شماره تماس : 58925-021

نگهداری از جکوزی و تجهیزات جکوزی

mis fathimis fathi
67 بازدید
نگهداری از جکوزی و تجهیزات جکوزی

تفریح، لذت، آرامش کنار دوستان و و یا به تنهایی، می تواند با رفتن به داخل جکوزی و استفاده از تجهیزات جکوزی برای ماساژ و از بین بردن خستگی ها مفید باشد.برای داشتن یک جکوزی ایمن و سالم، نیاز دارید تا نکاتی را رعایت نمائید. یکی از شروط داشتن حکوزی سالم ، داشتن آب سالم در جکوزی می باشد. استفاده از سیستم تصفیه مناسب می تواند آب استخر را در شرایط سالم و ایده آل نگه دارد. گاهی اوقات استفاده بیش از حد از کلر در جکوزی ، استفاده مکرر از جکوزی، هر بار که در جکوزی قرار می گیرید، آلودگی هایی مانند ، عرق، شامپو، لوسیون، روغن بدن و غیره در آب باقی می ماند.

جکوزی و تجهیزات جکوزی

جکوزی در واقع حوضچه ی آبگرمی است که آب گرم با فشار، توسط نازل هایی که در کف و دیواره های حوضچه تعبیه شده اند، وارد وان جکوزی می شود. آنها به گونه ای طراحی شده اند که وقتی افراد در معرض فواره ها و نازل های آبگرم قرار می گیرند، موجب ماساژ و رفع خستگی آنها می گردد. همچنین قسمت های پایینی آن طوری طراحی شده است که دارای یک یا دو پله هستند. وقتی روی پله های جکوزی بنشینید عمل ماساژ پا و پشت در مجاورت هوا و آب پرفشار انجام می شود. به مرور زمان و استفاده از جکوزی ها، آلودگی هایی به وجود می آید که باعث کثیفی آب و بیماری های پوستی می شود. برای تمیز کردن آب جکوزی راه های متفاوتی وجود دارد، یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از تمیز و شفاف بودن آب، تعویض آب جکوزی می باشد. ابتدایی ترین و موثرترین راه برای تمیز کردن جکوزی این است که تمام آب را تخلیه کنید، سطح جکوزی را تمیز کنید و سپس آن را دوباره پر کنید. توصیه می شود هر 3 تا 4 ماه یکبار آب جکوزی خود را در صورت نبود سیستم تصفیه، تعویض کنند.

جکوزی و تجهیزات جکوزی

 

چه زمانی باید آب جکوزی را تعویض کرد؟

پس از مدتی استفاده از جکوزی ، تغییراتی را در آب جکوزی مشاهده می نمائید. تجه به این تغییرا بسیار مهم است زیرا عدم پیگیری و بررسی این مشکلات سبب می شود تا جکوزی و تجهیزات جکوزی دچار آسیب شود. گاهی تغییراتی که در آب جکوزی اتفاق می افتد را نمی توان باسیستم تصفیه و مواد ضدعفونی کننده از بین برد و باید حتما آب جکوزی را تعویض کرد. با شماهده تغییراتی که در زیر گفته می شود، حتما به فکر تعویض آب جکوزی باشید:

 • آب کف آلود : یکی از علائمی که نشان می دهد باید، آب استخر را تعویض کرد، وجود کف در آب استخر ، در زمان راه اندازی جت های استخر آب گرم می باشد. این کف دلایل مختلفی مانند مواد شوینده، روغن ها، محصولات زیبایی و غیره می تواند داشته باشد. همچنین این کف می تواند به دلیل سطوح پایین کلسیم در آب و pH یا قلیایی نامتعادل ایجاد شود، اما برا ی اطمینان خاطر خود قبل از تعویض آب آن را آزمایش کنید.
 • آب بدبو : گاهی پیش می آید که پس از ورود به جکوزی ، بوی بدی را از جکوزی استنشاق می کنید. این بوی بد به دلیل تجمع باکتری ها، جلبک ها و سایر آلاینده هایی می باشد که می تواند سلامتی و یمنی شما را تحت تاثیر قرار دهد. در چنین مواقعی نیاز به تعویض آب در جکوزی دارید.
 • آب ابری : تجمع آلاینده ها و tds های موجود در آب، باعث می شود تا آب کدر شود. اگر پس از افزودن ضد جلبک و شوک دهنده ها به استخر، کدورات آب از بین نرود، نیاز است تا آب جکوزی تعویض شود.
 • آب بی رنگ : زمانی که آب استخر شما به رنگ تیره تغییر می کند، این تغییر به دلیل وجود جلبک و باکتری در آب استخر است. شاید این موضوع مشکل ساز نباشد، اما اگر درمان نشود، آب می تواند باعث تحریک پوست یا عفونت های باکتریایی شود.
 • آب کهنه : اگر از آخرین باری که آب جکوزی خود را تعویض کرده اید بیش از 4 ماه گذشته است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که مجدد تعویض کنید. آب قدیمی می تواند بیش از حد با مواد شیمیایی و جامدات محلول اشباع شود و باعث شود کدر شدن آب شود.

چه زمانی باید آب جکوزی را تعویض کنیم؟

برای داشتن یک جکوزی تمیز و مناسب، باید در نگهداری جکوزی و تجهیزات جکوزی کوشا باشید.هیچ کس دوست ندارد ، در یک آب کثیف و آلوده غوطه ور باشد. کسانی که به صورت هفتگی یا تقریباً روزانه از جکوزی استفاده می کنید، تقریبا هر 3 تا 6 ماه باید آب جکوزی خود را تعویض کنند. زمانی که استفاده از جکوزی بیشتر شود ، آب نیاز به مواد شیمیایی بیشتری دارد و همین امر موجب افزایش تعداد دفعات تعویض آب می شود. برای نگهداری از جکوزی و تجهیزات جکوزی بهتر است تا نکات زیر را رعایت کنید :

 • باید حداقل هر هفته، آب جکوزی خود را آزمایش کنید تا از مقدار کلر و سطح pH آن اطلاع داشته باشید. (سطح pHآب باید بین 7.2 الی 7.8 باشد)
 • به صداهای غیرعادی که از سیستم می آید گوش دهید، فیلتر، پمپ و تجهیزات دیگر خود را بررسی کنید.
 • تعویض آب در جکوزی شامل باز کردن زهکشی و خروج آب می باشد، تمیز کردن داخل آن با یک پارچه نرم، اسفنج انجام دهید.
 • از پاک کننده های خانگی استفاده نکنید زیرا موادی باقی می ماند که بر روی شیمی آب تأثیر می گذارد و در بیشتر موارد باعث ایجاد کف می شود.
 • شستن جکوزی با شلنگ، از جمله فیلترها و جت های وان داغ، پر کردن مجدد مخزن با آب تازه و تصفیه آب با تجهیزات مورد نیاز.
 • همیشه قبل از ورود به آبگرم ، دوش بگیرید.

زمان پر شدن آب جکوزی

به طورمتوسط ​​یک جکوزی چند ساعت طول می کشد تا پر شود، اما به طور دقیق زمان پر شدن آن را نمی توان گفت. البته سرعت پر شدن آن را می توان تغییر داد، زیرا عواملی وجود دارد که درآن موثر می باشد:

 • یکی از متغیرهای اصلی که باید در نظر بگیرید سایز شلنگی است که برای پر کردن وان استفاده می کنید.
 • هرچه جکوزی بزرگتر باشد، زمان بیشتری را برای پر کردن آن صرف خواهید کرد.
 • فشار آب شما تاثیر قابل توجهی در مدت زمان پر کردن جکوزی شما خواهد داشت. هرچه فشار بیشتر باشد، جکوزی شما سریعتر پر می شود.

چگونگی تعویض آب جکوزی

برای تخلیه جکوزی، ابتدا برق آن را قطع کنید و سپس، یک شلنگ باغچه را به زهکشی آن وصل کنید. هنگامی که شلنگ را وصل کردید، انتهای دیگر شلنگ را در جایی که می خواهید قرار دهید و دریچه تخلیه را باز کنید تا شروع به تخلیه آب شود. اگر می خواهید این آب  را در زیر درختان یا گل های خود بریزید باید آب را قبل از تخلیه آزمایش کنید تا مطمئن شوید که سطح برم 10ppm  یا کمتر است. زمانی که به طور کامل آب تخلیه شد، بدنه ی آن را با یک پاک کننده قوی تمیز کنید. بعد از تمیز کردن بدنه، دریچه تخلیه را ببندید و شروع به پر کردن آن کنید. هنگام پر کردن، مهم است که آن را از قسمت فیلتر پر کنید، زیرا این امر اجازه می دهد تا پمپ ابتدا با آب پر شود و از مشکلات احتمالی جلوگیری می کند.  وقتی جکوزی کاملا پر شد، برق را وصل کرده و اجازه دهید وان داغ شروع به گرم شدن کند. وقتی تا حدود 70 درجه فارنهایت گرم شد، می توانید مواد شیمیایی اولیه خود را اضافه کنید.

جکوزی و تجهیزات جکوزی

 

کلام آخر

استفاده از جکوزی شاید لذت بخش باشد، اما زمانی که آب آن آلوده و کدر باشد، دیگر قابل اسفاده نخواهد بود. برای نظافت و تمیزی آب جکوزی، باید نگهداری از استخر و تجهیزات استخر به صورت روتین انجام پذیرد. بررسی شیمی آب ، تجهیزات و لوازم، بررسی عملکرد سیستم تصفیه و مواردی از این قبیل می تواند به شما در داشتن جکوزی تمیز و سالم کمک کند. افزودن مواد شیمیایی و بررسی سیستم فیلتراسیون باید به صورت دائمی انجام شوند و تعویض آب جکوزی باید در صورت حل نشدن مشکلات تعویض شود. در کنار تمامی این موارد ، استفاده از تجهیزات جکوزی و جکوزی های پیش ساخته مناسب، نیز می تواند در داشتن جکوزی ایمن و سالم به شما کمک کند. ساینا تصفیه آریا(دیجی پول مارکت) وارد کننده تجهیزات استخر و سونا و جکوزی می تواند در خرید تجهیزات مناسب شما را راهنمایی کند.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت