شماره تماس : 58925-021

روش های متداول تصفیه آب استخر چیست؟

mis fathimis fathi
54 بازدید
روش های تصفیه آب استخر

برای اکثر ما ، استخر شنا به عنوان یکی از بهترین امکانات تفریحی در نظر گرفته می شود، ما را در روزهای گرم تابستان خنک می کند ، اوقات خوبی را برای کودکان و بزرگسالان فراهم می کند ، یک مکان تفریحی یا یک مکان ورزشی ارائه می دهد. با توجه به این نکته ، لازم به یادآوری است که استخرها می توانند منبعی برای بیماری ها و عفونت ها باشند. استخر شما از هر نوع  که باشد، اگردر صورت بروز مشکل، سریعا حل نشود و یا اینکه آب استخر شما به درستی تصفیه نشود، می تواند به سرعت سلامتی استخر و شناگران را به خطر بیندازد. اما برای سلامتی آب استخر، چگونه می توان  آب استخر را تصفیه کرد؟ روش های تصفیه آب استخر ،کدام است  و کدام یک از آنها ایمن تر و موثرتر خواهد بود؟

روش های تصفیه آب استخر

داشتن یک استخر شنا با آب زلال و شفاف، جذابیت زیادی دارد، اما زمانی که استخر شما آلوده شده و یا کدر می شود، از جذابیت های استخرتان کاسته می شود. آلوده شدن و کدورات آب استخر امری طبیعی است و پاکسازی آن نیز با روش هایی که گفته می شود آسان است. به یاد داشته باشید که وجود آب شفاف و زلال در استخر برای شنای ایمن و عملکرد صحیح استخر امری ضروری است. در ادامه شما می توانید با روش های آسان تصفیه آب استخر آشنا شوید.

اگر پمپ استخر یا فیلتر استخر به درستی کار نکند ، ممکن است آب بیش از حد معمول آلوده به نظر برسد. طوفان یا افزایش بارندگی می تواند استخر های روباز را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین نور خورشید نیز می تواند باعث گرم شدن استخر و رشد بیشتر باکتری ها می شود. همچنین اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند کلر استخر را تجزیه کرده و در نتیجه سطح کمتری از این ماده شیمیایی ایجاد کند. حتی افزایش تعداد شناگران در استخر، نیز باعث بیشتر شدن آلودگی آب استخر می شود.

با توجه به تمامی مواردی که گفته شد، تصفیه آب استخر ، از مهمترین کارهایی است که باید در استخر انجام شود. تصفیه آب استخر باعث می شود تا آلودگی ها و باکتری ها و کثیفی های آب استخر از بین برود و تجهیزات استخر و استفاده کنندگان استخر، ایمنی لازم را داشته باشند. سیستم های فیلتراسیون استخر از جمله، پمپ استخر و فیلتر استخر از مهمترین لوازم استخر می باشد که کار تصفیه آب استخر را انجام می دهد. علاوه بر این تجهیزات استخر، ضدعفونی کردن استخر نیز از مهمترین روش های حذف آلودگی ها و از بین بردن میکروب ها و ویروس ها می باشد. ضدعفونی کردن آب استخر با ، کلر، ازن ، شوک دهنده استخر و افزودن مواد شیمیایی به آب برای ایجاد تعادل شیمیایی آب دارای اهمیت بالایی است.

روش های تصفیه آب استخر

 

سیستم فیلتراسیون آب استخر

یکی از روش های متداول در تصفیه آب استخر استفاده از فیلتر و پمپ استخر می باشد. در این سیستم، پمپ استخر آب را در استخر به گردش در می آورد تا آب در جریان بوده و ساکن نباشد و همچنین، آنرا مکش کرده و به سمت فیلتر استخر هدایت می کند. از محبوبترین و رایج ترین نوع فیلترهایی که در استخرها استفاده می شود، می توان به فیلتر شنی اشاره کرد. این نوع فیلترهای استخر به دلیل حمل و نقل آسان، قیمت ارزانتر نسبت به سایر فیلترهای استخر، عمر طولانی در صورت استفاده درست، به شدت مورد علاقه استخرداران می باشد. فیلتر استخر به عنوان یک سیستم جهت تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد. در فیلتر شنی ، آب از مخزن فیلتر عبور می کند با عبور آب از مخزن فیلتر شنی ، آلودگی های آب گرفته می شود. در مخزن فیلتر استخر، شن و ماسه و یا سیلیس موجود است که آب از لابه لای شن و ماسه عبور کرده و آلودگی ها توسط شن و ماسه به دام می افتد و سپس آب تصفیه شده پس از عبور از کلرزن در صورت وجود، به استخر برگردانده می شود.

زمانی که آب استخر ابری و آلوده است، نشان دهنده آن است که احتمال دارد، سیستم فیلتراسیون استخر شما دچار مشکل شده باشد. پس باید فیلتر استخر، پمپ استخر و سایر تجهیزات استخر را که مربوط به سیستم فیلتراسیون استخر می باشد را بررسی کنیم. فیلترهای استخر در سه نوع مختلف می باشد که عبارتند از :

 • فیلتر شنی استخر
 • فیلتر کارتریجی استخر
 • فیلتر دیاتومه استخر

توجه داشته باشید در صورتی که آب استخرتان، پس از عبور از فیلتر کدر مانده بود و شفافیت مد نظر شما را نداشت،  باید فیلتر را شست و شو دهید زیرا ممکن است شن و ماسه و مخزن فیلتر کثیف شده باشد و نتواند آب را به درستی تصفیه نماید. فیلتر استخر را برای موارد زیر بررسی کنید:

 • فیلتر خود را از نظر قطعات فرسوده یا خراب بررسی کنید. در صورت لزوم قطعات را تعویض کنید.
 • پمپ استخر حداقل روزانه، ۸ ساعت کار کند.
 • فیلتر را دوباره بشویید تا جریان شفافی از آب جریان یابد. فیلتر خود را با تمیز کننده فیلتر تمیز کنید.
 • هرگونه آلودگی و آوار را از سبد کفگیر خالی کنید که ممکن است جریان آب را مسدود کند.

کلرزنی آب استخر

کلر محبوب ترین ماده شیمیایی موجود برای ضد عفونی کردن آب استخر می باشد. عوامل غیر طبیعی و طبیعی مانند بارش باران و وزش باد و طوفان می تواند استخر شما را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین نور خورشید می تواند باعث گرم شدن آب استخر شود که سبب می شود تا باکتری ها در استخر شما رشد کنند. می توان گفت ، اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند کلر استخر را تجزیه کرده و در نتیجه سطح کمتری از این ماده شیمیایی ایجاد کند. زمانی که آب استخرتان ابری است، مواد شیمیایی استخر، ممکن است تعادل نداشته باشد و سطح کلر و میزان ph  آب استخر دچار مشکل باشد. یکی دیگر از علل ابری شدن آب استخر می تواند، به علت استفاده زیاد از آب استخر باشد. کلر به دلیل خاصیت اکسیداسیون ، اکثر ویروس ها و باکتری های موجود در آب را از بین می برد. افزودن کلر به صورت دستی و یا با استفاده از کلرزن استخر انجام می شود. کلر به عنوان رایج ترین ماده شیمیایی، در اشکال مختلف استفاده می شود، که عبارتند از:

 • کلر مایع

کلر مایع یا سدیم هیپوکلریت یک محلول مایع است که باید در یک مکان خنک و تاریک نگهداری شود. کلر مایع حاوی 10-15٪ کلر است که با گذشت زمان غلظت فعال خود را از دست می دهد و در طول آب به تثبیت نیاز دارد ، فرایندی که با آزمون و خطا اجرا می شود. در طول استفاده از کلر مایع ، سطح pH در آب افزایش می یابد و باید با استفاده از اسید کلریدریک متعادل شود ، این امر ما را به بزرگترین نقطه ضعف این روش بهداشتی سوق می دهد. ترکیبی از کلر مایع و اسید کلریدریک بسیار خطرناک است و تولید گاز خردل می کند. ذخیره و حمل ظروف بزرگ و سنگین کلر مایع و اسید کلریدریک نه تنها دست و پا گیر بلکه می تواند کشنده باشد.

 • قرص یا پودر کلر

یک روش بهداشتی آشنا و گسترده در بازار استفاده از قرص کلر یا کلسییم هیپوکلریت می باشد. این روش از نظر عملیاتی یک راه حل راحت ارائه می دهد و بسیار ایمن تر است. قرص ها را می توان در کفگیر استخر یا در دستگاه کلرزنی شناور ، قرار داد. می توان مقداری مواد مفید اضافی به قرص ها افزود که باعث شفافیت آب می شود و کلر را برای مدت طولانی تری فعال نگه می دارند. استفاده از قرص کلر نیز معایب خاص خود را دارد که عبارتند از:

 • خطر مستقیم ارتباط بزرگسالان و کودکان با قرص های کلر
 • عدم کنترل سطح کلر در آب و سرعت آزاد سازی کلر به آب است.
 • استفاده از دستگاه کلریناتور یا کلرزن

به طور کلی دستگاه هایی که کلر را در آب تزریق می کنند، کلرزن یا کلریناتور نامیده می شوند. تفاوت این دستگاه ها در نحوه و کلرزنی و دقت این دستگاه ها برای کلرزنی آب استخر می باشد.  کلریناتور ها به دو صورت گاز یا مایع، کلر را به آب تزیریق می کنند. از مزایای این ذستگاه ها عدم تماس کلر با دست هنگام افزودن به آب ، کنترل سطح کلر در آب و سرعت آزادسازی کلر در آب می باشد. که در اینجا از یک پمپ تزریق و دستگاه میکسر جهت مایع کردن کلر و افزودن آن به آب استخر استفاده می شود. اما در دستگاه های کلرزن که به صورت آنلاین یا آفلاین در مسیر سیستم فیلتراسیون نصب می شود.

 • استفاده از یک کلریناتور نمک طبیعی

این روش در اروپا ، ایالات متحده آمریکا و به طور عمده در استرالیا طی 40 سال گذشته بسیار رایج شده است. مولد کلر، دستگاهی که با برق کار می کند ، غلظت کمی نمک در آب را از طریق فرایند الکترولیز کنترل شده ، به کلر فعال در غلظت اندازه گیری شده تبدیل می کند که آب استخر را ضد عفونی می کند. پس از اتمام این مراحل، کلر دوباره به نمک محلول برمی گردد و چرخه تکرار می شود. برخلاف قرص های کلر که به صورت دوره ای باید خریداری شود، کلر ساز نمک طبیعی با یک سرمایه گذاری اولیه به کاهش هزینه های روزانه عملیاتی و از بین رفتن شرایط خطرناک ، کمک می کند. اما دانستن این نکته مهم است که بدانیم سلول الکترولیزی که نمک را به کلر تبدیل می کند، عمر محدودی دارد(بسته به کیفیت نگهداری و آب حدودا ۳ سال)، بنابراین سلول نیاز به تعویض و یا نگهداری دوره ای دارد. ضدعفونی کردن آب استخر با یک کلر ساز کلر طبیعی دارای مزایایی است از جمله:

 • کلریناتور کاملاً ایمن است و عوارض جانبی استفاده از کلر مایع ندارد
 • خطر تماس مستقیم با کلر وجود ندارد و می توان سرعت تولید کلر را کنترل کرد.
 • کلریناتور وظیفه تمیز کردن و پاکسازی استخر را دارد در حالی که برق بسیار کمی مصرف می کند.
 • برخی مدلها طوری طراحی شده است که برای کنترل مقادیر کلر و pH در استخر طراحی شده است.

روش های تصفیه آب استخر

 

سخن پایانی

کلر با از بین بردن باکتری ها و جلبک ها و اکسید کردن ترکیبات آلی ناشی از تعریق و روغن های بدن، آب استخرها را ضد عفونی می کند. علاوه بر کلر ، سیستم فیلتراسیون استخر نیز از روش های تصفیه آب استخر می باشد. در سیستم فیلتراسیون استخر، پمپ استخر و فیلتر استخر عملیات تصفیه آب استخر را انجام می دهند و با جذب آلودگی های موجود در استخر ، آب استخر را شفاف و ایمن می کنند. با توجه به تمام روش‌های تصفیه آب استخر که امروزه موجود است، شما می توانید با تهیه لوازم استخر خود از ساینا تصفیه آریا(دیجی پول مارکت) استخر خود را به بهترین شکل ممکن تصفیه نمائید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت