شماره تماس : 58925-021

آیا با مبدل استخر ، آشنایی دارید؟

mis fathimis fathi
291 بازدید
مبدل استخر

سیستم گرمایشی استخر، مانند سایر تجهیزات استخر ، تاثیر مهم و مثبتی در عملکرد مثبت استخر دارد. اگر به دنبال روش هایی برای گرم کردن آب استخر خود هستید ، به احتمال زیاد با کلمه مبدل استخر برخورد کرده اید. مبدل حرارتی استخر، از آب گرم شده توسط دیگ یا پنل های خورشیدی، استفاده کرده و آب استخر را گرم می کند. گرما از طریق لوله های مسی موجود در مبدل استخر ، منتقل می شود. مبدل های حرارتی گرما را از یک سیال به سیال دیگر انتقال می دهند، بدون آنکه دو سیال با هم در ارتباط باشند. اصل اساسی در یک مبدل حرارتی این است که گرما را بدون انتقال سیالی که گرما را حمل می کند، منتقل می کند.

مبدل استخر چیست؟

تنها راه رسیدن به دمای مطلوب استخر که شرایط استاندارد آن را بیان می کند،استفاده از مبدل استخر می باشد. مبدل حرارتی استخر ، آب گرم را از دیگ دریافت می کند و از یک طرف ، آب استخر از طریق پمپ وارد مبدل حرارتی می شود. زمانی که این دوسیال از داخل مبدل استخر عبور می کنند، گرما از آب گرم به آب سرد استخر منتقل می شود و آب در زمان بازگشت به استخر گرم می شود. از کنار هم قرار گرفتن این دو سیال ،آبگرم دیگ یا بویلرف آب استخر را گرم می کند و دوباره آماده ورود به کاسه می کند. این یک توضیح مختصر و ساده از یک مبدل حرارتی استخر می باشد . ویژگی هایی که باعث می شود تا مبدل حرارتی پرکاربرد باشد :

 • مبدل حرارتی دستگاهی برای انتقال گرما از یک رسانه به رسانه دیگر است.
 • این انتقال حرارت بدون اینکه دو رسانه با هم در تماس شوند، انجام می گیرد.
 • مبدل ها با عملکرد جریان متقابل ، بازده بالایی را تولید می کنند.
 • از قابلیت انتقال حرارتی بسیار خوبی برخوردار هستند.
 • مبدل های حرارتی از موادی تهیه شده اند که استفاده از آنها را برای طیف گسترده ای از نیازها و در انواع مختلفی از تاسیسات امکان پذیر می سازد.
 • انتخاب مبدل حرارتی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.
 • کلیه مدل ها قابل نصب و وصل به دیگهای بخار برقی ، هیزم ، گلوله یا روغن و به سیستم پمپ حرارتی و پنل خورشیدی هستند.
 • مبدل ها در صنایع مختلف از جمله گرم کردن فضا،سرد سازی،تهویه مطبوع، خودرو، نفت و گاز و بسیاری صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

مبدل استخر

انواع مبدل حرارتی استخر

همه مبدل های حرارتی کار یکسانی را انجام می دهند، انتقال گرما از یک سیال به سیال دیگر . اما آنها به روش های مختلف کار می کنند. دو نوع متداول مبدل حرارتی وجود دارد که عبارتند از :

 • مبدل حرارتی پوسته و لوله
 • مبدل حرارتی صفحه ای

مبدل حرارتی پوسته و لوله از تعداد زیادی لوله کوچک تشکیل شده اند که درون یک پوسته استوانه ای قرار دارند. لوله ها با استفاده از یک دسته لوله یا “پشته لوله” در داخل سیلندر قرار می گیرند که می تواند دارای صفحات لوله ثابت (به طور دائم روی بدنه ثابت باشد) یا یک پشته لوله شناور که به سیال درون لوله اجازه می دهد تا با شرایط گرمایی متفاوت منبسط و منقبض شود. همچنین این امکان را می دهد که دسته لوله به راحتی برای سرویس و نگهداری جدا شود.

مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای مانند مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله عمل می‌کنند و از یک سری صفحات روی هم به جای لوله استفاده می‌کنند. مبدل های حرارتی صفحه ای معمولاً بسته به کاربرد و سیالات مورد استفاده، لحیم کاری یا واشر هستند. ساختار جمع و جور فولاد ضد زنگ آنها را به انتخابی ایده آل برای استفاده در فرآوری غذا و نوشیدنی تبدیل می کند.

مبدل های حرارتی را می توان برای گرمایش آب استخر مورد استفاده قرار داد: آب نمک و استخرهای کلردار، جکوزی، گرداب، اسپا و جکوزی، استخرهای گرمایش خورشیدی، تامین آب گرم خانگی، کاربردهای آب دریا، کاربردهای آب و هوای گرم و بازیابی گرمای فاضلاب. این بدان معنی است که مهم نیست که چرا به گزینه های مبدل حرارتی نگاه می کنید، یک مبدل حرارتی مناسب برای استخر شما وجود خواهد داشت.

در بخش استفاده استخری از مبدل فقط نوع پوسته لوله توصیه می شود. هرچند که مبدل های  صفحه ای به خاطر نوع طراحی شان دارای راندمان بیشتر، پتانسیل رسوب گیری کمتر و همچین افت فشار کمتری هستند،باز هم برای گرمایش آب استخر کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. آنچه که امروز در استخر ها و بازار تاسیسات به عنوان مبدل استخر تلقی می شود نوع پوسته و لوله آن می باشد.

مبدل استخر چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مبدل حرارتی استخر بعد از بویلرهای حرارتی آب گرم استخر، دومین و مهمترین تجهیزات در سیستم گرمایش استخر می باشد. انتخاب و محاسبه ظرفیت مبدل حرارتی برای استخر بسیار مهم می باشد. اگر مبدل به درستی انتخاب نشود، عملکرد مطلوبی از سیستم گرمایش آب استخر نخواهیم داشت. هنگام خرید مبدل استخر، حتما به دنبال مبدل هایی حرارتی باشید که خصوصیات زیر را ارائه می دهند:

 • مقاومت در برابر خوردگی

خوردگی یک مشکل در استخر آب کلر و نمک است. اگر مبدل حرارتی شما با مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته شده باشد، خواهید دید که تقریباً برای همیشه دوام می آورند!

 • خود تمیز کردن

هیچ کس نگهداری اضافی را دوست ندارد. بررسی کنید مبدل حرارتی اجازه می دهد تا سرعت جریان بالایی از طریق آن وجود داشته باشد. اگر سرعت جریان بالا باشد، متوجه خواهید شد که مبدل حرارتی شما به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارد و ذاتاً خود تمیز می شود.

 • طول عمر طولانی

اگر مبدل حرارتی شما دارای کانال‌های عریض باشد، ساختن فلس‌های آب سخت طولانی‌تر طول می‌کشد و بنابراین، مبدل حرارتی شما طول عمر بیشتری خواهد داشت.

علاوه بر دقت در مورد خصوصیاتی که در بالا به آنها اشاره شد، باید کارایی آنها را نیز در نظر بگیرید. همه مبدل های حرارتی یکسان ساخته نمی شوند. راندمان مبدل حرارتی را می توان به روش های مختلفی تعریف کرد و از نظر عملکرد حرارتی چندین فاکتور کلیدی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

 • تفاوت دما : تفاوت بین سیال داغ و خنک کننده در مبدل حرارتی بسیار مهم است. خنک کننده همیشه باید در دمای پایین تری نسبت به سیال داغ باشد. دمای پایین‌تر خنک‌کننده، گرمای بیشتری را از سیال داغ خارج می‌کند تا دمای خنک‌کننده گرم‌تر.
 • سرعت جریان : سرعت جریان بیشتر، توانایی مبدل برای انتقال گرما را افزایش می دهد، اما دبی بیشتر به معنای جرم بیشتر است، که می تواند حذف انرژی و همچنین افزایش سرعت و افت فشار را دشوارتر کند.
 • نصب : مبدل حرارتی باید همیشه بر اساس دستورالعمل سازنده نصب شود. کارآمدترین راه برای نصب مبدل حرارتی این است که سیالات در یک ترتیب مخالف جریان داشته باشند (بنابراین اگر مایع خنک کننده از چپ به راست حرکت کند، سیال داغ از راست به چپ حرکت می کند) و برای مبدل های حرارتی پوسته و لوله، مایع خنک کننده باید وارد شود.

مدار گرمایش استخر

مبدل حرارتی استخر در یک مدار بسته سیرکوله نصب و شروع به فعالیت می کنند. بویلر حرارتی یا دیگ به عنوان تغذیه کننده اصلی مبدل وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد . وجود مبدل در سیستم سیرکوله و بسته تصفیه استخر، بدین معنی می باشد، که مقدار دبی و gpm گذرنده از مسیر مبدل ، حامل انرژی است. پس به راحتی می توان نتیجه گرفت که در انتخاب ، طراحی و محاسبه ظرفیت حرارتی مبدل استخر، دبی و gpm گذرنده بسیار مهم تراز دیگر پارامتر های موجود می باشد. همانطور که گفته شد بویلرهای حرارتی به عنوان تولید کننده اصلی انرژی مبدل آب گرم حامل انرژی خود را از یک پاس مبدل که معمولا تیوپ های مسی یا استیل است گذر می دهند.

آب موجود در استخر که دمای آن کاهش یافته، توسط پمپ استخر مکش شده و پس از فیلتراسیون برای گرم شدن و رسیدن به محدوده دمایی مجاز وارد مبدل استخر می شوند. تمام فرایند انتقال حرارت از آبگرم به آبسرد شده استخر در همان پوسته مبدل رخ می دهد. به علت نرخ انتقال حرارت بالا و سریع دمای آب پوسته که قرار است وارد استخر شود به ۲۷ درجه سانتیگراد می رسد. در واقع مبدل های استخر مبدل های آب به آب هستند. آبگرم دیگ با دمای ۸۵ درجه وارد شده و از سمت دیگر استخر با دمای ۱۵ درجه وارد پوسته مبدل شده و نهایتا با دمای ۲۵ تا ۲۷ درجه وارد استخر می شوند.

مبدل در مدار بسته آب استخر قرار گرفته و دمای نهایی آب استخر را تعیین می کند. دمای نهایی آب استخر در طراحی و دمای محیط پیرامون استخر اهمیت بالایی دارد. دمای محیط استخر از دمای آب استخر برداشته می شود و مبنای آن دمای خروجی از مبدل استخر است. اگر دمای آب استخر توسط مبدل بیش از حد مجاز تعیین شده باشد. باعث تحمیل کردن افزایش مصرف انرژی و آسیب رساندن به دیگر تجهیزات و هم چنین باعث از بین رفتن ماندگاری موادی که جهت ضد عفونی و کنترل آلودگی ها به آب تزیرق شده است،می شود. به همین دلیل کنترل دمای آب خروجی از مبدل بسیار مهم و تعیین کننده در بسیاری از پارامترها می باشد .

مبدل استخر

 

 کلام آخر

چند شرط مهم برای انتخاب مبدل های حرارتی استخری عبارتند از :

 • ظرفیت دیگ حرارتی یا پکیج گرمایشی حداقل باید دو  تا سه برابر مبدل باشد.
 • بار حرارتی مولد اصلی تولید آبگرم که ممکن است پکیج های زمینی باشد باید کاملا سوار بر مبدل باشد.
 • دبی خروجی از پکیج را با دبی ورودی به قسمت داغ مبدل تطبیق دهید.باید دبی ورودی کمتر از چیزی که در کاتالوگ درج شده است،نباشد.
 • دبی آب داغ ورودی به مبدل به یک مبدل ۲۷ فوت با ظرفیت ۴۰ کیلووات در حدود ۴۰ لیتر بر دقیقه است،در حالیکه دبی خروجی از پکیج های زمینی با ظرفیت ۴۵۰۰۰ کیلوکالری نهایت  ۲۴ لیتر بر دقیقه می باشد.

سرمایه گذاری در استخر کار کمی نیست. دریافت اجزای مناسب برای اینکه بتوانید از سرمایه گذاری خود لذت ببرید نیاز به تجربه و دانش دارد. با ما در ساینا تصفیه آریا(دیجی پول مارکت)  صحبت کنید ، زیرا ما می توانیم راهنمایی کنیم که کدام گزینه حداکثر کارایی و بهترین نتیجه را برای استخر شما در سال های آینده به ارمغان می آورد.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت