شماره تماس : ۸۸۸۶۵۱۰۱-۸۸۸۶۵۱۰۵-۵۸۹۲۵

فیلتر شنی تصفیه آب استخر

n fathizaden fathizade
79 بازدید
فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر

وجود استخری با آب شفاف و زلال در گرو داشتن، سیستم فیلتراسیون و تصفیه قوی میسر است. از مهمترین و اولین تجهیزات استخر در مراحل اولیه تصفیه آب استخر و جکوزی فیلتر استخر می باشد. فیلتر استخر در سه مدل وجود دارند که عبارتند از:

 • فیلتر شنی استخر
 • فیلتر کارتریجی استخر
 • فیلتر دیاتومه استخر

هر یک از این نوع فیلترهای استخر دارای مزایا و معایبی هستند. از متداولترین و محبوب ترین نوع فیلترهای استخر که در سیستم فیلتراسیون استخر، مورد استفاده قرار می گیرد، فیلتر شنی استخر می باشد. دستگاه فیلتر شنی به صورت استوانه‌های از جنس فولاد گالوانیزه، فایبرگلاس و استیل تحت فشار ساخته شده است. داخل آنها موادی چون شن و ماسه، سیلیس یا آنتراسیت جهت تصفیه آب استخر، به این صورت ریخته می شود که جهت جلوگیری از گرفتگی نازل ها، ابتدا لایه ای از ذرات درشت قرار گرفته است و سپس ذرات ریزتر بر روی آن ریخته می‌شود. در اثر جاری شدن آب از بین فضاهای خالی ذرات شن، مواد و املاح معلق آب، به دام می افتند و آب تا حدود زیادی بدون هیچ مواد معلقی در خروجی فیلتر شنی باقی می‌ماند. فیلترهای شنی فقط قادر به جذب ذرات درشت در آب هستند و ذرات بسیار ریز و محلول از آنها عبور می کنند. بدون تغییر ماهیت آب و اضافه کردن هر نوع ماده  شیمایی و به شیوه ای کاملا فیزیکی سبب حذف آلودگی های موجود در آب می شود.

موارد مصرف فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر از نظر مصرف خانگی و صنعتی در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از موارد مصرف فیلتر شنی استخر، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرآیندهای تصفیه آب های سطحی
 • آب برگشت داده شده از برج های خنک کننده
 • حذف رنگ ها
 • فیلتراسیون  نهایی فاضلاب های شهری و صنعتی
 • فیلتراسیون مصارف صنعتی و آشامیدنی و…

مدل های فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی در انواع مختلفی طراحی و ساخته و بر اساس میزان فشار کاری و نحوه فیلتراسیون دسته بندی می شوند. از نظر جنس بدنه، فیلترهای استخر به سه دسته زیر طبقه بندی می شود:

 • فیلتر شنی استخر بتنی
 • فیلتر شنی استخر فلزی
 • فیلتر شنی استخر فایبرگلاس

فیلتر شنی استخراهمیت استفاده از فیلتر شنی استخر

اهمیت استفاده از فیلتر شنی استخر تا آنجاست که عدم استفاده از این نوع فیلترها مشکلات متعددی به وجود می‌آورد. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلوده شدن آب در استخرهای روباز به واسطه وجود مواد خارجی از قبیل برگ، خاک، گرد و غبار
 • رشد و تکثیر میکروب‌ها، انواع قارچ‌های میکروبی و تخم انگل‌ها در آب استخر

بنابراین استفاده از این دستگاه ها رابطه مستقیم با سلامت شناگران دارد. لازم است در استخرهای عمومی این امر بیشتر و جدی تر مورد توجه قرار گیرد. استفاده از فیلتر شنی در استخرها، علاوه بر جداسازی ذرات معلق فوق تا حدود زیادی چربی های شناور در روی آب را نیز جذب می نمایند. در پایین فیلترهای شنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که به دلیل قطر کم آنها عبور شن و ماسه از آنها امکان پذیر نمی‌باشد. آب از داخل این نازل ها عبور می کند و از لوله خروجی در زیر مخزن اصلی فیلتر شنی خارج می شود.

انتخاب فیلتر استخر

هنگام خرید فیلتر تصفیه آب استخر عوامل مختلفی می بایست در نظر گرفته شوند که برخی از آنها عبارتند از:

 • فضای موجود برای نصب فیلتر شنی استخر
 • هزینه و قیمت فیلتر شنی استخر
 • بازدهی فیلتر شنی استخر

بنابراین با توجه به تنوع مدل ها و برندهای موجود فیلتر شنی استخر و قابلیت استفاده از آنها در بخش ها و فرآیندهای مختلف می توان در هر موقعیتی که نیاز به حذف ذرات معلق در آب یا فاضلاب است، البته با در نظر گرفتن شرایط محیط، قیمت فیلتر شنی استخر ، بازدهی و ظرفیت آن بهترین انتخاب را داشت. نکته مهم این است که قیمت فیلتر شنی استخر با توجه به نوع و اندازه آن محاسبه می شود. در هنگام انتخاب ظرفیت فیلتر شنی استخر به عمومی یا خصوصی بودن و ابعاد استخر توجه می شود.

نگهداری فیلتر شنی استخر

نکته ای که باید در مورد نگهداری و طول عمر بیشتر فیلتر شنی استخر باید توجه شود، این است که پس از مدتی ممکن است به دلیل گیر کردن ذرات معلق در فیلتر شنی مشکل افت فشار اتفاق بیفتد. تمامی فیلترهای شنی استخر دارای فشار سنج، دارای یک فشار اولیه و طبیعی هستند. زمانی که این فشار اولیه به اندازه ۵ تا ۱۰ psi تغییر کند و افزایش یا کاهش یابد، فیلتر استخر در تصفیه آب استخر دچار مشکل شده است و باید فیلتر استخر بررسی شود. فشار فیلتر شنی استخر محدود بوده و نسبت به فشار بالا کنترل انجام گردد تا سبب از بین رفتن فیلتر شنی استخر نگردد. برای جلوگیری از این امر و در مواردی که افت فشار بیش از حد مجاز شود،می‌بایست صافی را شستشو داد. بنابراین به غیر از کیفیت کارکرد دستگاه، نظافت دوره ای و شستشوی صافی به طول عمر دستگاه هم کمک می کند. جهت شست و شوی فیلتر شنی استخر از روش شست و شوی معکوس استفاده می شود. در زمان شست و شوی فیلتر استخر توجه داشته باشید تا به خود فیلتر استخر و پمپ استخر آسیبی وارد نشود.

مخزن فیلتر شنی استخر از فلز،بتن و فایبرگلاس ساخته شده است که درون آن لایه‌های ضخیم شن و ماسه قرار دارد. در طی فیلتراسیون آب کثیف از طریق لوله فیلتر وارد تانک فیلتر شنی می‌شود. آب از طریق جاذبه از بین دانه‌های شن و ماسه می‌گذرد. در انتهای مخزن، آب تصفیه‌شده از طریق یک لوله دیگر خارج می‌شود. اگر جریان آب خروجی به واسطه کثیفی و ذرات درون آب کم شود، فشارسنج تعبیه ‌شده روی دستگاه این تغییر را نشان می‌دهد. در نتیجه می توان گفت، زمان شستشو معکوس یا بکواش دستگاه رسیده است . بک­واش وارد کردن جریان آب در جهت عکس فعالیت فیلتر است . بکواش با کمک فشار آب، ذرات و گرد و غبار موجود در لا به ‌لای بستر فیلتر شنی و دانه‌های سیلیسی را از آن جدا می نماید. زمان انجام عمل بکواش به سه عامل فشار آب، جریان آب و شفافیت آن بستگی دارد.

 1. فشار آب : فشار نشان داده‌شده برای آب تمیز خارج‌شده از فیلتر متفاوت است. اما به‌ طور کلی اگر فشارسنج.  فشار۲۰ تا ۲۵ درصد بیشتر از فشار طبیعی فیلتر را نشان دهد، نشان دهنده کثیفی در فیلتر شنی است و باید بک­واش شود.
 2. جریان آب : در ارتباط با جریان آب، واحد آن را با گالن بر دقیقه (GPM) و با دستگاهی به نام فلو متر می‌سنجند. در این حالت هنگامی ‌که کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی جریان آب را شاهد بودید بهتر است سریعاً بکواش کنید.
 3. شفافیت : به ‌اندازه‌گیری میزان عدم شفافیت آب استخر EC میگویند و واحد اندازه‌گیری ذرات موجود در آب PPM یا قسمت در میلیون است. به‌ طور معمول EC آب استخر نباید بیش از ۲۰۰۰ PPM باشد. اگر بالاتر بود به معنی درست عمل نکردن فیلتر شنی استخر شما است .

معمولاً یک فشارسنج در کنار فیلتر شنی نصب می‌شود تا تغییرات فشار را به شما هشدار دهد. در زمان هشدار شما متوجه خواهید شد که زمان شستشوی فیلتر شنی فرارسیده است. تمیز کردن فیلتر شنی به شستشوی معکوس یا بک­واش (Baskwash) معروف است.

فیلتر شنی استخرمزایای فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر دارای مزایای متعددی است که سبب شده تا بسیاری از استخرداران این نوع فیلتر استخر را برای استخر خود انتخاب نمایند و معایب این نوع فیلتر را نادیده بگیرند. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه کم
 • نگهداری آسان‌تر
 • شن و ماسه ۲ تا ۸ سال طول می‌کشد تا نیاز به ‌عوض کردن داشته باشند.
 • کیفیت فیلتراسیون می‌تواند با استفاده درست و مهندسی افزایش یابد.
 • بطور کلی می توان گفت که نگهداری فیلتر شنی از سایر انواع فیلتر استخر راحت تر است.
 • تمیز کردن فیلتر شنی تنها با باز کردن شیر شستشوی معکوس (Backwash) انجام می شود.
 • علاوه بر این،سیلیس داخل فیلتر شنی، طول عمر بیشتری برای جذب آلودگی ها نسبت به سایر فیلترها دارد.

معایب فیلتر شنی استخر

از معایب این نوع فیلترها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فیلتراسیون ۵۰ میکرونی فیلترهای شنی، یعنی ذرات کوچک تر از ۵۰ میکرون از فیلتر شنی استخر عبور می کنند و این نوع فیلتر قادر به تصفیه آب استخر برای ذرات کوچکتر از 50 میکرون نمی باشد.
 • هر نوع آلودگی محلول در آب و هم چنین مولکول های تشکیل دهنده سختی آب، وارد آب استخر شود.
 • شستشوی معکوس یا بک­واش باعث هدر رفت آب استخر می شود.
 • به دلیل حجم زیاد و وزن آن حمل و نقل آن کمی دشوار است.

زمان تعویض فیلتر شنی استخر

به طور معمول یکی از دلایل استفاده و کاربرد گسترده ی فیلتر شنی در اکثر استخرهای عمومی و خصوصی دوام و عمر بالای آنها می باشد. بر اساس کیفیت دانه های سیلیس بکار رفته در محفظه معمولا زمانی بین ۵ تا ۷ سال طول می کشد که به طور کامل کارایی خود را از دست دهند. یکی از روش های افزایش طول عمر فیلتر شنی استخر انجام منظم بکواش می باشد. بنابراین می توان گفت عمر فیلتر به نحوه ی نگهداری و رسیدگی شما بسیار بستگی دارد. اگر مدت زمان زیادی از عمر فیلتر شنی بگذرد ،عمل بکواش نیز روی کیفیت فیلتراسیون تاثیر چندانی ندارد و باید گفت که زمان تعویض دانه های سیلیس درون محفظه رسیده است.

در پایان

فیلتر شنی استخری از مهمترین و پر اهمیت ترین تجهیزات استخر، جهت تصفیه آب استخر می باشد. وجود فیلتر استخر بسیار مهم است و اگر در انتخاب و خرید آن دقت نشود، مجبور می شوید تا هر ساله فیلتر استخر خود را تعویض کرده و هزینه های زیادی را متحمل شوید. کیفیت بالای محصولات و قیمت های مناسب این تجهیزات استخر در دیجی پول مارکت(ساینا تصفیه آریا) باعث شده است تا ادعا کنیم که در عرضه تجهیزات استخر بی رقیب هستیم. جهت خرید و مشاوره برای داشتن بهترین تجهیزات استخر از کارشناسان زبده و متخصص شرکت ما را هنمایی بگیرید.

 

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت