شماره تماس : 58925-021

آیا استفاده از پمپ تصفیه آب استخر ضروری است؟

mis fathimis fathi
319 بازدید
پمپ تصفیه آب استخر

جلوگیری از ایجاد آب کدر و داشتن آبی تمیز و شفاف، برای یک استخر امری حیاتی است. اما برای داشتن چنین استخری به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟ تصفیه آب استخر به چه روش هایی و با استفاده از چه تجهیزات استخری انجام می شود. در سیستم تصفیه استخر یا همان فیلتراسیون استخر، از دو نوع تجهیزات استخر که دارای اهمیتی زیادی است، یعنی فیلتر استخر و پمپ استخر استفاده می شود. شاید بتوان گفت فیلتر استخر به مانند قلب انسان می ماند که با پمپاژ آب و سیرکولاسیون آب استخر، آنرا به گردش در آورده و به سمت فلیتر استخر هدایت می کند. پس استفاده از پمپ تصفیه آب استخر ضروری است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت ، مهمترین قسمت تصفیه آب استخر، پمپ استخر است.

پمپ تصفیه آب استخر

پمپ تصفیه آب استخر از کاربردی ترین و مهمترین ابزارها و دستگاه هایی می باشد،که برای هر استخری لازم است. از مهمترین مزایا و کاربردهای تصفیه آب استخر، عبارتند از :

 • پمپ استخر ،آب خروجی از سیستم تخلیه را از فیلتر عبور داده و دوباره به استخر باز می گرداند.
 • استفاده از پمپ تصفیه آب استخر ، باعث جلوگیری از هدر رفتن آب می شود.
 • استفاده از پمپ باعث می شود که هزینه استفاده از آب به مراتب کاهش یابد.
 • با استفاده از پمپ استخر، نیازی به تعویض آب استخر در فواصل زمانی کوتاه مدت نیست.
 • پمپ استخر، در حین کار و پمپاژ آب گرم می شود و نباید در محیطی گرم و کاملا بسته قرار داشته باشد، تا بتواند گرمای خود را خارج کرده و خنک شود.
 • پمپ باید در مکانی دور از رطوبت و آب قرار داده شود تا به دستگاه آسیبی وارد نشود.

پمپ استخر از بخش ها و قسمت های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از :

 • موتور
 • پروانه
 • استرینر یا سبد صافی

پروانه پمپ، به انتهای شفت موتور وصل است.  پمپ با گردش و مکش ، آب را از سبد صافی عبور داده و به سمت بالای پمپ که به لوله ها متصل است، هدایت می کند. پروانه پمپ استخر، دارای حفره های ریزی است که ممکن است توسط زباله ها مسدود شده باشد، که در صورتی که پروانه مسدود شده باشد و یا آسیب دیده باشد، میزان آب برگشتی به استخر کاهش می یابد. سبد صافی یا استرینر که در انتهای پمپ استخر قرار دارد، وظیفه دارد تا از ورود زباله ها به داخل پروانه جلوگیری کند. سبد صافی پمپ ، باید به طور مرتب و دوره ای بررسی شده و حداقل هر دو هفته یکبار تخلیه شود. در صورتی که سبد پمپ ، مسدود شود، پمپ به جای آب هوا را مکش خواهد کرد ، که باعث می شود تا موتور سریعتر به چرخش درآید و سرانجام خراب خواهد شد. اگر سبد صافی یا استرینر وجود نداشته باشد ، پروانه مسدود شده و باعث می شود تا از پمپاژ مقدار زیاد اب جلوگیری کند و آسیب ببیند.

پمپ تصفیه آب استخر

 

زمان و میزان کارکرد پمپ استخر

زمان راه اندازی پمپ استخر به دو عامل بستگی دارد :

 • میزان مواد شیمیایی مورد نیاز استخر
 • میزان مصرف انرژی

زمان راه اندازی پمپ استخر باید در زمان درستی برنامه ریزی شود، زیرا کل سیستم تصفیه استخر به عملکرد پمپ بستگی دارد. در استخرهای روباز ، کلر موجود در استخر توسط نور ماوراء بنفش از بین می رود ، در نتیجه بیشترین میزان تقاضای کلر در طول روز خواهد بود و همچنین پس از افزودن کلر و سایر مواد شیمیایی به اب استخر ، نیاز به کارکرد پمپ می باشد تا آب را به گردش در آورده و کلر به طور مساوی در تمامی قسمت های استخر پخش شود. از طرفی میزان مصرف انرژی در طول روز و در ساعات اوج مصرف بسیار بالاست . در نتیجه بهترین زمان افزودن کلر به استخر در شب می باشد و برای کاهش هزینه های انرژی بهتر است پمپ استخر را در شب به کار انداخت. لازم به ذکر است که مقدار کلر اضافه شده به استخر باید به اندازه کافی باشد تا سطح کلر در بیشتر ساعات روز، به خصوص در بعد از ظهر، در بیش از ۳.۰ ppm باقی بماند.

تقاضای مواد شیمیایی و فیلتراسیون، دو عامل اساسی در تعیین مدت زمانی که پمپ باید در طول هر چرخه کار کند، است. معمولا حدود ۴ تا ۵ ساعت فعالیت پمپ استخر برای استخرهای خانگی و کوچک کافی است. در تابستان به علت استفاده بیشتر از استخرها و آلودگی بیشتر آب، استفاده از مواد ضدعفونی کننده بیشتر می شود و در نتیجه باید زمان بیشتری پمپ روشن باشد. در زمستان و پاییز به علت دمای هوای کمتر، این زمان کمتر می باشد. استخرها با توجه به ابعاد و شکل هندسی خود، حجم آب متفاوتی را در خود جای می دهد.

ولی باید گفت که فرایند تصفیه آب همه ی آنها از استخر های کوچک خانه های شخصی گرفته تا پارک های آبی همگی از یک فرایند مشابه جهت تصفیه آب استفاده می کنند.استخرها از ترکیب تصفیه و برقراری توازن شیمیایی به طور پیوسته برای تنظیم کردن حجم عظیم آب استفاده می کنند.

نحوه کار سیستم تصفیه آب استخر

آب استخر باید در یک سیستم تصفیه سیرکوله شود تا کثیفی و آلودگی آن از بین برود. در یک مدل طراحی مرسوم ، آب از دو یا چند خروجی کف استخر و چند اسکیمر که دور تا دور بالای استخر تعبیه شده خارج  می شود و به سمت سیستم تصفیه آب استخر حرکت می کند. تخلیه اصلی در پایین ترین نقطه استخر قرار گرفته و کف استخر به سمت آن نقطه شیب دار شده است. اکثر کثیفی ها و آلودگی هایی جمع شده در کف استخر، از این تخلیه خارج می شوند. برای جلوگیری از گرفتگی لوله بخاطر مو و دیگر زباله ها، تخلیه کف همیشه با توری پوشانده می شود. اسکیمرها وظیفه جمع آوری زباله ها از آب سطح استخر (تقریباً ۸/۱ اینچ بالای استخر) را دارند. این آب معمولاً دارای مقدار قابل توجهی برگ، زباله های شناور، روغن حمام، ضد آفتاب و سایر آلودگی‌هاست .

پمپ تصفیه آب استخر

 

سخن پایانی

برای انتخاب پمپ تصفیه آب مناسب برای هر استخر، باید فاصله موتور خانه تا کاسه استخر، افت فشار لوازم و تجهیزات استخر، افت فشار فیلتر،افت فشار اتصالات در کنار حجم کاسه استخر و تصفیه متناسب با نوع کاربردی استخر سرپوشیده یا سرباز در نظر گرفت. در زمان خرید پمپ استخر ، توجه به این نکات می تواند ، کمک کننده باشد:

 • محاسبه حجم آب استخر
 • محاسبه میزان گردش آب استخر با توجه به نوع استخر
 • محاسبه دقیق هد مورد نیاز

بعد از محاسبه هد و دبی مورد نیاز استخر، اطلاعات لازم جهت خرید وجود دارد. قبل از ورودی هر پمپ استخر باید یک صافی یا استرینر قرار گیرد که از جنس پلاستیک فشرده یا چدن می باشد، که از ورود آلودگی های فیزیکی مانند مو، برگ و غیره به پمپ جلوگیری می کند تا به پمپ آسیب نرسد. جنس پروانه تصفیه آب استخر،بایددر برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشد. انتخاب و خرید پمپ استخر مناسب برای استخر و سیستم تصفیه استخر، باعث می شود تا استخر آبی شفاف و بدور از کدورات داشته باشد. در ساینا تصفیه آریا(دیجی پول مارکت) وارد کننده تجهیزات استخر و سونا و جکوزی ، شما می توانید انواع پمپ استخر در برندها و سایزهای مختلف را بنا به نیازتان به صورت حضوری، تلفنی یا آنلاین خریداری نمائید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت