شماره تماس : 58925-021

راههای حفاظت از پمپ استخر

n fathizaden fathizade
29 بازدید
حفاظت از پمپ استخر

راههای حفاظت از پمپ استخر

پمپ استخر به عنوان قلب سیستم گردش خون استخر شماست. درست همانند قلب ، اگر پمپ استخر از کار بیفتد، هیچ یک از تجهیزات استخر به درستی کار نمی کند. پست امروز در مورد راههای حفاظت از پمپ استخر می باشد، تا از هرگونه مشکلات غیر منتظره پمپ استخر که می تواند باعث ایجاد مشکل برای آب استخر شود، جلوگیری کنید.

در این مقاله روش های از بین رفتن پمپ استخر، روشهای مراقبت از پمپ و نکات مربوط به نگهداری پمپ استخر بیان شده است.

یخ زدگی آب در پمپ استخر

زمانی که آب تبدیل به یخ می شود 9% منبسط می شود. این موضوع می تواند باعث از بین رفتن جریان پمپ یا مجفظه صافی شود و باعث ایجاد ترک هایی شود که نیاز به تعویض قطعه دارد.

راه حل:

پمپ را در دمای سرد نگهداری کنید. تا زمانی که آب در لوله ها در جریان است، هیچ چیز یخ نمی زند. زمانی که پمپ کار نمی کند، هر دو شاخه تخلیه پمپ را جداکنید. (دو شاخه های فیلتر،گرمکن،کلرساز و …). برای محافظت از تجهیزات استخر،کنترل کننده استخر یا یک تایمر قفل دیجیتال در برابر یخ زدگی می توانید از سنسور انجماد استفاده کنید. در این حال میتوانید پمپ را در در حالت خودکار قرار دهید تا روشن و خاموش شود.

آب گرفتگی پمپ استخر

زمانی که پمپ استخر در زیر آب غوطه ور می شود، باعث می شود پمپ استخر در آب غرق شده و باعث از بین رفتن پمپ می شود. گاهی اوقات می توان پمپ را از آب خارج کرده و آنرا خشک کرد. اما زمانی که سیل جاری شود و پمپ در حال کار باشد نمی توان کاری انجام داد. پمپها را در جایی پایین تر از سطح آب استخر قرار می دهیم تا آب به داخل پمپ سرازیر شود و پمپ هوا نگیرد، اما با گشت زمان و افزایش رسوبات سطح زمین بالاتر آماده و باعث می شود که پمپ به سطح آب استخر برسد تا جایی که فاصله بسیار کمی بین سطح آب و پمپ وجود داشته باشد.

راه حل:

در این حالت می تواند پمپ را بالاتر بیاورید و یا زمین را کنده و پمپ را پایینتر ببرید. اطمینان حاصل کنید که در هنگام بارندگی شدید، اطراف تجهیزات استخر شما به سرعت تخلیه می شود. اگر سیلاب پمپ استخر شما را تهدید می کند، پد را با ماسه کیسه کنید و یا پمپ را در قسمت بالاتری قرار دهید تا آب کاهش یابد. برای کاهش رطوبت و رشد کند علف های هرز ، اطراف پمپ و فیلتر استخر را سنگ ریزه اضافه کنید.

خشک بودن پمپ استخر

پمپ هایی که برای مدت طولانی “خشک” می شوند (بدون آب ورودی) می توانند مهر و موم شافت را منفجر کرده و شروع به نشت کنند. در بعضی موارد، سبدهای پمپ را ذوب کرده یا حتی پمپ دچار تغییر شکل شود. در نتیجه در دمای بالا، نخ های اتصالات پی وی سی که از پمپ خارج شده یا به پمپ وارد می شوند را جمع می کند. و باعث نشت هوا در قسمت ورودی و نشت آب در اطراف اتصالات لوله خروجی می شود.

راه حل:

حفظ سطح مناسب آب در استخر اولین توصیه است. ثانیاً،نشتی هوا را بر روی لوله های ورودی یا شیلنگ های مکش،که باعث از بین رفتن پمپ می شود شکار کرده و رفع کنید. در آخر،مطمئن شوید که درب پمپ روان و محکم است و شاخه های تخلیه چسب تفلون و محکم هستند. نشت معمول هوا در اطراف اتصالات PVC ذوب شده و جمع شده در پمپ است ، همانطور که در بالا ذکر شد. اتصالات کوچک شده را جایگزین کنید یا با بتونه استخر پچ درست کنید.

حفاظت از پمپ استخر

رطوبت پمپ استخر

بوته ها، علف های هرز و درختان بیش از حد رطوبت را به دام می اندازند و جریان هوا را در اطراف پمپ های استخر محدود می کنند. خاک اطراف پمپ ها و مناطق کم آب و رطوبت را به دام می اندازد. دوام موتور پمپ در شرایط خشک بیشتر خواهد بود.

راه حل:

برای کاهش رطوبت و افزایش جریان هوا ، بوته ها و گیاهان را در صورت لزوم اصلاح کنید. برای اینکه ناحیه پمپ یک منطقه بدون گیاه باشد، از شن استفاده کنید و علف های هرز را مرتباً از بین ببرید یا اسپری کنید.

داغ شدن پمپ استخر

موتورها برای خنک ماندن در هنگام کار به گردش هوای خوب نیاز دارند. همچنین گردش هوا به دوام موتور استخر کمک می کند. گیاهان یا فضاهای بسته جریان هوا را مسدود می کنند. آفتاب مستقیم نیز دمای موتور را افزایش می دهد.

راه حل:

موتورها همیشه لمس می شوند و در دمای 140 درجه کار می کنند. گردش خوب هوا باعث کاهش دامنه حرکتی می شود. از محافظ موتور پمپ می توان برای جلوگیری از نور خورشید استفاده کرد.

سایز نامناسب پمپ استخر

اندازه پمپ استخر چه بزرگ باشد و چه کوچک باشد، در هر دو صورت باعث می شود موتور پمپ بیش از حد کار کند. در نتیجه کار بیش از حد توان موتور موتور استخر دچار آسیب می شود.

راه حل:

پمپ های استخر جدید را بر اساس یک مشاوره دقیق از منحنی جریان پمپ ، با برآورد خوب از مقاومت سیستم خود و دانش میزان فیلتر طراحی جریان خود، انتخاب کنید. یا اینکه یک پمپ سرعت متغیر انتخاب نمایید که  می تواند با مقاومت سیستم بهینه شود.

سیم کشی نامناسب پمپ استخر

ولتاژ، اندازه سیم یا سیم کشی نادرست باعث آسیب به پمپ استخر می شود. ولتاژ بالا یا پایین با گذشت زمان می تواند موتور را تحت فشار قرار دهد، یا فقط به صورت مسطح آن را بسوزاند و باعث ایجاد یک اتصال کوتاه در سیم پیچ ها شود یا خازن را به طور مکرر خارج کند. موتورهای استخری در ولتاژهای 120 ولت و 240 ولت قادر به پذیرش ولتاژ هستند. اتصال 120 ولت به موتوری که انتظار 240 ولت را دارد ، فقط موتور را روشن نمی کند. اما قرار دادن 240 ولت در یک موتور سیم دار 120 ولت، اگر سریع خاموش نشود، می توانید انتظار جرقه و دود و یک موتور مرده را داشته باشید. استفاده از موتورهای بی سیم یا استفاده از اندازه نادرست سیم نیز می تواند باعث مشکلات موتور شود.

ولتاژ خط باید ثابت باشد و در هر 10٪ از 115 ولت یا 230 ولت ، هر کدام که استفاده می شود، باشد. هنگام نصب موتور جدید ، بررسی کنید که ولتاژ خط با ولتاژ موتور مطابقت داشته باشد. نمودار سیم کشی را روی برچسب موتور از نزدیک بخوانید تا مطمئن شوید که سیم برق و سیم شما به درستی به صفحه ترمینال متصل شده اند. اگرچه موتورهای مدرن با اتصال برق کاملاً مستقیم هستند، اما امکان سیم کشی اشتباه موتور وجود دارد. اگر سیم های قدیمی را جایگزین می کنید، حتماً از اندازه سیم صحیح،معمولاً 12/3 یا 12 AWG ،سه سیم ،معمولاً سفید،سیاه و سبز استفاده کنید.

وجود حشرات در پمپ استخر

حشرات می توانند سیم  را جویده و یا می توانند مدار کوتاه ایجاد کنند. زیرا به دنبال گرما و پناهگاه موتور پمپ هستند و به یک رسانا بین دو فلز تبدیل می شوند که نباید آنها را لمس کند. این اتفاق می تواند در عقب موتور پمپ یا در تایم کلاک یا صفحه کنترل رخ دهد.

راه حل:

از حشره کشها برای از بین بردن حشرات استفاده کنیدو نقاط دسترسی برای کنترل پنل ها و و موتورها را مسدود کنید.

کود گیاهی( Mulch) در زمین پمپ استخر

Mulch بسیار اسیدی است و رطوبت را به دام می اندازد و باعث ایجاد هوای مرطوب و خشکی در اطراف موتور پمپ می شود. این موضوع می تواند برای قطعات پمپ فلزی خورنده باشد. با گذشت زمان و افزودن  Mulch سطح زمین افزایش می یابد و جریان هوا کاهش یافته و احتمال غرق شدگی پمپ استخر افزایش می یابد.

راه حل:

در اطراف وسایل استخر خود از شن به جای Mulch استفاده کنید. برای از بین بردن چوب ، برگ یا “مالچ طبیعی” به طور مرتب از چنگک یا دمنده برگ استفاده کنید.

حفاظت از پمپ استخر وجود یک قلب سالم را برای سیتم تصفیه آب استخر شما تضمین می کند. و از خرابی زود هنگام پمپ استخر شما جلوگیری می کند.

دسته بندی دسته‌بندی نشده
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت