارای یک صفحه با تعدادی ارقام دور تا دور صفحه می باشد و یک نشانگر “عقربه” که به سمت بالا یا پایین حرکت می کند و نشان می دهد که سطح فشار خیلی پایین است ، خیلی زیاد است یا درست است.

اما فشار سنج فیلتر همان چیزی است که به شما اجازه می دهد تا در کل عملکرد سیستم استخر خود را بدانید. این می تواند شما را از زمان گرفتگی یا نشت در سیستم و یا زمان تمیز کردن فیلترها آگاه کند. خواندن فشار سنج فیلتر استخر آسان است. هنگامی که پمپ استخر روشن است، فشار سنج شما بازخورد مستقیمی از سیستم استخر شما می دهد. فقط دو قسمت وجود دارد که شما باید روی آنها تمرکز کنید:

 • اندازه گیری فشار روی صفحه از 0 تا 60 psi
 • عددی که عقربه فشارسنج نشان می دهد

جهت اندازه گیری فشار فیلتر، پمپ را روشن کنید و فشار فیلتر سنج را بررسی کنید. عددی که عقربه فشارسنج نشان می دهد، فشار آب استخر شما را نشان می دهد.

فشار طبیعی چیست؟

مهمترین نکته ای که باید بدانید این است که یک عدد خاص و ثابتی وجود ندارد که برای همه فیلترهای استخر طبیعی باشد. دامنه متوسط ​​می تواند از 10 psi تا 25 psi متغیر باشد. آنچه که به عنوان “فشار طبیعی” برای یک فیلتردر نظر گرفته می شود، به عوامل مختلفی از جمله اندازه فیلتر ، اندازه و قدرت پمپ استخر و میزان تمیز یا کثیف بودن فیلتر در هر زمان بستگی دارد. اما می توانید یک عدد پایه تنظیم کنید تا برای فیلتر خود طبیعی تلقی شود. این کار را وقتی انجام می دهید که ابتدا فیلتر را نصب کنید ، رسانه تمیز است و سایر تجهیزات شما – به خصوص پمپ – آنطور که باید کار می کند. پس از نصب فیلتر و روشن کردن همه موارد ، آنچه را که فشار سنج فیلتر استخر نشان می دهد یادداشت کنید. این همان فشار عادی خواهد بود که شما برای حفظ آن تلاش می کنید.

 

فشارسنج فیلتر استخر

فشار اولیه استخر

برای هر استخر شنا فشار اولیه متفاوت می باشد. متاسفانه یک عدد خاص وجود ندارد که نشان دهنده فشار ثابت استخر باشد. فاکتورهایی از جمله اندازه استخر، لوله کشی استخر، تجهیزات استخر و سطح آب روی استخر بر اندازه فشار سنج فیلتر تاثیر می گذارد. در نتیجه می توان گفت خواندن فشار اولیه استخر آسان است. در واقع به فشار اولیه استخر «خواندن تمیز›› گفته می شود و این بدان علت است، هنگامی که همه چیز در حال اجراست فشارسنج عددی را نشان می دهد. زمانی که برای اولین بار سیستم فیلتراسیون استخر خود را فعال می کنید، جریان آب تمیز و بدون مانع است و عددی که فشارسنج نمایش می دهدفشار اولیه و تمیز نامیده می شود.

افزایش فشار استخر

با گذشت زمان ، میزان PSI روی فشار سنج افزایش می یابد. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که فشار چه مقدار افزایش می یابد؟ به طور معمول ، به محض اینکه فشارسنج  10psi بالاتر از میزان طبیعی یا تمیز فشار استخر را نشان دهد، نوبت به تمیز کردن فیلتر می رسد. خواندن فشار بالا به معنای وجود تجمع فشار در نقطه سیستم فیلتر است. از آنجا که فشار هنوز بیش از حد معمول است ، مشخص است که آب به طور منظم از فیلتر عبور می کند. اما اگر فشارسنج فیلتر، فشاری بالاتر از حد معمول را نشان دهد، آب در عبور از محیط فیلتر مشکل دارد. در این حالت شما باید فیلتر استخرتان را تمیز کنید تا فشارسنج عدد طبیعی و اولیه فشار استخر را نشان دهد.

کاهش شدید فشار استخر

هنگامی که فشارسنج فیلتر استخر، میزان psi کمتری را نشان دهد، مشکلات جریان آب در خارج از فیلتر را نشان می دهد. تشخیص این مساله بسیار راحت است، زیرا فشار آب با رسیدن به فیلتر از قبل کاهش یافته است. آب عبوری از فیلتر قبل از رسیدن به فیلتر استخر، از سبد کفگیر، سبد پمپ، پمپ و سیستم تخلیه عبور می کند. در نتیجه کاهش فشار آب به دلیل وجود انسداد در یک یا چند مورد از آن مناطق است که باعث می شود، پمپ با فشار کم آب را به فیلتر استخر هدایت کند. بنابراین زمانی که فشار سنج فیلتر استخر میزان psi پایین را نشان می دهد باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • سبد کفگیر خود را از نظر تجمع یا گرفتگی آوار بررسی کنید
 • سبد پمپ و پروانه خود را برای تجمع آوار بررسی کنید
 • فاضلاب اصلی را از نظر انسداد بررسی کنید
 • بررسی کنید پمپ استخر شما با تمام توان کار می کند
 • سطح آب استخر را بررسی کنید

نحوه استفاده از شیر فشار هوا فشار سنج فیلتر استخر

فشار سنج شما با دریچه تسکین دهنده هوا فیلتر کار می کند. در حقیقت ، بیشتر فشار سنج ها مستقیماً به بالای دریچه تسکین هوا متصل می شوند. اما به هر حال ، اجازه دهید در مورد آنچه این سوپاپ ها انجام می دهند صحبت کنیم. همانطور که از نام آن مشخص است ، دریچه تسکین دهنده هوا برای هر هوای محبوس شده در سیستم فیلتر آزاد است. به دلایلی ، خواه باز شدن سبد پمپ یا شستشوی مجدد فیلتر ، بیت های کمی هوا به راحتی در سیستم گیر می کنند. با گذشت زمان ، این هوای محبوس شده جمع می شود. هنگامی که پمپ خود را روشن می کنید ، هوای اضافی به داخل جریان آب می رود. هوای محبوس شده به فشار کلی سیستم استخر شما کمک می کند. بنابراین اگر مرتباً فیلتر خود را تخلیه نکنید، هوای محبوس شده می تواند فشار سیستم را افزایش داده و بر جریان آب تأثیر بگذارد.

چه زمانی باید فشارسنج فیلتر استخر را تعویض کرد؟

سرانجام ، حتی بهترین فشار سنج های فیلتر استخر نیز از رده خارج می شوند ، اما تشخیص این امر همیشه آسان نیست. در اینجا چند علامت قابل ذکر برای زمان تعویض فشار سنج فیلتر استخر آورده شده است:

 • سپر شیشه ای ترک خورده
 • نخ خورده یا راه راه
 • سوزن گیر یا گشاد

تعویض فشار سنج فیلتر استخر

اگر فشارسنج فیلتر استخر نیاز به تعویض دارد این مراحل را دنبال کنید:

 • پمپ استخر خود را خاموش کنید
 • سوپاپ تسکین دهنده هوا را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا فشار خارج شود
 • با استفاده از آچار ، سنج را با دقت شل کنید و آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید
 • فشار سنج را از قسمت بالای سر فیلتر بردارید
 • فشار سنج جدید را در اتصالات قرار دهید
 • 3 لایه لوله کش را روی نخ سنج بپیچید
 • در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت فشار سنج را با دست محکم کنید و به قسمت بالا بکشید
 • از آچار استفاده کنید تا فشارسنج جدید را به آرامی در جای خود محکم کنید
 • پمپ استخر را روشن کنید
 • با شروع پاشش آب ، شیر تسکین دهنده هوا را خاموش کنید

نتیجه گیری

در حالی که فشار سنج فیلتر استخر قسمت کوچکی از یک سیستم بزرگ است، اما برای سلامت کلی استخر شما نقشی حیاتی دارد. به یاد داشته باشید که آن را به صورت هفتگی بررسی کنید و وقتی می بینید که اعداد خیلی به هر دو جهت حرکت می کنند، بلافاصله تغییرات را جدی بگیرید. در غیر این صورت ، ممکن است به تجهیزات خراب و تعمیرات گران قیمت یا تعویض تجهیزات مجبور شوید. میتوان نتیجه گرفت فشار سنج فیلتر استخر شما، در واقع پنجره شما به سمت سیستم فیلتراسیون استخر شماست. در واقع تغییر عدد فشار سنج و میزان psi به شما امکان می دهد به راحتی مسائلی که بر سیستم سیرکولاسیون استخر تأثیر می گذارد ، بررسی کنید. خواه مسئله فیلتر باشد یا گرفتگی سیستم ، فشار سنج شما ابزاری ارزشمند برای عیب یابی سیستم استخر است. البته ، برخی از مشکلات استخر فراتر از خواندن فشار سنج شما است. دیجی پول مارکت (ساینا تصفیه آریا) کلیه تجهیزات و لوازم مربوط به سیستم فیلتراسیون استخر، از جمله فیلتر استخر، پمپ استخر، کلرزن استخر، سیستم گرمایشی استخر و تجهیزات جانبی استخر از جمله، شیر فیلتر استخر، فشار سنج فیلتر و غیره ارائه می شود. با تماس با کارشناسان و مشاوران فروش ما می توانید بهترین برندهای تجهیزات و لوازم استخری را برای استخرتان تهیه نمایید و از خدمات پس از فروش آن نیز بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *