شماره تماس : 58925-021

روش های تصفیه آب استخر

n fathizaden fathizade
55 بازدید
تصفیه آب استخر

تصفیه آب استخر

استخر شنا به عنوان مکانی برای تفریح و سرگرمی و نشاط است، تا در روزهای گرم تابستان خنک شوید. اما مهمتر از هر چیزی، تصفیه آب استخر و تمیز نگه داشتن آن است. تعمیر و تمیز نگه داشتن منظم آب استخر، باعث تصفیه آب استخر و زلالی و شفافیت آب استخر می شود.  مراحل اساسی در تصفیه استخر و تمیز کردن استخر شامل موارد زیر است:

 • برای از بین بردن برگها و سایر بقایای موجود در آب ، از برگیر استفاده کنید.
 • برس کشیدن دیوارهای استخر ، پله ها و نردبان ها برای پاک کردن هرگونه بقایای سفت شده، مفید است.
 • جاروی استخر، برای از بین بردن زباله هایی که روی کف استخر و دیوارها و پله ها نشسته است.
 • بررسی و تمیز کردن فیلتر استخر، جهت تصفیه استخر الزامی است.
 • گردش آب استخر توسط پمپ استخر، جهت فیلتر کردن و جلوگیری از رشد باکتری ها و جلبکها موثر است.
 • بررسی تعادل شیمیایی و سطح pH استخر
 • تکان دادن استخر برای افزایش سطح کلر آزاد و از بین بردن باکتری ها و جلبک ها
 • افزودن جلبک برای کاهش سرعت رشد جلبک

تصفیه استخر و تمیزی استخر شما از تجمع باکتری های مضر جلوگیری می کند و استفاده از آن را برای دوستان و خانواده شما خوشایند و ایمن نگه می دارد. عواملی که در نگهداری و تصفیه استخر مناسب است عبارتند از:

 • تعمیر و نگهداری منظم، برای تمیز نگه داشتن استخر
 • تنظیم  قلیائیت  و pH
 • ضد عفونی کردن استخر

تصفیه آب استخر

تعمیر و نگهداری منظم

آب استخر را قبل و بعد از انجام تنظیمات شیمیایی آزمایش کنید. برنامه ریزی کنید که هفته ای دوبار آب استخر را آزمایش کنید که آیا از آن استفاده شده است یا خیر. همچنین ، همیشه بعد از تغییر هر عنصر شیمی آب ، آب را آزمایش کنید تا از ایمنی استخر اطمینان حاصل کنید. جهت اندازه گیری میزان قلیائیت ، pH ، کلر آزاد و اسید سیانوریک در آب ، دستورالعمل های موجود در کیت خود را دنبال کنید.

به طور معمول ، ظروف را با آب استخر پر می کنید و تعداد مشخصی قطره سفید کننده یا سایر مواد شیمیایی را به نمونه ها اضافه می کنید. سپس ، یک نوار آزمایشی را طبق دستورالعمل سازنده برای ارزیابی شیمی آب در هر ظرف فرو کنید.

در صورت امکان پمپ استخر را همیشه فعال نگه دارید. گردش مناسب آب برای حفظ شیمی در استخر شما ضروری است. بگذارید پمپ به طور مداوم کار کند تا آب تمیز بماند و مواد شیمیایی مانند کلر به طور یکنواخت در آب استخر پراکنده شوند. اگر نمی توانید پمپ را همیشه روشن نگه دارید ، حداقل 8 تا 10 ساعت در روز آن را روشن کنید.  مطمئن شوید که فیلتر استخر خود را به طور مرتب شستشو می دهید تا آلودگی ها از استخر شما خارج شود و تصفیه استخر به طور منظم و متوالی صورت گیرد.

حداقل هفته ای یکبار استخر خود را تمیز کنید. تمیز کردن مرتب استخر به حذف آلودگی هایی مانند چربی پوست ، روغن ، کرم ضد آفتاب و محصولات مو که شیمی آب را مختل می کند ، کمک می کند. برای از بین بردن حشرات ، برگها و سایر بقایای سطحی از یک برگ گیر توری استفاده کنید. از جاروی استخر جهت نظافت دیوارها و کف استفاده کنید، تا بقایای غرق شده را پاک کرده و تمیز کنید. برای از بین بردن کپک و تجمع مواد معدنی ، دیوارها و کف استخر خود را با یک برس استخر تمیز کنید.

تنظیم قلیائیت و pH

سطح pH آب استخر باید بین 7.2 تا 7.8 باشد تا آب در حالت متعادل قرار بگیرد. اصطلاح pH به میزان اسیدی بودن آب استخر شما اشاره دارد. به طور معمول ، آب لوله کشی که برای پر کردن استخر خود استفاده می کنید دارای pH خنثی 7 است ، اما مواد افزودنی یا آلاینده ها می توانند pH را تغییر دهند. بنابراین اگر میزان ph شما بالاتر یا پایین تر از سطح ایده آل است، مهم است که آن را تنظیم کنید. داشتن pH مناسب باعث می شود، پوست یا چشم شما تحریک نشود و همچنین آب را شفاف نگه می دارد. اگر شناگران با “سوزش چشم” مشکل دارند ، به دلیل عدم تعادل ph آب استخر می باشد. pH را با خاکستر سودا افزایش دهید. خاکستر سودا (AKA سدیم کربنات) به راحتی می تواند pH و قلیائیت کل آب استخر شما را افزایش دهد. به طور کلی ، برنامه ریزی کنید که از 6 اونس (170 گرم) خاکستر سودا در هر 10000 گالن (38000 لیتر) برای افزایش pH تا 0.2 استفاده کنید. خاکستر سودا را در یک سطل تمیز بریزید ، سپس سطل را با آب پر کنید و خاکستر سودا را در آن مخلوط کنید. سپس ، مخلوط را در اطراف استخر پخش کنید. اطمینان حاصل کنید که پمپ روشن است تا خاکستر سودا حل شود و به طور مساوی توزیع شود. اطمینان حاصل کنید که قلیائیت بین 80 تا 120 ppm باشد. قلیائیت pH را بافر می کند و می تواند از افزایش یا کاهش زیاد اسیدیته و اساسی بودن آب جلوگیری کند. قبل از تنظیم pH، قلیائیت را آزمایش و تنظیم کنید. اگر قلیائیت بسیار کم است، جوش شیرین را با آب مخلوط کرده و مخلوط را در استخر بریزید تا افزایش یابد. اگر قلیائیت بسیار زیاد است، آن را همراه با pH با استفاده از اسید موریاتیک تنظیم کنید.

نکته: 1.5 پوند (0.68 کیلوگرم) جوش شیرین را به 10000 گالن (38000 لیتر) اضافه کنید تا قلیائیت 10 ppm افزایش یابد.

ضدعفونی کردن استخر

سطوح کلر را در صورت بالا یا پایین بودن 1-3 ppm تنظیم کنید. کلر بر حسب واحد در میلیون یا ppm اندازه گیری می شود. اگر میزان آن کمتر از 1 ppm باشد، ممکن است باکتری های مضر در آب کمین کنند. برعکس، اگر سطح کلر بیش از حد بالا باشد، ممکن است سوزش پوست و چشم را تجربه کنید. کلر پرکاربردترین ضدعفونی کننده استخر است ، اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد ، از جمله برم و ازن و همچنین سیستمهای ضدعفونی کننده مانند یونیزاسیون و اشعه ماوراء بنفش.

استفاده از قرص کلر، باعث افزایش کلر آب می شود. استفاده از قرص کلر به جای پودر کلر، که باید از قبل در آب حل شده و روزانه به آن اضافه شود ، بسیار کمتر کار می کند. رایج ترین و کم هزینه ترین نوع کلر قرص های 3 اینچی (7.6 سانتی متری) است که به آرامی حل می شوند و نیاز به نگهداری کمتری دارند. اگر استخر روی زمین ، استخر کوچک در زمین ، وان آب گرم یا آبگرم دارید ، قرص های کلر 1 اینچ (2.5 سانتی متر) ایده آل هستند. ماده فعال موجود در قرص ها  “Trichlor” (یا Trichloro-S-Triazinetrione) و ماده فعال در کلر دانه ای “Dichlor” (یا سدیم Dichloro-S-Triazinetrione) نامیده می شود. به دنبال غلظت 90٪ Trichloro-S-Triazinetrione در قرص کلر باشید. اگر از پودر کلر استفاده می کنید ، به دنبال غلظت 56٪ تا 62٪ Dichloro-S-Triazinetrione سدیم در کلر دانه ای باشید.

قرص های کلر را در یک دستگاه کلر شناور قرار دهید و آنرا در استخر خود رها کنید. بسته بندی روی قرص ها را بخوانید تا از میزان کلر موجود در آب و اندازه استخر خود مطلع شوید. همانطور که کلرزن شناور در اطراف شناور می شود ، کلر به تدریج حل شده و در سراسر آب استخر توزیع می شود. می توانید قرص کلر را در اسکیمر استخرتان قرار دهید استخرهای دیگر مجهز به تغذیه کننده های شیمیایی هستند. تغذیه کننده های شیمیایی به آرامی مقادیر دقیق کلر را در آب استخر شما اندازه گیری می کنند و کنترل بسیار دقیقی بر میزان کلر اضافه شده به استخر را ارائه می دهند. اگر تغذیه کننده به درستی تنظیم شود ، ممکن است مجبور نباشید برای یک هفته یا بیشتر نگران میزان کلر خود باشید.

تصفیه آب استخر

سطح کلر را با خنثی کننده کلر کاهش دهید. اگر مقدار زیادی کلر یا شوک به استخر خود اضافه کنید، می توانید به راحتی آن را با یک خنثی کننده کلر ، که در فروشگاه های لوازم استخر موجود است ، کاهش دهید. دستورالعمل های موجود در بسته را دنبال کنید تا متوجه شوید چه مقدار بر اساس اندازه استخر خود و میزان کلر بالا اضافه کنید. سپس ، مایع را در حالی که پمپ روشن است بریزید و بگذارید پراکنده شود. خورشید به طور طبیعی کلر را تجزیه می کند ، بنابراین اگر سطح کلر کمتر از 5 ppm باشد ، به سادگی چند روز در استخر قرار نگیرید و بگذارید خورشید کار خود را انجام دهد. یا می توانید مقداری آب تخلیه کرده و آب تازه را جایگزین کنید تا استخر رقیق شود. فقط مطمئن شوید قبل از شنا یک آزمایش آب انجام دهید تا از میزان مواد شیمیایی در حد قابل قبول اطمینان حاصل کنید.

سطح سیانوریک اسید را بیشتر از 40 ppm حفظ نکنید. سیانوریک اسید (CYA ، همچنین اسید ایزوسیانوریک نامیده می شود) باید در استخرهای روباز استفاده شود تا آفتاب از سوزاندن کلر جلوگیری کند. این در اکثر قرص های تجاری دیکلر/تری کلر موجود است. اگرچه اسید سیانوریک یک ماده تثبیت کننده در کلر است که از تخریب آن توسط خورشید جلوگیری می کند ، اما این کار را به قیمت کاهش اثر کلر انجام می دهد. آب را به طور منظم آزمایش کنید تا سطح CYA را بررسی کنید و مطمئن شوید که کلر قابلیت ضدعفونی کنندگی خود را از دست نمی دهد. در 40 پی پی ام ، سیانوریک اسید به کلر اجازه می دهد تا بهینه عمل کند (سطوح بالای CYA به مجموع جامدات محلول (TDS) که با فعالیت کلر تداخل دارد) کمک می کند.

در پایان

تصفیه استخر و استفاده از تجهیزات استخر و همچنین استفاده از مواد ضدعفونی کننده در استخر سبب می شود تا استخر شما همواره دارای آبی زلال و شفاف باشد و استفاده کنندگان از استخر دارای ایمنی باشند و سلامت آنها تضمین شود. قرص کلر، پودر کلر، کلرزن استخر، دستگاه های تزریق ازن و همچنین سیستم فیلتراسیون استخر از جمله، فیلتر استخر، پمپ استخر، اسکیمر استخر و سایر تجهیزات مورد نیاز جهت نگهداری و تصفیه‌اب استخر در دیجی پول مارکت(ساینا تصفیه آریا) موجود و قابل عرضه می باشد. ما اینجا هستیم تا شما را در داشتن استخری زلال و شفاف راهنمایی و مشاوره دهیم

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت