شماره تماس : ۸۸۸۶۵۱۰۱-۸۸۸۶۵۱۰۵-۵۸۹۲۵

چرا استخر به کلر نیاز دارد؟

n fathizaden fathizade
16 بازدید
اهمیت کلر در استخر

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

اهمیت استفاده از کلر در استخر

همه ما می دانیم که استفاده از کلر باعث تمیز ماندن استخر می شود. البته موارد دیگری نیز برای تمیز نگه داشتن استخر و ضدعفونی کردن استخر از جمله پمپ استخر،فیلتر استخر، جارو استخر و سایر تجهیزات استخر که جهت ضدعفونی کردن استخر موثر می باشد. استفاده از کلر استخر در کنار مزایایی که دارد، استفاده بیش از حد ازکلر معایبی نیز دارد. اما چرا استخر به کلر نیاز دارد؟ اهمیت کلر در استخر چیست؟

معمولا می دانیم که کلر بیش از حد در آب استخر، می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در استخر شود. همچنین پوست شما را تحریک کند و باعث قرمزی چشم شود. اما اگر بدانید که باعث این اتفاقات کلر موجود در آب نیست، باور می کنید؟ در واقع کلر یک ماده شیمیایی است که نقش مهمی در بهداشت استخر شنا دارد. در صورت استفاده صحیح از آن کاملا بی خطر است.

کلر چگونه استخر را تمیز نگه می دارد؟

استخرهای شنا برای تمیز نگهداشتن آب و ایمن بودن در آن به کلر نیاز دارند. کلر با جلوگیری از رشد جلبکها به تمیز نگهداشتن آب کمک می کند و با حمله و خنثی سازی باکتری ها و میکرو ارگاسم های مضر، آب استخر را ایمن و تمیز نگه می دارد.

ترکیب کلر در آب بر اثر یک اتفاق شیمیایی ساده می باشد. هنگامی که کلر را به آب استخر اضافه می کنید، کلر به دو مولکول حیاتی اسیدهیپوکلروز و یون هیپوکلریت تجزیه می شود. این دو ماده با حمله به دیواره سلولهای میکروارگانیسم، باعث از بین رفتن میکروارگانیسمها می شوند. اسید هیپوکلروز بسیار سریع و تنها در عرض چند ثانیه می تواند یک موجود زنده را اکسید کند. در حالی که یون هیپوکلریت برای انجام این کار به 30 دقیقه زمان نیاز دارد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که هر دو ماده شیمیایی برای استخر شما حیاتی می باشد.

اهمیت کلر در استخر[/vc_column_text][vc_masonry_media_grid grid_id=”vc_gid:1603792861597-099dd063-17a8-8″ include=”21486,21487,21489″][vc_column_text text_larger=”no”]

اهمیت شیمی آب استخر در بهداشت آن

موضوع شیمی آب استخر و و حفظ آن، تنها راه برای تمیز نگه داشتن آب استخر می باشد. مهمترین عامل در ایمنی آب استخر میزان ph آب استخر می باشد. ph آّ استخر باید بین 7.2 تا 7.8 باشد، زیرا بدن انسان میتواند سطح ph تا 7.4 را تحمل کند. زیرا در این سطح ph پوست، چشم، تنفس دچار مشکل نمی شود. همچنین این ph برای کلر نیز ایده آل است. اگر ph آب استخر خیلی زیاد باشد، اسید هیپوکلروز کافی وجود نخواهد داشت. در نتجی تمیز کردن استخر به زمان زیادی نیاز خواهد داشت.

دومین عامل مهم در ایمنی آب استخر، میزان کلر آزاد می باشد. استخرهای شنا برای تمیز ماندن به کلر در سطح مناسب نیاز دارند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها میزان مناسب سطح کلر آزاد برای استخر را ppm 1-3 و برای جکوزی و وان آب گرم 2-4 ppm توصیه می کند. باید حداقل در هفته 2 الی 3 مرتبه کلر و ph آب استخر را بررسی نمایید و در صورت لزوم تنظیم کنید.

میزان کلر لازم برای استخر

این موضوع که استخر شما نیاز به کلر دارد، بدیهی است. اما به چه میزان و چند بار نیاز به افزودن کلر دارید، به نحوه استفاده از استخر و عوامل محیطی بستگی دارد. میزان مصرف کلر در استخر شما، تقاضای کلر نامیده می شود.  مقداری کلر در اثر واکنش با میکروارگانیسم ها و اکسید شدن آنها مصرف می شود. همچنین مقداری کلر نیز در صورت واکنش با سایر آلاینده هایی که توسط شناگران غیر بهداشتی به استخر وارد می شود، مصرف می شود. آلودگی هایی مانند ضد آفتاب، لوسیون بدن و محصولات مو و همچنین آلاینده های انسانی مانند عرق ، روغن بدن و ادرار نیز تقاضای کلر را افزایش می دهند. شناگران می توانند با دوش گرفتن قبل از ورود به استخر و رعایت کردن نظافت شخصی در استخر، به کاهش تقاضای کلر کمک کنند.

حتی اگر استخر بدون استفاده نیز باشد، باز هم نیاز به اضافه کردن کلر می باشد. زیرا خورشید کلر آزاد را تجزیه می کند. یک روش ساده برای کاهش اثرات خورشید بر کلر استخر استفاده از روکش استخر می باشد که اثر نور ماوراء بنفش را مسدود می کند. همچنین به همراه کلر می توانید از اسید سیانوریک که اثرات نور خورشید را کاهش می دهد استفاده کنید. استفاده از اسید سیانوریک باعث تثبیت یون هیپوکلریت می شود. اما باعث می شود تا سرعت اکسیداسیون هیپوکلریت از میکروارگانیسم کاهش یابد.

اهمیت کلر در استخر

کلرامین در آب استخر

زمانی که کلر با آلاینده های ناخواسته واکنش نشان داده و ترکیب می وشد، ترکیباتی به نام کلرامین ایجاد میکند. کلرامین باعث ایجاد بوی نامطبوع در استخر می شود که بسیاری از شناگران به اشتباه کلر را باعث ایجاد بوی نامطبوع در استخر می دانند. همچنین کلرامین ها باعث قرمزی چشم و خارش پوست می شود. در نتیجه بو و سوزش و التهابات پوستی از علائمی می باشد که نشان دهنده وجود کلرامین در آب استخر می باشد و در نتیجه نیاز به کلر بیشتر را گوشزد می کند.

همچنین تحریکات پوستی می تواند از علائم کمبود یا زیادی ph باشد که بر کلر آزاد نیز می تواند تاثیر گذار باشد. بنابراین اگر استخر بوی مواد شیمیایی میدهد و باعث تحریکات پوستی و چشم می شود، وقت آن است که آب رابررسی کرده و تعادل را ایجاد کنیم.

معایب کلر

کلر به شکل خالص بسیار سمی است و بخارات آن می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. با این وجود کلری که در سطح مناسب در استخر حل می شود هیچ تهدیدی ندارد. در واقع ، کلر به همان دلیل که به آب استخر اضافه می شود ، برای تجزیه میکروارگانیسم های مضر به آب آشامیدنی اضافه می شود. دستورالعمل های EPA سطح کلر را تا 4 ppm در آب لوله کشی مجاز می دانند ، اما در استخر مناسب ، سطح کلر آزاد باید 1-3 ppm باشد. به عبارت دیگر ، سطح کلر در استخر کمتر از آب آشامیدنی سالم است.

خطر اصلی کلر برای شخصی است که کلر را اداره می کند و آن را به استخر اضافه می کند. کلر را می توان به صورت قرص، پودر یا به صورت مایع به استخر اضافه کرد. برای استفاده ایمن از کلر ، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید. از استنشاق بخارات خودداری کنید و کلر و سایر مواد شیمیایی استخر را همیشه از دسترس کودکان دور نگه دارید. هرگز انواع مختلف کلر را مخلوط نکنید و بیش از نیاز خریداری نکنید. زیرا کلر با گذشت زمان اثر خود را از دست می دهد. به طور معمول ، استخرها به کلر زیر یک سال نیاز دارند.

مزایای کلر

فواید کلر بسیار زیاد است. به بیماری هایی که بشر در صورت نبود آب آشامیدنی تمیز با آن روبرو بوده و هنوز هم با آن روبرو هست فکر کنید تا اطمینان پیدا کنید که کلر فواید زیادی دارد. استخرها به کلر احتیاج دارند زیرا کلر تنها روش موثر برای تمیز نگه داشتن آب استخر است. حتی استخرهای آب شور به کلر احتیاج دارند (آنها فقط کلر را خودشان تولید می کنند).

در حالی که روشهای دیگری برای تمیز کردن آب استخر وجود دارد، مانند اشعه ماورا بنفش یا ازن اما هیچکدام از آنها جایگزین کلر نمی شوند. سایر روش های درمانی می توانند آب را قبل از ورود به استخر تمیز کنند، اما وقتی آب در استخر قرار گرفت هیچ کاری برای حفظ بهداشت آب انجام نمیدهند. شناگران به طور مداوم آلودگی های جدیدی را وارد آب استخر می کنند و فقط کلر میتواند اثرات آلودگی ها از آب استخر را از بین ببرد.

بدون کلر ، باکتری های مضر می توانند باعث ایجاد عفونت و بیماری شوند. میکروارگانیسم ها در آب استخر می توانند باعث عفونت های دستگاه گوارش ، پوست ، گوش ، تنفس ، چشم ، نورولوژیک و زخم شوند. با همه این توضیحات، کلر فوراً باکتری ها را از بین نمی برد. بنابراین انجام بهداشت اساسی همچنان مهم است. قبل از شنا همیشه استحمام کنید و مطمئن شوید که همه صابون ها ، شامپوها و نرم کننده ها را بشویید. دوباره بلافاصله بعد از شنا دوش بگیرید. اگر مشکلات گوارشی و هضم دارید به استخر نروید.

اهمیت کلر در استخر

روشی آسان جهت نظافت استخر شما

اگر می خواهید آبی تمیز و شفاف و ایمن برای شنا داشته باشید از ما کمک بگیرید. استخرها شنا برای حفظ تمیزی و نظافت و گندزدایی به کلر استخر، ازن استخر و دستگاه uv نیاز خواهد داشت. تجهیزات ضدعفونی کننده استخر شرکت ما به شما اطمینان می دهد که آب شما همواره تمیز و به دور از آلودگی خواهد بود. برای لذت بردن از شنا در استخر با ما تماس بگیرید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت