شماره تماس : 58925-021

قطعات فیلتر استخر

n fathizaden fathizade
57 بازدید
فیلتر استخر

قطعات فیلتر استخر

امروز می خواهیم قطعات فیلتر استخر را برای شما کالبد شکافی کنیم. فیلتر استخر از تجهیزات مهم و اساسی در استخر می باشد. این تجهیزات استخر اهمیت بالایی در نحوه فیلتراسیون آب استخر دارند. وظیفه فیلتر استخر حذف ذرات بسیار کوچک و تمیز نگه داشتن آب می باشد. فیلتر های استخر شنا در سه دسته فیلتر شنی، فیلتر دیاتومه و فیلتر کارتریجی در بازار وجود دارد. قطعات فیلتر استخر در همه انواع فیلتر شنی، دیاتومه و کارتریجی منحصر به فرد و مخصوص آن فیلتر می باشد. تنها در قسمت هایی بین تمام فیلترهای استخر مشترک می باشد، فشار سنج فیلتر، سرپیچ ها و نوارهای گیره است که می تواند در پایه پشت یا پایه پایین فیلتر نصب می شود.

فیلتر استخر شنی

در فیلتر شنی استخر، آب از طریق بافر توزیع کننده به مخزن وارد می شود تا فشار آب ورودی را به طور مساوی در سراسر مخزن پخش کند. پمپ استخر آب را به سمت فیلتر استخر هدایت می کند. آب از بستر شن و ماسه عبور کرده و خاک و ذرات ریز و نامعلوم به اندازه 20 میکرون را در دام انداخته و آب شفاف را عبور می دهد. فیلتر شنی که مقدار کمی کثیف شده است از فیلتر تمیز بهتر عمل فیلتراسیون را انجام می دهد. وقتی آب به کف مخزن می رسد، داخل لیترالها ریخته می شود. در داخل لیترالها شکاف هایی وجود دارد که اجازه عبور آب را می دهد اما شن و ماسه نمی توانند از آنها عبور کنند. آب هنگام عبور از مخزن پروانه، شروع به خارج شدن از مخزن می کند و از لوله ایستاده در مرکز مخزن عبور کرده و از طریق درگاه برگشت از دریچه خارج می شود.

زمانی که فیلتر کثیف شود و آب را بدرستی فیلتر نکند،باید فیلتر استخر شست و شو داده شود. جهت شست و شوی فیلتر استخر از بکواش (شست و شوی معکوس) استفاده می کنیم که جریان برعکس عمل می کند. فیلتر شنی استخر دارای دریچه شستشوی بالایی یا جانبی هستند. دریچه چند پورت یا MPV در یک فیلتر شنی نصب شده در بالا یا کنار در فلنج مخزن محکم شده و با حلقه O مهر و موم می شود. دریچه ها معمولا به دور واشر عنکبوت در قسمت داخلی می چرخند. در مخازن فیلتر شن و ماسه، مقدار شن و ماسه ، به خصوص در فیلتر های شنی کوچک، به طور معمول ریخته می شود.

در فیلترهایی که مخازن فیلتر بزرگ باشد، از الیاف شیشه و یا سایر طرح های الیاف و رزین چرخان در فیلتر استفاده می شود. در صورتی که سوپاپی بعد از فیلتر بسته شود یا به دیواره استخر محکم وصل شود، احتمال دارد مخزن بترکد و یا سوپاپ را از دست بدهد. اندازه گیری صحیح فیلتر استخر و پمپ استخر، برای جلوگیری از دمیدن خاک از طریق بستر شن و برگشت به داخل استخر بسیار مهم است. اگر پمپ خیلی بزرگ باشد، می توان کانال های فرسوده ای را در بستر شن ایجاد کرد ، که این امر باعث می شود تا خاک عبور کند.

اگر سختی آب بالا باشد و یا اینکه فیلتر استخر بسیاری از چربی ها و آلودگی ها را از بین ببرد، در نتیجه باید از یک محصول پاک کننده فیلتر استخر استفاده کرد. این امر باعث می شود تا عمر شن و ماسه فیلتر افزایش یابد و در نتیجه جایگزین کردن شن و ماسه طولانی تر شود. شیرهای تخلیه در انواع فیلترها و برند های متفاوت فیلتر متفاوت می باشد.    

قطعات فیلتر استخر شنی

  • Laterals and Hubs

Laterals and Hubs  لوله هایی شکاف دار در قسمت زیر مخزن هستند که به آب اجازه عبور از شکافهای ریز را می دهد. اما شن و ماسه نمی توانند از این شکاف ها عبور کنند. Laterals and Hubs به یک نوع اتصالات رزوه ای یا فشاری و پیچشی یا توپی و سوکت به یک توپی یا منوفیلد متصل می شوند. hub به لوله ای متصل است که مستقما به سمت بالا حرکت می کند و به یک چند دره نصب شده در بالا متصل می شود. برای سوپاپ های نصب شده جانبی، 90 درجه می چرخد.

  • سیستم تخلیه

سیستم تخلیه در فیلترهای شنی نسبت به فیلترهای دیاتومه و کارتریجی پیچیده تر می باشد.  پیچیدگی سیستم تخلیه در فیلتر شنی به دلیل نیاز به تخلیه آب و نگهداری شن و ماسه در مخزن فیلتر می باشد. در برخی موارد شما نیاز دارید که کل مونتاژ را باز کرده و دوباره پیاده سازی کنید. به عنوان مثال در زمان تعویض شن و ماسه.

فیلتر استخر

فیلتر استخر دیاتومه

فیلترهای استخر دیاتومه، فیلترهای پیچیده تری نسبت به دو نوع دیگر فیلترها می باشد. اما دارای عملکرد ساده می باشد. آب از طریق لوله ورودی پایین یا مونتاژ زیر آب وارد می شود و از طریق شبکه های فیلتر که با پودر فیلتر DE پوشانده شده اند، برخورد می کند. آب تصفیه شده با ورود به منیفولد بالایی از شبکه دیاتومه خارج شده و از طریق لوله و اتصالات و سوراخ قسمت بالا خارج می شود. جهت درست کار کردن فیلتر، شبکه ها باید محکم بین منیفولد بالایی و صفحه پخش کننده پایین قرار بگیرند. این امر با استفاده از دو پیچ طولی که کمی بلندتر از شبکه ها ، که با مهره در پایین و بالا محکم می شود، تحقق می یابد. کل مجموعه شبکه متصل به عنوان مونتاژ شبکه شناخته می شود. فیلترهای دیاتومه دارای دریچه شستشوی شیر کناری هستند. می توان از شیرهای شستشوی چند منظوره نیز استفاده کرد که دارای 6 عملکرد می باشد. هر سال یک یا دو بار مجموعه شبکه را برداشته و تمیز کنید و در صورت شل شدن مهره ها را محکم کنید. هنگام تمیز کردن ، مراقب باشید که روی آن نیفتد، زیرا باعث شکسته شدن منیفولد می شود . فیلتر دیاتومه دارای یک لوله زیر آب است که درگاه ورودی آب و شاخه تخلیه روی فیلتر را ترکیب می کند. سایر مخازن فیلتر دیاتومه از دو سوراخ در کنار مخزن و یک سوراخ جداگانه مونتاژ تخلیه در عقب استفاده می کنند. توجه داشته باشید که این شاخه تخلیه به حلقه O نیز نیاز دارد. استفاده بیش از حد از نوار تفلون برای جبران آن می تواند باعث ترک خوردن لوله زیر آب شود. سایر قسمت های فیلتر دیاتومه، مربوط به مجموعه گیره و مهر و موم کردن 2 سوراخ در نیمه مخزن پایین و یکی در نیمه مخزن بالا است.

قطعات فیلتر استخر دیاتومه

  • شبکه های فیلتر دیاتومه

چندین شبکه دیاتومه وجود دارند که با سایر قطعات فیلتر مونتاژ می شوند. در تمام این سالها از طرح های متفاوتی استفاده شده است. شبکه های فیلتر دیاتومه می توانند دچار آسیب شوند. این شبکه ها ممکن است دچار پارگی و شکاف شوند و یا با مواد معدنی یا روغن مسدود شوند. هر چند وقت یکبار شبکه های فیلتر را بررسی کرده و هر گونه شبکه شکسته یا پاره شده را تعویض نمایید.

  • منیفولد فیلتر دیاتومه

از منیفولد برای هدایت آب در مسیرهای مختلف استفاده می شود. طراحی منیفولد به جریان و فشار از طریق فیلتر کمک می کند و آب را به عبور از شبکه های دیاتومه مجبور می کنند. اکثر منیفولدها دارای یک مجموعه دکلنده هوا هستند که اجازه می دهد هوای مخزن به بیرون استخر رانده شود. اگر فیلتر استخر یک شبکه پاره نشده باشد، ولی پودر دیاتومه به استخر وارد شود، احتمال دارد یک منیفولد ترک خورده داشته باشید. همچنین اگر مونتاژ محکم نباشد، احتمال دارد که پیچ و مهره باز شود و شبکه ها را به طور کامل به داخل منیفولد بکشاند. در جایی که خاک دیاتومه به استخر نشت کند احتال وجود شکاف وجود دارد.

فیلتر استخر کارتریج

ساده ترین فیلتر استخر فیلتر کارتریجی می باشد. در فیلتر کارتریجی ، آب از طریق آرنج ورودی به مخزن فیلتر وارد می شود. کارتریج ها توسط صفحه بسته کننده در جای خود نگه داشته می شوند. آب به طرف فیلتر هدایت می شود و قبل از جمع شدن در منوفیلد جمع کننده پایین و خروج از مخزن فیلتر، از کارتریج ها عبور می کند. برای عملکرد درست فیلتر های کارتریجی، باید چرخ دستی را محکم بین صفحات بالا یا پایین یا منوفیلد قرار داد، در غیر اینصورت آب می تواند کارتریج را دور بزند. مانند همه فیلترها ، مخزن تحت فشار قرار دارد و در صورت باز شدن گیره یا شل یا ترک خوردن هر قسمت می تواند از بین برود. به دلایل ایمنی ، مطمئن شوید که مونتاژ دستگاه پخش کننده هوا و فشار سنج به درستی کار می کنند. پلاگین تخلیه در بیشتر فیلترهای کارتریج از یک حلقه ضخیم استفاده می کند که ضروری است. فیلترهای کارتریجی دارای شیر شستشوی مجدد نیستند، زیرا برای نظافت این نوع فیلترها نمی توان از روش بکواش استفاده کرد. کارتریج های فیلتر خود را هر دو هفته یکبار تمیز کنید و در صورت نیاز تعویض نمایید. با هر بار تمیز کردن، به دلیل ضعیف شدن و جدا شدن الیاف ، کمی توانایی به دام انداختن آلودگی خود را از دست می دهند.

قطعات فیلتر استخر کارتریجی

  • کارتریج

پلی استر پلیسه دار ، دور یک هسته پی وی سی پیچیده شده و با درپوش پلاستیکی جوش داده شده دربسته شده است. هنگامی که کارتریج داخل سوراخ (سوراخ) به لوله از فیلتر متصل می شود ، آب چاره ای ندارد جز اینکه به کارتریج وارد شود، تا از فیلتر خارج شود. فیلترهای کارتریج می توانند با ایجاد سوراخ، ترک خورده یا درپوش انتهایی جدا شده خراب شوند. کارتریج های آبی،که اکنون در برخی از اندازه ها در دسترس هستند ، با Microban ساخته می شوند.

  • منیفولد کارتریج

این موارد هنگامی استفاده می شود که بیش از یک کارتریج در فیلتر وجود داشته باشد. این منیفولدها پس از اینکه از داخل کارتریج فیلتر تحت فشار قرار گرفتند، جهت هدایت آب به خارج از مخزن فیلتر استفاده می شوند. شکافهای موجود در منیفولد یا عدم فشار کافی کارتریج در جای خود باعث دور زدن آب کارتریج فیلتر می شود.

قطعات مشترک در فیلتر استخر

فشار سنج ها

فشار سنج ها نحوه کارکرد فیلتر را به شما نشان می دهند. هر فیلتر برای نمایش فشار روش منحصر به فرد خود را دارد. بعضی از فیلترها به طور معمول با فشار کم، زیر 5psi و بعضی از فیلترها با فشار بالا و بیش از 25psi کار می کنند. فشار راه اندازی شما هرچه باشد، هنگامی که فشارسنج 5 الی 10 psi بیستر از فشار اولیه را نشان دهد، فیلتر نیاز به تمیز کردن دارد. فشارسنج ها اغلب از تجهیزات ارزان قیمت هستند. در هنگام خراب شدن فشار سنج فیلتر ترجیحا آنرا تعویض نمایید.

سرپیچ ها

یک مجموعه فلنج دار در اطراف سوراخ مخزن فیلتر استخر وجود دارد. تحت فشار زیاد، لوله های ورودی و خروجی به مخزن فیلتر باید به یک طرح محکم فلنج متصل شوند. سرپیچ ها معمولاً دردسرساز نیستند، اما اگر ترک یا نشتی مشاهده کردید، بهترین کار تعویض قطعات مورد نیاز است.

نوارهای گیره

اکثر فیلتر استخر دیاتومه و کارتریج و فیلتر شنی استخر دارای یک طرح مخزن اسپلیت با یک باند گیره سنگین هستند که در برابر فشار زیاد برای نگه داشتن نیمه مخزن استفاده می شود. طراحی گیره و مهره با گذشت سالها تغییر کرده و بسیار بزرگتر و بسیار ایمن تر شده است. در صورت ترک خوردن یا شل شدن اتصالات جوش، یا در صورت از بین رفتن پیچ گیره، نوار گیره را تعویض کنید. فیلترهای شنی از یک گیره و فلنج کوچکتر برای نگه داشتن شیر در قسمت بالای مخزن استفاده می کنند.

فیلتر استخردر پایان

تلاش کردیم در این مقاله شما را با نحوه درست هدایت آب از طریق فیلتر استخر آشنا کنیم. شناخت و آشنایی با قطعات داخلی فیلتر استخر و نحوه عملکرد آن، سبب می شود تا در صورت بروز مشکل در فیلتراسیون آب استخر، در صورتیکه مشکل از فیلتر استخر باشد آن را بررسی کرده و رفع نمایید. دیجی پول مارکت (ساینا تصفیه آریا) در بخش مقالات خود، مقالات بسیار مفیدی را قرار داده است تا شما مخاطبان و خوانندگان و بازدیدکنندگان گرامی، بتوانید بر دانش و تجربه خود بیافزایید.

دسته بندی آموزش
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت