شماره تماس : 58925-021

چه رنگی برای رنگ آمیزی استخر مناسب است؟

mis fathimis fathi
57 بازدید
چه رنگی برای رنگ آمیزی استخر مناسب است؟

طراحی و ساخت استخر از زمان گودبرداری و حفاری برای ساخت استخر شروع شده و با نصب تجهیزات استخر مورد نیاز برای استخر پایان می یابد. بعد از اتمام کار حفاری و ساخت دیواره ها و کف استخر، اکنون زمان آن رسیده است تا استخر خود را با استفاده از کاشی یا رنگ آمیزی زیباتر کنیم. با توجه به سلایق و علاقه ، هر صاحب استخری می تواند جهت زیبا سازی استخر خود از هر نوع لوازم و تجهیزاتی برای استخر خود استفاده کند. یکی از روش های زیباسازی استخرها رنگ آمیزی استخر می باشد. رنگ آمیزی استخر شاید از نظر بسیاری اهمیت زیادی نداشته باشد ، اما نوع و جنس رنگ به کار برده شده در استخر و تجهیزات استخر و بدنه استخر می تواند تاثیر گذار باشد. اما سوالی که پیش می آید این است که چه رنگی برای استخر مناسب است و از چه رنگی در استخر استفاده کنیم؟

ساخت و رنگ آمیزی استخر

از ابتدای تاریخ بشریت تا کنون ، انسان ها کوشیده اند تا همواره سرگرمی هایی برای اقات فراغت و تفریح خود فراهم نمایند. یکی از این سرگرمی ها شنا و آبتنی می باشد که در دریاچه ها و رودخانه و دریاها و هر مکانی که در آن آبی روان بوده مورد استفاده بشریت قرار گرفته و در آن شنا و آبتنی و حمام می کردند. اما پس از گذشت سالها مردم به فکر ساخت مکانی جهت جمع کردن آب و آبتنی و شنا در خانه خود افتادند و یا در مکان هایی که به آب ها و رودخانه های طبیعی دسترسی نداشتند. به همین دلیل شروع به ساخت مکان هایی با نام استخر کردند ، که اولین استخر یا همان حمام، در بیش از 5000 سال پیش در محل موهنجودار یا همان پاکستان امروزی به وجود آمد و پس از آن استخرهایی در سراسر جهان با طراحی ها و کاشی کاری ها و رنگ آمیزی های زیبا رونق پیدا کرد.

در پی طراحی و ساخت استخرها، استفاده از لوازم و تجهیزاتی جهت تصفیه و شفاف سازی آب استخر، گرم کردن استخر و ضدعفونی کردن استخر به مرور زمان بیشتر شده و استفاده از تجهیزات استخر با توجه به حجم و اندازه و نوع استخر رواج پیدا کرد. در کنار استفاده از این تجهیزات استخر ، زیبایی بصری استخر نیز مورد توجه قرار گرفت و در بسیاری از استخرها از رنگ هایی برای زیباسازی استخر و یا کاشی ها در دیواره و کف استخر استفاده شد. رنگ و نوع رنگی که در رنگ آمیزی استخر استفاده می شود ، متنوع می باشد و هر یک دارای ویژگی هایی است که با توجه به درخواست و علاقه صاحب استخر استفاده می شود.

چه رنگی برای رنگ آمیزی استخر مناسب است؟

چه رنگی برای رنگ آمیزی استخر مناسب است؟

بسیاری از افراد به دلیل ارتباط رنگ آبی با اّب، فکر می کنند رنگ آبی تنها رنگی است که می توان در رنگ آمیزی استخر استفاده کرد. اما در واقعیت رنگ آمیزی استخر با توجه به نوع طراحی و نوع سلیقه و علاقه صاحب استخر بستگی دارد. رنگ های استخر بسته به عناصر بسیاری از جمله آب و هوا، رنگ آسمان، زمان روز، زاویه دید، عمق آب استخر، نور استخر، محوطه سازی اطراف استخر و حتی ساختمان های که در اطراف قرار دارند می تواند متفاوت باشد. از آنجایی که آب رنگها گرم مانند قرمز و نارنجی را راحت تر از رنگ های سرد مانند آبی جذب می کند، رنگ آب معمولا به رنگ آبی دیده می شود که با بیشتر شدن عمق این رنگ تیره تر می شود. البته استفاده از تجهیزات استخر که برای تصفیه و ضدعفونی کردن استخر مورد استفاده قرار می گیرد نیز در رنگ آب استخر تاثیر گذار است، زیرا شفافیت و کدورت آب در رنگ آب اثر گذار می باشد. رنگ هایی که به طور معمول در رنگ آمیزی استخرها استفاده می شود، عبارتند از :

 • رنگ آبی کبود : این رنگ یکی از انتخاب های سنتی برای رنگ آمیزی استخر می باشد
 • رنگ آبی کریستالی : استفاده از این رنگ، رنگ آبی آب را افزایش می دهد و منطقه ای شبیه اقیانوس ایجاد می کند.
 • رنگ آکوامارین : این رنگ جلوه ای شبیه به کریستال آبی دارد، که به استخر شما ظاهری شفاف می دهد
 • رنگ شن و ماسه الماسی : یک رنگ برنزه روشن با درخشندگی الماس مانند، که استخر شما را گرمسیری می کند.
 • رنگ خاکستری نقره ای : وقتی از این رنگ در استخر خود استفاده می کنید، استخری با ظاهر بسیار سبک، شفاف و بکر دارد.
 • رنگ خاکستری گرافیت : این رنگ روشن تر از آبی آبنوس است و استخر را شفاف و آبی نشان می دهد.
 • رنگ آبی آبنوس : رنگ آمیزی استخر با آن ، رنگ آبی تیره ایجاد می کند و همچنین به فضای شما احساس زیبایی می بخشد.

رنگ آمیزی استخر با چه نوع رنگی مناسب است؟

ترک ها، شکاف ها و سوراخ های ریز در دیواره ها و کف استخر ، باعث نشتی آب استخر و کاهش سطح آب استخر می شود که این موضوع سبب می شود تا تجهیزات استخر مانند اسکیمر ، پمپ و حتی فیلتر استخر به دلیل کاهش سطح آب استخر دچار آسیب دیدگی و صدمه شوند. از این رو تعمیر و بررسی این نوع از آسیب ها در کف و دیواره استخر باعث می شود تا از هدر رفت آب و آسیب به تجهیزات استخر جلوگیری شود. پس از ساخت استخر و خشک شدن مصالح دیواره ها و کف استخر ، برای از بین بردن ترک ها و سوراخ های دیواره ها و کف از کاشی و یا رنگ استفاده می شود. رنگ استخر به عنوان پوششی مقاوم برای پوشاندن سوراخ ها و ترک ها به کار برده می شوند که  برای عایق بندی و آب بندی و مقاومت سطح استخر نیز استفاده می شود. نوع رنگی که در استخرها باید استفاده شوند متفاوت است و هر یک دارای ویژگی هایی خاصی می باشد. از جمله انواع رنگها می توان موارد زیر را نام برد :

 •  رنگ استخر اکرلیکی

رنگ های آکرولیک، یکی از اقتصادی ترین رنگ هایی می باشد که برای استخرهایی با عمق کم و استخرهایی که سطح آنها از بتن و سیمان ساخته شده است، استفاده می شود. این نوع رنگ ها با غلظت بالایی که دارد> یک لایه مقاوم با ضخامت بالا ایجاد می کند که از نفوذ آب به سوراخ ها و ترک های دیوار جلوگیری می کند. دقت کنید هنگام استفاده از این رنگ سطح استخر حتما خشک باشد.

 • رنگ استخر پایه حلال

این رنگ یکی از پر مصرف ترین نوع رنگ ها می باشد. برای تولید این نوع رنگ از رزین های حلال استفاده می شود که باعث مقاومت و چسبندگی بیشتر آنها می شود. مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید ، ساییدگی، قدرت و خشک شدن در زمان کوتاه از ویژگی های این رنگ می باشد.

 • رنگ استخر نانو

رنگ استخر نانو بر پایه نانو تولید می شود و آسیبی به محیط زیست نمیزند. از ویژگی های این رنگ می توان به کشسانی و مناسب بودن آن برای هر نوع شرایط آب و هوایی اشاره کرد. شما برای رنگ آمیزی استخر با این رنگ باید سطح زیر کار را عاری از هرگونه آلودگی ، چربی و گرد و غبار کنید، زیرا گرد و غبار ماننده لایه ای باعث جدا شدن و بلند شدن رنگ استخری از سطح استخر می شود.

 • رنگ استخر اپوکسی

رنگ استخر اپوکسی بسیار با کیفیت و مقاوم است. در تولید این رنگ، ترکیب اپوکسی با کاتالیست‌های رنگی به کار رفته است. زمانی که رنگ اپوکسی روی سطح های بتن اجرا می شود، سطح بسیار صاف و صیقلی شده و بعد از خشکی مقاومت آن افزایش یافته و آب بندی می شود. مدت زمان خشک شدن این رنگ برعکس رنگ های دیگر زیاد می باشد، برای استخرهای روباز تقریبا یک هفته و استخرهای پوشیده دو هفته می باشد.

آیا تجهیزات استخر در رنگ آب استخر تاثیر دارد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، تجهیزات استخر و استفاده از آنها در رنگ آب استخر می تواند تاثیر گذار باشد. سیستم تصفیه آب استخر و نوع مواد استفاده شده در ضدعفونی کردن استخر می تواند آب استخر را شفاف کرده و در نتیجه آبی به رنگ زیبا و شفاف داشته باشیم که با انتخاب یک رنگ مناسب برای بدنه استخر ، شفافیت و زیبایی استخر و آب استخر دو چندان می شود. اگر پمپ و فیلتر استخر عمل تصفیه آب استخر را به درستی انجام دهند و آبی بدون آلودگی، در استخر جریان داشته باشد و با استفاده از دستگاه کلر زن ، میزان مناسبی کلر به استخر اضافه شود.(البته کلر را می توان به صورت دستی نیز به استخر اضافه کرد) آب استخر ضدعفونی شده و میکروب ها و آلودگی های آب نیز از بین می رود. علاوه بر این عدم تصفیه مناسب آب استخر، به رنگ بدنه استخر آسیب می زند، زیرا تجمع آلودگی ها و میکروب ها در آب استخر باعث ایجاد جلبک و خزه و قارچ در دیواره ها و کف استخر می شود که برای از بین بردن آنها باید از برس استخری، جلبک کش ،ضد قارچ و غیره استفاده شود که این محصولات باعث جدا شدن رنگ استخر و از بین رفتن آنه در زمان تمیز کردن استخر می شود. به همین دلیل می توان گفت که تجهیزات استخری و سیستم تصفیه و ضدعفونی کننده استخر می تواند در رنگ استخر تاثیر گذار باشد.

سخن پایانی

عملکرد صحیح سیستم فیلتراسیون، انتخاب رنگ و نوع رنگ مناسب برای استخر، طراحی و ساخت استخر، همه و همه در داشتن استخری زیبا و مناسب و ایمن به شما کمک خواهد کرد. این مقاله در مورد رنگ  آمیزی و نوع رنگ های مورد استفاده در استخر نوشته شده است و از نقش مستقیم و غیر مستقیم تجهیزات استخر و سیستم فیلتراسیون در ماندگاری رنگ استخر صحبت کرده است . همچنین با خرید فلیتر استخر، پمپ استخر، کلرزن استخر و سایر لوازم مربوط به سیستم فیلتراسیون استخر که از شرکت ساینا تصفیه آریا(دیجی پول مارکت) وارد کننده تجهیزات استخر و تولید کننده لوازم استخر، باعث می شود تا شما با اطمینان از عملکرد سیستم فیلتراسیون، رنگ استخر و بدنه استخر خود را نیز ایمن نگه می دارید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت