شماره تماس : 58925-021

فیلتر شنی استخر

fathizadefathizade
1,121 بازدید
فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر از رایج ترین و معمولترین تجهیزات استخر در سیستم فیلتراسیون استخر می باشد. استفاده از فیلتر شنی استخر در بین استخرداران طرفدار زیادی دارد. شن و ماسه موجود در فیلتر شنی استخر، جهت به دام انداختن ذرات در محدوده 20 الی 100 میکرون درجه بندی می شود. با متمرکز کردن شن و ماسه در مخزن فیلتر کارایی فیلتر افزایش یافته و آلودگی های بیشتری را به دام می اندازد. زمانی که فشار سنج شما فشاری بیشتر از فشار معمولی فیلتر استخر را نشان دهد، زمان بک واش فیلتر استخر فرا رسیده است.

در میان فیلترهای استخر، فیلترهای شنی کارکردی آسانتر و نگهداری به مراتب آسان تری دارند. شن و ماسه داخل فیلتر استخر را هر 5 تا 7 سال یکبار تعویض می کنند. از نشانه های تعویض شن و ماسه در فیلتر شست و شوی زیاد و مکرر فیلتر استخر می باشد که نشان دهنده خراب شدن شن داخل مخزن فیلتر است. مورد دیگری که باید مطرح شود، کیفیت کلی آب استخر می باشد. نیاز به استفاده بیشتر از پمپ یا استفاده از مواد شیمیایی بیشتر برای حفظ کیفیت آب استخر نشان دهنده زمان تعویض شن و ماسه فیلتر استخر می باشد.

فیلتر شنی استخر

شن و ماسه فیلتر استخر، غالبا آلوده به گل و لای می شود. این آلودگیها شن و ماسه فیلتر را تبدیل به توده های چربی یا گرد و غبار می کنند. در مناطقی که دارای آب سخت هستند،رسوبات کلسیم شن و ماسه را تبدیل به ماسه سنگ می شوند. از دیگر مشکلاتی که شن و ماسه استخر را خراب می کند، مشکلات پمپ استخر بزرگ می باشد. یک فیلتر شنی استخر با اندازه مناسب و بدون مشکل به مدت ده سال بدون تعویض شن و ماسه بدرستی عمل فیلتراسیون استخر را انجام می دهد. استفاده از مواد شیمیایی جهت تمیز کردن فیلتر استخر به صورت سالانه، باعث جلوگیری از بین رفتن لبه شن و ماسه می شود. با گذشت زمان و عبور آب از داخل فیلتر ،دانه های شن دایره ای تر می شوند . لبه های دایره وار توانایی به دام انداختن ذرات کوچک را از دست می دهند.

افزودن مقدار کمی آلومن مقداری پودر دیاتومه از طریق کفگیر، یک لایه ژلاتینی در بالای بستر شن ایجاد می کند که در فیلتر آب استخر موثر خواهد بود. تصفیه کننده ها برای تصفیه راحت تر ذرات کوچکتر را کنار هم لخته می کنند. Slime Bag یک کیف پارچه ای مشبک است که به عنوان فیلتر ثانویه به اتصالات برگشتی متصل می شود. فیلتر شنی استخر

زمان و چگونگی بکواش فیلتر شنی استخر

زمانی که فشار سنج فیلتر استخر شما، فشار 8 تا 10 پوند بالاتر از فشار شروع و نرمال را نشان می دهد، زمان بکواش فیلتر فرارسیده است. فرآیند بکواش شامل چرخاندن سوپاپ به گونه ای است که آب از فیلتر به سمت عقب جریان یابد و آلودگی ها را بشوید و از بین ببرد. به همین دلیل به آن شست و شوی برگشتی نیز گفته می شود.

به طور معمول در یک فیلتر شنی آب از بالا به پایین جریان دارد. در حالت معمولی فیلتر استخر، آب از بالای مخزن وارد می شود و از طریق بستر ماسه به سمت پایین مخزن فشار می آورد. اما در شست و شوی بکواش کاملا برعکس می باشد. در حین شستشوی معکوس ، آب به صورت معکوس ، از پایین به بالا و از طریق شن و ماسه به سمت بالا جریان می یابد تا خاک به دام افتاده از بستر شن را بیرون بکشد و آن را از خط زباله خارج کند. فیلترهای شنی می توانند دارای یک سوپاپ کشش یا یک شیر چند پورت باشند. شیر فیلتر شنی چندین پورت که دارای 6 موقعیت جهت تغییر حالت شیر فیلتر دارند. شیرهای اسلاید فقط دو حالت دارند ، فیلتر یا شستشوی معکوس ، که یک پیستون را برای تغییر موقعیت بالا می کشند یا فشار می دهند. همیشه قبل از چرخاندن شیر فیلتر ، پمپ فیلتر را خاموش کنید. در غیر این صورت می تواند به واشر یا قطعات داخلی فیلتر آسیب برساند. موقعیتهایی که شیر فیلتر را می توان روی آن تنظیم کرد عبارتند از:

 • حالت فیلتر(filter)
 • حالت شست و شوی معکوس(backwash)
 • حالت شست و شوی سریع(fastrince)
 • حالت چرخش(recirculate)
 • حالت زبانه(wastewater)
 • حالت بستن(close)

مراحل انجام بکواش فیلتر شنی استخر

 • موتور پمپ را خاموش کنید
 • دسته شیر را فشار دهید ، شیر را از حالت FILTER به موقعیت BACKWASH بچرخانید
 • هر شیلنگ شستشوی عقب یا دریچه های موجود در خط زباله را باز کنید.
 • مونتاژ دمنده هوا را در بالای فیلتر شنی باز کرده و پمپ را روشن کنید.
 • فشار سنج را فشار دهید و فشار شلنگ را بگیرید. در صورت افزایش سنسور فشار سنج یا گره شدن شلنگ ، آماده خاموش شدن سریع پمپ باشید.
 • بگذارید پمپ به مدت 2 – 3 دقیقه روی BACKWASH یا تا زمانی که آب ضایعات شفاف شود ، کار کند.
 • موتور پمپ را خاموش کرده و دسته شیر چند پورت را به موقعیت RINSE برسانید. پمپ را دوباره روشن کرده و به مدت 15 ثانیه بشویید.
 • موتور پمپ را خاموش کنید و دسته شیر چند پورت را روی موقعیت FILTER قرار دهید.
 • پمپ را دوباره روشن کرده و فشار کمتری را یادداشت کنید. آن را روی مخزن فیلتر علامت گذاری کنید.

یک فیلتر ششی استخربا اندازه مناسب ، در بیشتر موارد ، باید بتواند برای مدت 4 هفته بین شستشوی معکوس به طور مداوم کار کند. “بکواش فیلتر” کمتر از 4 هفته ممکن است نشان دهنده مشکلات شن و ماسه یا اندازه نامناسب فیلتر یا شرایط غیرمعمول آب باشد.

زمانی که،فشار فیلتر 8-10 psi بیشتر از فشار شروع کننده باشد، فیلتر نیاز به بکواش دارد. با این حال ، اگر فشار فیلتر شما به اندازه 5psi یا بیشتر کاهش یابد، یا به طور ناگهانی افزایش یابد. نشان می دهد که حجم فیلتر استخر شما کم می باشد یا بیش از حد کار می کند یا اینکه باید شن فیلتر تعویض شود.

همانطور که قبلاً ذکر شد ، فیلترهای استخر شن و ماسه در حالت نیمه کثیف کمی موثرتر از عملکرد کاملاً تمیز هستند.

فیلتر شنی استخر

دلایل تعویض شن و ماسه فیلتر شنی

شن و ماسه فیلتر استخر بعد از مدتی استفاده دیگر نمی تواند به خوبی آب را فیلتر کنند. به همین دلیل باید شن و ماسه را تغییر داد. شن وماسه ها دارای لبه های تیزی هستند که گرد و غبار و چربی و سایر آلودگی های محلول در آب توسط لبه های تیز شن به دام می افتد. بعد از گذشت مدت زمانی لبه های شن و ماسه گرد شده و دیگر نمی تواند آب را به درستی فیلتر نماید. چربی آب، جلبکهای مرده و باقیمانده آلودگی های موجود در آب با هربار شستشوی معکوس (بکواش) به عمق شن و ماسه فیلتر فرو می رود و باعث میشود که دهانه خروجی آب به مرور زمان مسدود شود. همچنین، در هر بار شستشوی فیلتر استخر مقداری شن و ماسه از بین می رود. این امر در طی مدت زمان طولانی تلفات زیادی را ایجاد می کند. تعویض  شن و ماسه فیلتر استخر، به شرایط زیادی بستگی دارد، اما به طور معمول تعویض در زمان 2 تا 5 سال اتفاق می افتد. در صورتی که استفاده از استخر زیاد باشد و آلودگی های زیادی به استخر وارد شود و کار فیلتر استخر زیاد باشد، زمان کوتاهتر می شود. فیلتر شنی با قطر بزرگتر، به دلیل مساحت بیشتر، تعویض شن و ماسه به مدت زمان طولانی تری نیاز دارد. در فیلترهای شنی بزرگتر بین 5 تا 7 سال طول می کشد، شن و ماسه فیلتر تعویض شود. بهترین زمان تعویض شن و ماسه فیلتر استخر، قبل از این است که فیلتر خود نیاز به تعویض داشته باشد. زمانی که متوجه کیفیت پایین آب شدید یا چرخه شستشوی معکوس کاهش یافت، احتمالا زمان تعویض فیلتر استخر فرا رسیده است.

نوع شن و ماسه فیلتر شنی استخر

استفاده از شن و ماسه با کیفیت پایین باعث ناکارآمد بودن فیلتر استخر و در نتیجه عدم فیلتراسیون مناسب آب استخر می شود. در فیلتر شنی استخر از شن و ماسه با کیفیت بالا استفاده نمایید. در فیلترهای شنی از سیلیس برای فیلتر آب استفاده می شود. به طور معمول با استفاده از پمپ فیلتر، آب از لایه های سیلیس با فشار عبور داده می شود. سیلیس نامی است که به گروهی از مواد معدنی متشکل از سیلیکون و اکسیژن (Sio2) اتلاق می گردد. 59 درصد جرم پوسته زمین سیلیکات می باشد. در تصفیه آب و فاضلاب معمولاً از سنگ سیلیس با خلوص بیش از 99 درصد استفاده می گردد. مخزن فیلتر شنی به طور کامل پر از شن نیست. بلکه فقط در حدود 2/3 پر می شوند. فضای خالی در مخزن بالای شن و ماسه وجود دارد. شما می توانید با توجه به منحنی مقدار شن هر فیلتر که در بروشور فیلتر نوشته شده است و یا با جستجو در گوگل میزان شن مورد نیاز فیلتر استخر خود را بدست بیاورید. برای بدست آوردن میزان شن فیلتر شما باید قطر فیلتر خود را بدانید.

وجود شن و ماسه در آب استخر

اگر درون استخر خود شن ملاحظه کردید و مطمئن شوید که تحت عوامل خارجی به استخر وارد نشده است، باید بگویم که خبر بدی برای شما داریم. احتمال آن وجود دارد که شن و ماسه از فیلتر استخر وارد استخر شده باشد. شکستگی جانبی فیلتر و یا آسیب دیدگی لوله ممکن است دلیل این امر باشد. برای تعمیر آسیب دیدگی باید فیلتر را خالی کنید و محل مورد نظر را تعمیر نمایید. سپس دوباره مخزن فیلتر را با شن و ماسه پر کنید و آن را آزمایش نمایید. اگر بعد از تغییر شن و ماسه ، مخزن فیلتر را بیش از حد پر کرده باشید. در این صورت طبیعی است که مقداری شن و ماسه به استخر هنگام بکواش ریخته شود. این نشت ماسه طبیعی می باشد، اما اگر در طول فیلتراسیون به طور مداوم این اتفاق بیفتد، معمولا نشان دهنده شکستگی جانبی فیلتر استخر است. توجه داشته باشید که، گرد و غبار را با ماسه فیلتر استخر اشتباه نگیرید. هنگامی که استخر را جارو می زند، گرد و غبار با جارو و برس استخر از بین می رود. در حالی که دانه های شن روی زمین می چرخند و جابه جا نمی شوند. معمولاً پس از شستشوی مجدد فیلتر شن و ماسه ، حتی هنگام استفاده از تنظیمات شستشو ، مقدار کمی گرد و غبار به داخل استخر وارد می شود. در صورت ادامه دار بودن این مشکل ، احتمال دارد که بستر شن و ماسه یا فیلتر شنی برای پمپ خیلی کوچک باشد.

جایگزین کردن شن و ماسه فیلتر

به طور میانگین هر 5 تا 7 سال شن و ماسه فیلتر تعویض می شود. اما در فیلترهای بسیار کوچک یا برای سیستم های با حجم آب بیش از حد یا استفاده از ضد عفونی کننده ها ممکن است فیلتر 1 یا دو سال بیشتر کار کند. اولین روش برای افزایش طول عمر شن و ماسه فیلتر این است که یک یا دو بار در سال از دستگاه پاک کننده شن و ماسه استفاده کنید. هنگام تعویض ماسه فیلتر استخر ، فقط از محصولاتی استفاده کنید که دارای عنوان Pool Filter Sand یا Pool Filter Sand Alternative هستند. شن و ماسه برای فیلترهای استخر به اندازه 45/55 – 55 میلی متر درجه بندی می شود. در غیر این صورت به عنوان شن و ماسه سیلیس 20 شناخته می شود.

مراحل تعویض شن و ماسه فیلتر استخر

برای جایگزینی شن فیلتر خود ابتدا باید شن موجود در مخزن را خالی کنید. شاخه تخلیه را بیرون بیاورید و اجازه دهید فیلتر شروع به تخلیه آب کند. سپس شیر چند پورت را از بالای فیلتر جدا کنید. سپس به آرامی لوله را از مسیر خارج کنید (چپ یا راست) تا بتوانید ظرفی را به ماسه برسانید. پس از برش این لوله ها ، نوار گیره اتصال شیر به مخزن فیلتر برداشته می شود یا در مورد فیلترهای شن قدیمی ، چندین پیچ برداشته می شود. وقتی شیر را جدا کردید ، یک پارچه یا شاخه را در لوله متصل کنید تا ماسه در آن نریزید. سپس می توانید از خلا برای مکیدن ماسه استفاده کنید ، یا می توانید از یک فنجان پلاستیکی بزرگ غلتکی برای برداشتن شن و ماسه استفاده کنید.

هنگام جابجایی یا مکیدن ماسه بسیار مراقب باشید به جانبی های پایین مخزن آسیب نرسانید. این قطعات به مرور زمان فرسوده تر و حساس تر می شوند و می توانند شکننده باشند. وقتی مخزن از شن خالی شد ، مخزن فیلتر را در محل مناسب تعویض کنید . سپس به اندازه کافی آب اضافه کنید تا جانبی ها را بپوشاند. بنابراین ریختن شن و ماسه جدید باعث ترک خوردن آنها نمی شود.اگر چند کاره بالایی نصب شده دارید ، دهانه لوله را بپوشانید تا شن و ماسه آن خارج نشود. اگر سوپاپ فیلتر جانبی نصب کرده اید ، بافل ورودی را به آرامی به یک طرف فشار دهید یا با یک کیسه پلاستیکی کوچک بافل را بپیچید تا در هنگام ریختن شن ، ماسه به لوله وارد نشود. شن و ماسه فیلتر جدید را در آن بریزید! فقط از شن و ماسه فیلتر استخر با درجه بندی خاص استفاده کنید.  

فیلتر شنی استخر

در نتیجه

بهترین روش برای افزودن شن و ماسه به مخزن فیلتر ، قرار دادن کیسه شن بر روی مخزن و استفاده از چاقوی تیغ برای برش از زیر شکم کیسه است. هنگام تعویض شن و ماسه فیلتر از ماسک استفاده کنید. مراقب باشید که هنگام ریختن گرد و غبار سیلیس را نفس نکشید . در مخازن فیلتر شن و ماسه فایبرگلاس قدیمی ، آستین بلند بپوشید تا با “الیاف راش” تماس پیدا نکنید. هنگامی که مخزن پر از شن است ، حلقه O را تمیز کرده و سطح فیلتر یا شیر را دوباره مونتاژ کنید . با استفاده از برس ، دانه های شن کوچک را از بین ببرید که ممکن است از مهر و موم خوب جلوگیری کند. اطمینان حاصل کنید که درب فیلتر بسیار ایمن است. درب هایی که منفجر می شوند می توانند بسیار خطرناک باشند. بهتر است اگر حلقه o روی فیلتر تعویض شده ،خشک یا پوسیده شده باشد، آن را تعویض کنید. مطالب بالا در مورد فیلتر شنی استخر بیان شده است. دیجی پول مارکت (ساینا تصفیه آریا) وارد کننده و تولید کننده فیلتر های شنی استخر فیلتر استخر هایواتر را معرفی می نماید. جهت مشاوره و خرید با 58925-021 تماس بگیرید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “فیلتر شنی استخر”

 1. چند تا سایز داره اینا؟؟؟؟ بزرگ ترین سایزش واسه چه ابعادی خوبه؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت