شماره تماس : 58925-021

مزایای شنا در استخر و فواید درمانی آن

n fathizaden fathizade
42 بازدید
مزایا و فواید درمانی شنا در استخر

مزایای شنا

در مورد آب درمانی و مزایای شنا در استخر، مطالب بسیاری منتشر شده است. اینکه چگونه آب ایجاد مقاومت می کند و بدن را تحت فشار قرار می دهد. این یک تمرین کم آب و در عین حال تاثیرگذار می باشد. همچنین می دانیم که شنا بیش از هر فعالیت دیگری، کالری می سوزاند و می تواند کارآمدترین روش برای تقویت عضلات و شکل دادن به بدن باشد. از مزایا و فواید درمانی شنا در استخر، می توان به فوایدی که شنا برای سلامت قلب و عروق، تنفس، عضلات بدن، کاهش وزن اشاره کرد.

بله، شنا یک ورزش عالی و مفید برای بدن شماست. فواید قلبی عروقی و تنفسی شنا کاملا برای همه اثبا شده است. اما در جدیدترین مطالعاتی که انجام شده است،تاثیر مثبت و مفیدی که شنا برای ذهن و روان دارد، می باشد.

شنا در استخر

گزارشات اخیر محققان سازمان بهداشت و سلامت، بسیاری از فواید بهداشت روان و ذهن را که از ورزش منظم در آب ناشی می شود را بیان می کند. بسیاری از پزشکان در حال حاضر شنا را به عنوان نوعی آب درمانی، نه فقط برای آرتروز و دردهای مفصلی یا سلامت قلب، بلکه به عنوان درمان و سلامت روان و ذهن نیز تجویز می کنند.

پزشکان توصیه می کنند که بزرگسالان 19 تا 64 سال باید 150 دقیقه در هفته فعالیت نمایند. این فعالیت باید به صورت 10 دقیقه یا بیشتر در هر بار انجام شود. در هر دوره 10 دقیقه ضربان قلب شما باید افزایش پیدا کند. این فغالیت در هر هفته 15 بار انجام می شود. این یک نسخه پزشکی ورزشی برای افراد می باشد تا سلامت آنها را حفظ نماید.

تاثیر شنا در استخر برای مغز انسان

در بسیاری از مقاللات در مورد افسردگی و تاثیر شنا بر این بیماری بیان شده است. طبق تحقیقات انجام شده، شنا باعث تحریک مواد شیمیایی مغز می شود که رشد سلول های عصبی را تقویت می کند. در واقع شما می توانید با شنا منظم سلولهای مغزی از دست رفته را جایگزین نمایید. ماسعی می کنیم در مقالات بعدی خود این موضوع را به طور کامل بررسی نماییم.

در مقاله ای از هدر آنسل بیان شده است که،استرس مزمن باعث از بین رفتن سلولهای مغزی می شود، اما شنا در استخر باعث می شود سلولهای مغزی در آب بازسازی شوند. طبق مطالعات انجام شده در استرالیا،نشان میدهد که غوطه ور شدن در آب، باعث می شود جریان خون بیشتری به مغز منتقل شود. اصولا افزایش خون و اکسیژن عملکرد شناختی، خلق و خوی و وضوح فکر را بهبود می بخشد. شنا باعث رشد مغز می شود. این موضوع باعث می شود که باهوش تر و شادتر زندگی کنید.  شنا باعث افزایش جریان خون در ناحیه هیپوکامپ مغز می شود که سلول های مغزی هر روز از دست رفته را بازسازی می کند. محققان همچنین نتایج امیدوار کننده در شنا را به عنوان پیشگیری و درمان آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل می دانند.

افزایش شادابی با شنا در استخر

شنا با ایجاد حس خوب و شادابی در شناگر باعث می شود که خواب شبانه راحت تری نیز داشته باشید. ورزش بر میزان سروتونین در خون تأثیر می گذارد. سروتونین ANP را تولید می کند. ANP هورمونی کاهش دهنده استرس است، که پاسخ مغز به اضطراب و استرس را کنترل می کند. با شنا منظم یا سایر اشکال ورزش شدید استخر ، می توانید احساس آرامش ، شادی و نشاط بیشتری کنید.

این را در نظر بگیرید که تنها شنا کردن در استخر کافی نیست. بلکه باید عرق کنید، نفس نفس بزنید و احساس کنید، قلب شما پمپاژ بیشتری می کند. اگر بعد از آن دچار درد عضلات شوید، نشان دهنده یک تمیرین خوب می باشد. شنا تا ساعت ها بعد از ورزش در آب، احساس آرامش و شادی در شما ایجاد می کند. این شادابی ممکن است در ابتدا بوجود نیاید و یا تا مدت ها بوجود نیاید. اما اگر به اندازه کافی انرژی داشته باشید تا ضربان قلب و اکسیژن را چند بار در یک زمان افزایش دهید. در نتیجه احساس رفاه و آرامش در شما بوجود می آید.

مدیتیشن هنگام شنا در استخر

شنا نیاز به تنفس عمیق به صورت تکراری، همراه با توالی تکراری کشش و آرامش عضلات دارد.

وجود عینک و کلاه شنا، طبیعت جزیه ای آب، باعث انسداد و خفه کردن محرک های خارجی بوجود می آید. و به شما اجازه می دهد تا بر تنفس تمرکز کنید. شناگران با تکرار تنفس ، به حالت مراقبه و مدیتیشن وارد می شوند. در واقع می توان گفت، شنا ترکیبی از سایر روشهای آرام سازی ذهن و بدن مانند یوگا،تایچی، دوچرخه سواری و پیاده روی می باشد. شما با سوزاندن حداکثر 800 کالری در ساعت، می توانید از سر و صدا فرار کنید. اگر 20 دقیقه در منطقه شنا قرار بگیرید، ملاحظه خواهید کرد که چگونه زمان کاهش یافته و و ذهن شما آرام و در عین حال متمرکز می شود.

مزایا و فواید درمانی شنا در استخر

فواید شنا برای سیستم بدن

از فوایدی که شنا برای بدن دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود تنفس
  • بهبود گردش خون
  • کنترل وزن
  • تعادل و انعطاف پذیری بهتر
  • آرامش ذهن و روان

توضیحات اجمالی در مورد هر یک از این مزایای به شما ارائه می دهیم. میتوانید جهت آشنایی بیشتر با هر یک از این مزایای سایر پست های ما را در بخش وبلاگ سایت مطالعه نمایید.

تنفس بهبود یافته

شنا کردن مداوم و مستمر در آب و استخر باعث می شود، تا زیر آب بتوانید بهتر نفس بکشید. این باعث می شود تا ظرفیت ریه و توانایی تنفس عمیق افزایش یابد. الگوی تنفسی شما، به مرور بهتر می شود. همچنین شنا باعث ایجاد، یک سیستم انتقال تنفس و اکسیژن قوی در بدن شما می شود.

سیستم گردش خون

تمرینات منظم و پیوسته در استخر باعث می شود تا شما، با فعالیتهای سنگین خسته شوید. بدون تعرق به راحتی دوچرخه سواری کنید. قلب شما حجم بیشتری از خون را نسبت به قبل پمپاژ نماید. ضربان قلب شما منظم و میزان می شود. افزایش منظم ضربان قلب با شنا باعث می شود تا سیستم قلبی و عروقی شما عملکرد بهتر و موثرتری داشته باشد.

کاهش و کنترل وزن

شنای منظم یکی از بهترین و کارآمدترین راهها برای کاهش وزن می باشد. در واقع، شنا بیشتر از هر ورزش دیگری باعث می شود بدن کالری بسوزاند. همچنین هدف قرار دادن نقاطی از بدن که نیاز به کاهش وزن دارند راحتتر می باشد. تمریناتی از جمله دورهای شنا، لگد زدن در آب، تمرین رشته ماکارونی و غیره باعث کاهش وزن شما می شود.

مزایا و فواید درمانی شنا در استخر

تعادل بهتر و انعطاف پذیری

شنا و تمرینات شنا، تاثیر بسیاری در ترازبندی ستون فقرات دارد. همچنین به بهبود مشکلات مفصلی در زانوها و کمر کمک می کند. برای افرادی که دارای مشکلات تعادل هستند، استخر مکانی امن برای بهبود تعادل و قدرت عضلانی فراهم می کند. برای افرادی که از بیماری یا جراحی بهبود می یابند، آب درمانی اغلب ایمن ترین و موثرترین راه برای کشش و تقویت عضلات بدن است.

آرامش ذهن و روان

پس از ماهها شنای منظم، با از بین رفتن اندورفین با بالارین سطح شنا، به تاثیراتی که در روان و ذهن شما می گذارد پی خواهید برد. بعد از این مدت، در بدن شما با افزایش جذب اکسیژن، با تمرکز بهتر و شفافیت فکری بیشتر شما در تمام طول روز احساس خوب و خوشایندی دارید.

در نهایت

شما می توانید از روش های زیادی برای انجام ورزش های آبی بهره بگیرید. هر یک از ورزشها که برای شما انجام دادن آن راحت است را می توانید انجام دهید. شنا برای ذهن و قلب شما مفید می باشد. هر نوع حرکت در آب استخر برای شما مفید می باشد. بیشترین بهره را از استخ رببرید تا سلامت خود را بهبود ببخشید. قبل از شروع هر برنامه تمیرینی با یک پزشک و مشاور مشورت نمایید. سعی کنید برای شنا در استخر و تمرین با یک شخص همراه و دوست شوید تا تمرین در استخر برایتان لذت بخش و سرگرم کننده شود.

شرکت ساینا تصفیه آریا شما را در تجهیز استخرتان و نیازتان به تچهیزات استخر شامل، پمپ استخر، فیلتر استخر، مبدل استخر، سیستم گرمایشی استخر، کلرزن، جارو استخری و سایر تجهیزات و لوازم مورد نیاز استخرتان مشاوره و راهنمایی می نماید. جهت ثبت سفارش و خرید لوازم استخر و سونا و جکوزی میتوانید به بخش فروشگاه سایت مراجعه نمایید.

مزایا و فواید درمانی شنا در استخر

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت