شماره تماس : 58925-021

فواید درمانی ورزش شنا

lastweb-hiwlastweb-hiw
1,261 بازدید
فواید درمانی شنا

آبتنی و شنا در تمام فصول سال، بخصوص در بهار و تابستان و فصول گرم سال می تواند لذت بخش باشد. شنا علاوه بر سرگرمی و تفریح و ورزش، دارای خواص درمانی برای بدن می باشد. ورزش شنا یکی از محبوب ترین ورزش ها در بین همه اقشار جامعه و سنین مختلف می باشد. تجهیزات استخر مناسب و باکیفیت، می تواند آب استخر شما را به درستی تصفیه کند ، تا ایمنی شناگر را تضمین نماید. ورزش شنا ورزشی است که از سن نوزادی تا سن کهنسالی می توان آنرا انجام داد و این در حالیست که یک محیط منحصر به فرد ایجاد می کنید تا هم کودکان و هم بزرگسالان از آن لذت ببرند. زمانی که شما شنا می کنید، علاوه بر احساس نشاط، می توانید قابلیت های جسمانی خود از قبیل تقویت دستگاه گردش خون و تنفس، قدرت، سرعت و انعطاف پذیری مفاصل شانه و مچ پا را نیز افزایش دهید. به طور کلی شنا ورزشی است که هیجان و اضطراب را کاهش داده، عضلات را قوی و محکم کرده و بدن را نرم و انعطاف پذیر می سازد و باعث می شود که فرد انرژی بیشتری برای انجام کارهای روزانه خود کسب کند.

شنا در استخر

مهمترین نکته در شنا و آبدرمانی این است که شما می توانید از ویژگی های ذاتی آب مانند شناوری ، مقاومت و فشار هیدرواستاتیک برای کار در مواردی مانند تقویت ، تعادل و حتی مهارت های عملکردی بهره مند شوید .  تمرینات استقامتی به معنای شنای مداوم در مسافتهای طولانی مثل شنای ۴۰۰ متر، ۶۰۰ متر،۸۰۰ متر،۱۴۰۰ متر و یا حتی مسافتهای بیشتر می باشد. یکی از امتیازهای این نوع تمرین این است که احتیاج بدن را به دستگاه انتقال اکسیژن افزایش می دهد و در نتیجه سبب تغییرات زیر در بدن می شود:

 • افزایش بازده قلب
 • کاهش ضربان قلب
 • افزایش کیفیت خون از نظر حمل مقدار بیشتری اکسیژن ذخیره شده
 • مقدار بیشتر گلیکوژن در جگر و ماهیچه ها
 • افزایش تعداد میتوکندریها در تارهای ماهیچه ای

فواید درمانی شنا

 

ماهیچه های درگیر در زمان شنا 

زمانی که شروع به شنا می کنید، برای حرکت روبه جلو ماهیچه های قسمت های مختلف بدن درگیر می شود. ماهیچه هایی که یک شناگر در حرکت های شنا از آنها استفاده می کنند عبارتند از :

 • ماهیچه های پائین برنده دست:
  • ماهیچه پشتی بزرگ
  • ماهیچه سینه ای بزرگ
  • ماهیچه گرد بزرگ و سرطویل
  • ماهیچه سه سربازویی

این ماهیچه ها باعث تقویت کشش دست در داخل آب می شوند.

 •  ماهیچه های گرداننده داخلی دست:
  • ماهیچه سینه ای بزرگ
  • ماهیچه پهن پشتی
  • ماهیچه گرد بزرگ
  • ماهیچه تحت کتفی این ماهیچه ها قسمت بالایی دست را به طرف داخل میچرخانند.

قوی شدن این ماهیچه ها از نظر نگه داشتن آرنج در بالا که در مرحله اول کشش دست در هر چهار شنا مفید است، ضرورت دارد.

تمرین هایی با حداکثر سرعت و فعالیت در مسافت های کوتاه را تمرین های سرعتی گویند. برای مثال ۱۰ بار و هر بار ۲۵ متر و یا ۵۰ متر شنا با حداکثر سرعت. این نوع تمرین ها سبب افزایش قدرت انقباض ماهیچه (به جهت افزایش هماهنگی میان دستگاه عصبی یا ماهیچه ای) و همچنین افزایش قدرت و مقدار ATP-PC (آدنوزین تری فسفات و فسفات کرآتین) در ماهیچه می شود که باعث افزایش  قدرت شناگر برای انجام تمرین های سرعتی می شود.

ایمنی و بهداشت شناگران

مسافرت به شهرهای شمالی کشور و دیگر مناطق دیدنی و سرسبز در فصول گرم سال، اغلب با شنا کردن در دریا و رودخانه ها همراه است. بخشی از مردم نیز استخرهای شنا را جهت تفریح و سپری نمودن اوقات فراغت انتخاب می کنند. این در حالی است که عمدتاً ایمنی و بهداشت را هنگام شنا کردن به عنوان دو نکته اساسی در بیشتر مواقع کمتر مورد توجه قرار می دهند. بد نیست بدانیم شنا  در دریا خطرات و مشکلاتی را همه ساله برای مسافران به وجود می آورد. خطرغرق شدن در آب دریا صرفاً مخصوص کسانی که آشنایی کمتری با فنون شنا  دارند نمی باشد و ممکن است هر انسان بی احتیاط و کم توجهی را تهدید کند. در زیرسطح زیبا و دیدنی استخر نیز، موادشیمیایی و بیولوژیکی فراوانی وجود دارد که ممکن است با اندکی غفلت متصدیان و شناگران معضلات بهداشتی زیادی برای استفاده کنندگان به وجود آورد. عوامل محیطی، قارچ و جلبک، گازهای شیمیایی تشکیل شده در آب، میزان درجه حرارت آب و محیط استخر، دفعات تخلیه، کیفیت اولیه آب، میزان PH و کلر آزاد آب همگی از عوامل موثر بر بهداشت استخر است. استفاده از سیستم فیلتراسوین مناسب مانند فیلتر استخر و پمپ استخر که باعث تصفیه آب استخر می شود، تا حدود زیادی آب استخر را زلال و شفاف می کند. استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند کلر و ازن هم باکتری ها و جلبک ها را از بین می برد و همچنین از رشد آنها جلوگیری می کند.

بسیار روشن است که آب محیط عالی برای انتقال و رشد موجودات ذره بینی بیماری زایی است که عامل بیماریهایی از قبیل تب تیفوئیدآ، اسهال آمیبی و باسیلی، هپاتیت، تبخال، ورم ملتحمه چشم و زرد زخم و غیره می باشد. این قبیل موجودات میکروسکوپی، محیطهای گرم و مرطوب همراه با غذای کافی را ترجیح می دهند. عوامل عفونت های ذیل در استخری با مراقبت ضعیف ممکن است وجود داشته باشد:

 • عفونت های ویروسی و قارچی
 • عفونت چشم، گوش، گلو و بینی
 • عفونت های بخش فوقانی تنفس
 • عفونت های روده ای

 

فواید درمانی شنا

 

آیا با فواید درمانی شنا آشنایی دارید؟

طیف وسیعی از اقشار مردم به ورزش علاقمندند، اما وقتی به یاد کوفتگی عضلانی ناشی از ورزش می افتند، از انجام آن منصرف می شوند و اصولاً علاقه ای به جنبش توأم با تعرق زیاد و کوفتگی عضلانی ندارند. آنچه به این افراد توصیه می شود” ورزش در آب” است چرا که به دور از تعرق زیاد می توانند نشاط و شادی ناشی از تحرک جسمانی را به دست آورند. ورزش در آب را می توان، به ورزشکاران و کسانی که در سطح بالایی از آمادگی جسمانی هستند نیز توصیه کرد. همچنین برای کسانی که در فصل خارج از مسابقه، آمادگی خود را در سطح مطلوب حفظ می کنند و یا اینکه بخواهند تمرینات اختصاصی برای افزایش قدرت و استقامت عضلانی خود بسته به رشته ورزشی که به آن می پردازند انجام دهند.

شنا را می توان به کسانی توصیه کرد که پس از بهبودی نسبی از آسیب های فیزیکی ممکن است تا مدتها از انجام دیگر ورزش ها محروم باشند، چرا که از این طریق می توانند دوره درمان را سریع تر پیش برده و بهبودی حاصل نمایند. زنان باردار از جمله افرادی هستند که همواره در جستجوی ورزشی ملایم و مطلوب برای گذران این دوران می باشند. هر چند که بسیاری از نرمشها و ورزشهای سبک ویژه این دوران از سوی متخصصین معرفی شده است، اما آنچه به این افراد در سراسر دنیا توصیه می شود، ورزش در آب و انجام حرکات ملایم در آن می باشد. ورزش در آب علاوه بر آن که شادی و نشاط بودن در آب را با خود دارد، سستی و کسلی ناشی از وزن زیاد در این دوران را کم می کند، می تواند سبب بهبود وضعیت جسمانی در این قبیل افراد شود یک آمادگی جسمانی خوب، مادر را در تحمل وزن رو به رشد جنین یاری داده و با تقویت عضلات کمر و شکم، یک زایمان خوب و سالم را به ارمغان آورد. همچنین در دوران پس از زایمان، در برگشت عضلات به وضع اولیه قبل از زایمان بسیار موثر خواهد بود.

فواید درمانی شنا برای کسانی که اضافه وزن دارند، ورزش فوق العاده مفیدی است چرا که این ورزش به دلیل هوازی بودن در سوختن کالریهای اضافی که می تواند منجر به اضافه وزن شود تأثیر مطلوبی دارد. این ورزش می تواند تأثیری عمده در کم کردن استرسها داشته باشد. خاصیت ماساژ دهندگی آب آرامش خاطر و تمدد اعصاب را به انسان برمی گرداند. این ورزش به همه کسانی که علاقه مند به بهبود وضعیت روحی و جسمی خود هستند، صرفنظر از سن، سابقه آمادگی جسمانی و یا بیماری که دارند توصیه می شود. آنچه در این مورد به افرادی که به نوعی مشکل پزشکی عمده ای دارند، توصیه می شود مشورت با پزشک و رعایت برخی توصیه ها پیرامون عدم انجام حرکات خطرناک در مورد هر بیماری است. این ورزش بیشتر قسمت بالاتنه را درگیر فعالیت می کند. ماهیچه های کوچک بازوها در اثر ورزش شنا نسبت به ماهیچه های بزرگتر پا بیشتر به حرکت گرفته می شوند. تقویت عضلات و بهبود ظرفیت تنفسی، همچنین بالارفتن قدرت خون رسانی قلب از دیگر فوایدی است که می توان برای ورزش شنا ذکر کرد.

نکات مهم هنگام شنا در استخر

آنچه شناگران در استخر باید به آن توجه کنند:

 • قبل از ورود به استخر بدن خود را با یک شوینده مناسب شستشو دهید.
 • قبل از ورود به استخر پای خود را در داخل حوضچه کلر قرار دهید.
 • به همه کسانی که به استخر می روند توصیه می شود پیش از ورود به استخر مثانه خود را تخلیه کنند.
 • از تف کردن، مضمضه کردن آب، شستن و خارج کردن ترشحات بینی و… خودداری کنید.
 • هنگام شنا کردن خلط گلوی خود را به آب استخر وارد نکنید. ترجیحاً هنگام ابتلاء به بیماری توأم با خلط عفونی، به شنا نپردازید.
 • اگر بیماری پوستی از قبیل بیماریهای قارچی قابل سرایت دارید به هیچ عنوان به استخر عمومی مراجعه نکنید.
 • بعد از استخر نیز بدن خود را شستو دهید.

آنچه متصدیان استخر باید توجه کنند

 • کلر آزاد باقیمانده استخر حداقل باید 1.5 تا 2 میلی گرم در آب باشد، مقادیر کمتر از این میزان ممکن است عواملی از قبیل کریپتوسپوریدیوم را از بین نبرد.
 • مرتباً محیط استخر را تمیز کنید و آب آن را به دفعات کافی تخلیه و تعویض نمائید.
 • آب استخر را جهت وجود باکتریهای کلی فرم و پسودوموناس کنترل کنید، این دو می توانند شاخص های مناسبی جهت سنجش میزان کارایی سیستم های ضدعفونی کننده و بهداشت آب باشند.

ایمنی شناگران

نکات ایمنی که باید در سالن استخر با نصب هشدارها و پیامهای نوشته شده به اطلاع عمومی برسد، عبارتند از :

 • خودداری از دویدن در محیط استخر
 • شنا کردن در عمق متناسب با توانایی
 • شنا کردن و اجتناب از بازی و شوخی های خطرناک می تواند ایمنی نسبی افراد را تأمین کند.
 • استفاده از وسایل مورد نیاز جهت شنا از قبیل عینک، گوشی و دماغی را فراموش نکنید.
 • چنانچه دچار خستگی و گرفتگی عضلانی شدید هستید، از شنا کردن در قسمت های عمیق خودداری کنید. از شنا کردن در دریا هنگامی که شرایط طوفانی وجود دارد پرهیز کنید.
 • برای شنا در دریا، با مطالعه و بررسی جغرافیایی فضاهایی را برای شنا در نظر بگیرید که حداقل پستی و بلندی و کمترین حفره آبی را داشته باشند.
 • در کنار سواحلی که مکان های مناسبی برای شنا هستند درمانگاه هایی دایر شود تا چنانچه فردی در حین شنا دچار عارضه شد، در همان مکان با کمترین امکانات درمان شود.
 • خانواده ها نسبت به بهره گیری مناسب از دریا آموزش داده شود و در شبکه استانی رادیو و تلویزیون نکات ایمنی، به دفعات به مسافران دریا بازگو شود.
 • برای فضاهای خصوصی که در اختیار مسافران دریا قرار می گیرند، تعرفه ای مشخص شود و نظارت بر امنیت مسافران در این خصوص جدی گرفته شود.

 

فواید درمانی شنا

 

سخن پایانی

تاثیر شنا بر سلامتی شناگران و افرادی که از استخر استفاده می کنند، با توجه به شواهد و تجربیات بدست آمده کاملا واضح می باشد. امروزه افراد بسیاری، از استخرها استفاده می کنند. این افراد یا به طور حرفه ای ورزش شنا را دنبال می کنند و یا اینکه برای سرگرمی و گذراندن اوقات فراغت به استخرها مراجعه می کنند. گاهی اوقات نیز پزشکان برای افرادی که مشکل و بیماری دارند ورزش شنا را تجویز می کنند. برای آشنایی با فوایدی که ورزش شنا بر سلامتی افراد دارد می توانید وبلاگ های موجود در سایت دیجی پول مارکت (ساینا تصفیه آریا)را مطالعه نمایید تا با فواید درمانی ورزش شنا بیشتر آشنا شوید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت