مقالات

مشکلات فیلتر استخر-بخش اول

مشکلات فیلتر استخر - بخش اول

مشکلات فیلتر استخر

فیلتر استخر یک اختراع شگفت انگیز است و در کنار تمام مزایایی که دارد باید مشکلات فیلتر استخر را نیز بررسی کرد. فیلتر های استخر از تجهیزات و لوازم مهم استخر می باشد. فیلتر استخر ذرات گرد و غبار و معلق را که باعث کدر شدن آب استخر می شود و همچنین عوامل بیماری زا را که باعث بیماری شناگران می شود از بین می برد. اگر آب استخر در جریان نباشد و همچنین فیلتر نشود شما عملا دارای یک حوضچه با آّب راکد هستید. با تمام این توضیحات، فیلترهای استخر ممکن است از کار بیفتند. از کار افتادگی فیلتر ها گاهی اوقات به آهستگی  و گاهی اوقات به یکباره اتفاق می افتد. در این پست شما را با متداولترین مشکلات فیلتر شنی که باعث اتفاقات فاجعه بار تمی شود، تا حدودی آشنا می کنیم.

مشکلات متداول فیلتر استخر شنی

از مشکلات رایج فیلتر شنی نشت شیرهای چند پورت در روی فیلتر استخر می باشد. اما این از مشکلات فیلتر شنی نمی تواند باشد بلکه مشکل در شیر متصل است. این شیر در بالا و یا در کنار مخزن فیلتر نصب شده است. یک واشر داخلی به نام واشر عنکبوتی کانال را از طریق درگاههای درون شیر، حفظ می کند. زمانی که واشر پیچ خورده یا بیش از حد فرسوده شده و یا شل شده باشد، آب در حال حرکت از شیر می تواند به سایر درگاهها مانند خط زباله فشار آورد. با گذشت زمان، شن و ماسه فرسوده شده و باعث ایجاد شکاف های بزرگتری بین دانه های شن می شود. در نتیجه دانه های شن و ماسه توانایی به دام انداختن ذرات بسیار کوچک را از دست می دهند و تاثیر فیلتر کاهش پیدا می کند. تاثیر دیگری که این موضوع در استخر می گذارد این است که آب غالبا کدر می شود و یا مدت زمان تمیزی آب و از بین رفتن شرایط نامطلوب آب طولانی تر می شود. فیلتر های شنی از لوله های کوچکی استفاده می کنند که در زیر مخزن قرار دارد و شکاف های کوچکی در آنها قرار دارد تا بتوانند آب را از خود عبور دهند. هنگام خروج آب از فیلتر ، آب به درون لوله ای به سمت بالا هدایت می شود،در این هنگام اگر شن و ماسه وارد استخر شود بدین معناست که در لوله ها ترک خوردگی وجد دارد. در این پست می خواهیم همه مشکلاتی که ممکن است برای فیلتر شنی استخر شما به وجود آید و عواملی که باعث ایجاد آنها شده و راه حل های احتمالی برای رفع آنها را بررسی کنیم.

 • مشکلات فیلتر استخر - بخش اول

 • وارد شدن شن و ماسه به استخر

زمانی که شن و ماسه به طور مداوم وارد استخر شما شود، می تواند نشان دهنده شکسته شدن تجهیزات داخلی و یا تجهیزات جانبی فیلتر باشد. برای بررسی این موضوع باید ابتدا شن و ماسه موجود در فیلتر استخر را خالی کنید و فیلتر را از داخل بررسی نمایید و قطعه شکسته شده را تعویض نمایید. البته پیدا کردن تجهیزات داخلی آسیب دیده فیلتر بسیار سخت می باشد زیرا این اتفاق به ندرت می افتد. به همین دلیل زمانی که با چنین مشکلی مواجه می شوید، ناچارا باید فیلتر استخر خود را تعویض نمایید.

 • خارج شدن آب از خط زباله

مقدار آب باقی مانده که از خط زباله خارج می شود، طبیعی است، مخصوصا زمانی که فیلتر خود را شستشو کرده باشید. اا اگر به طور دائم آب در حال خارج شدن باشد، به طور حتم مشکلی به وجود آمده است. آب خارج شده از خط زباله نشانه مطمئنی از مشکل واشر عنکبوت در شیر چند حالته فیلتر شماست.

 • فرسودگی شن و ماسه

زمانی که فیلتر شنی استخر شما به درستی فیلتر نمی کندو خاک و بقایایی که به استخر برمی گردند، حتی پس از اینکه استخر را دوباره شست و شو داده اید، می تواند به دلیل ن باشد که شن و ماسه فیلتر استخر شما فرسوده شده است.. تقریبا باید هر ۵ سال یکبار شن و ماسه فیلتر خود را تعویض نمایید. در غیر اینصورت آب به درستی فیلتر نمی شود.

 • کانال گذاری در شن و ماسه

به طور کل می توان گفت آب برای عبور مسیری را انتخاب می کند که کمترین مقاومت را داشته باشد. در واقع کانال گذاری بدین معناست که آب در رسانه فیلتر شما، کانال ایجاد کرده است و به جای عبور کردن از شن و ماسه و فیلتر شدن آب، از کانال عبور می کند. ایجاد کانا در فیلتر ، می تواند به دلیل بزرگ بودن فیلتر استخر شما باشد. اگر پمپ استخر شما رارای سرعت متغیر است، آن را روی حالت کم تنظیم کنید تا فیلتر انجام بگیردو پس از آن ملاحظه نمایید که آیا مشکل برطرف شده است یاخیر. اما اگر پمپ با سرعت متغیر ندارید، تنها راه شما این است که پمپ استخر خود را تعویض کرده و کوچک نمایید.

 • آهکی شدن شن و ماسه

این امر معمولا به دلیل بالا بودن سطح ph آب استخر می باشد و شن و ماسه داخل فیلتر را به حالت آهکی تبدیل می کند. تنها راه برای رفع این مشکل جایگزینی شن و ماسه می باشد. برای جلوگیری از این امر، همواره سطح ph  خود را در حد مناسب حفظ کنید.

 • جمع و گلوله شدن شن و ماسه

اگر شن و ماسه فیلتر خود را تعویض کرده و با شست و شوی فیلتر نیز ، قدرت فیلتراسیون تغییر نکرده باشد، ممکن است فیلتر شنی با مشکل گلوله شدن روبه رو شده باشد. این موضوع به دلیل وجود روغن های اضافی، مو و سایر چیزهایی است که به هم پیوسته اند و باعث ایجاد نوعی آشفتگی سنگین در داخل فیلتر شده است که شستشوی بکواش نمی تواند آنرا از بین برود. راه حل رفع این مشکل، این است که محیط فیلتر خود را با برخی از محلول های تمیز کننده فیلتر درمان کنید.

 • خرابی فشار سنج فیلتر شنی استخر

اگر فشارسنج فیلتر استخر شما در حال افزایش است و یا اینکه فشار کم یا زیاد را در جایی که نباید باشد، نشان می دهد. در اینصورت ممکن است که مشکلات جانبی دیگر در فیلتر استخر به وجود آمده باشد که شما می توانید به مقاله های موجود در سایت مراجعه کرده و این مشکل را به طور دقیق شناخته و آنرا بررسی نمایید.

 • ننشت فیلتر شنی استخر

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است با آن روبه رو شوید. ترک خوردگی بدنه فیلتر استخر می باشد که هیچ راهی جز تعویض فیلتر ندارید. ما به هیچ عنوان وصله کردن ترک فیلتر استخر را توصیه نمی کنیم. زیرا این کار ممکن است باعث انفجار فیلتر شما شود. به یاد داشته باشید که فیلترهای شن و ماسه مخازن تحت فشار هستند و آنها برای فشار زیاد طراحی شده اند. هیچ نوار چسب یا تکه ای نمی تواند بدنه فیلتر شن و ماسه آسیب دیده را ترمیم کند.

مشکلات فیلتر استخر - بخش اول

مشکلات فاجعه بار فیلتر شنی استخر

از جمله مشکلاتی که ممکن است برای فیلتر های شنی به وجود بیاید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی مخزن

از بین رفتن سر فیلتر یا بسته شدن همه شیرها پس از فیلتر ، در خطوط برگشت یا شستشوی عقب ، می تواند منجر به پارگی مخزن شود. همیشه هنگام روشن کردن پمپ ، فشار سنج را نگاه کنید. در صورت افزایش فشار ، پمپ را سریع خاموش کرده و شیرهای بسته را بررسی کنید.

 • خرابی سنسور

این اتصالات در داخل و خارج فیلتر هستند. روی مخازن تجاری ، با یک سوپاپ نصب شده جانبی ، دو دریچه بزرگ یا درگاه اتصال برای لوله های ورودی و خروجی وجود دارد. یقه مخزن می تواند از مخزن جدا شود، مخزن سوپاپ سوار بالا ، پیچ و مهره سوپاپ ها  یا لبه محل نصب گیره احتمال ترک خوردگی وجود دارد.

 • خرابی سوپاپ

سوپاپ مولتی پورت در قسمت بالایی یا کناری ، یا سوپاپ کششی کنار مخزن می تواند در اثر یخ زدگی ، افتادن درخت یا در اثر فرسودگی و از بین رفتن دچار پارگی شود. یک مشکل رایج در مورد واشر داخلی یا قطعاتی است که باعث سوء عملکرد شیر می شوند. در این مقاله شما را با مشکلات رایج و فاجعه بار فیلتر های شنی آشنا کردیم. به یاد داشته باشید فیلترهای شنی استخر را همواره بررسی کرده و معایب آنرا به سرعت برطرف نمایید. در مقالات بعدی در مورد مشکلات فیلتر استخر دیاتومه و کارتریجی صحبت می کنیم.

نتیجه

هر زمان که هر یک از مشکلات فیلتر شن استخر ذکر شده در بالا را مشاهده کردید ، بهتر است بلافاصله آن را حل کنید. زیرا به خودی خود برطرف نمی شوند. در حقیقت ، هرچه مدت بیشتری اجازه دهید مشکلات فیلتر شن و ماسه ادامه پیدا کند ، احتمال بدتر شدن یا حتی آسیب رساندن نه تنها به فیلتر شن ، بلکه به سایر تجهیزات استخر نیز وجود دارد!

اگر شما نیاز به تعویض فیلتر شن و ماسه خود دارید، دیجی پول مارکت(ساینا تصفیه آریا) فیلتر شنی استخر هایواتر را به شما توصیه می کند. این فیلترها دارای تمام ویژگی هایی است که شما در فیلترهای شنی به دنبال آنها می گردید و با یک سال گارانتی تعویض و 10 سال خدمات پس از فروش پشتیبانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *