شماره تماس : ۸۸۸۶۵۱۰۱-۸۸۸۶۵۱۰۵-۵۸۹۲۵

چگونه می توان استخر سرپوشیده را رطوبت زدایی کرد؟

n fathizaden fathizade
54 بازدید
رطوبت گیر استخر

رطوبت زدایی استخر

در میان انواع استخرهایی که مورد استفاده قرار می گیرند، استخرها به دو دسته روباز و سرپوشیده دسته بندی می شوند. در استخرهای سرپوشیده رطوبت موجود در استخر سبب می شود تا تجهیزات استخر از جمله فیلتر استخر، پمپ استخر، سیستم گرمایشی استخر و همچنین دیواره ها و تجهیزات جانبی استخر دچار آسیب می شود. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود، این است که چگونه می توان استخر سرپوشیده را رطوبت زدایی نمود؟ مسأله رطوبت زدایی استخر سرپوشیده باید از همان ابتدای پروژه ، مانند انتخاب نوع استخر ، سیستم تصفیه آب استخر یا روشنایی مورد بررسی قرار گیرد. زیرا در صورت نبود رطوبت گیر استخر و استفاده نکردن از آن در استخرهای سرپوشیده، سلامت کاربران و راحتی استفاده از استخر سرپوشیده خطرناک است.

معایب ایجاد رطوبت در استخر

می توان گفت، در یک استخر شنای 30 متر مربعی تقریبا 4 لیتر آب در ساعت تبخیر می شود. تمامی رطوبت حاصل از تبخیر آب در محیط استخر سرپوشیده و یا هر محیط دیگر که سرپوشیده می باشد، یافت می شود. رطوبت هوا گاهی اوقات به 80 یا 90 می رسد. می توان این رطوبت را در سردترین نقاط روی پنجره ها و دیوارها مشاهده نمود. رطوبت موجود در استخر باعث ایجاد مشکلاتی در استخر می شود که عبارتند از:

 • رطوبت ها سپس سرازیر شده و موجب ایجاد گودال هایی روی زمین می شود.
 • زمان استفاده از استخر ، پنجره ها با قطرات پوشانده شده و دید را مسدود می کند.
 • هوای اشباع از رطوبت ناراحت کننده است و باعث ایجاد احساس خفگی و سرما در محیط می شود.
 • در میان مدت ایجاد بوی بد کرده و باعث ایجاد جلبک و خزه در دیواره ها و محیط می شود.
 • در طولانی مدت ،باعث آسیب ساختمان و بنای استخر می شود، زیرا رطوبت از طریق پوشش ها نفوذ کرده و در ضخامت دیوارها متراکم می شود.

هوای سالن استخر حاوی رطوبت است که در صورت عدم حل شدن می تواند منجر به ناراحتی ، کپک یا آسیب احتمالی ساختاری در بنای استخر شود.

 

رطوبت گیر استخر

استفاده از رطوبت گیر استخر

یک استخر سرپوشیده یک محیط تفریحی و ورزشی فوق العاده است اما تبخیر از سطح آب مشکلات واقعی را برای ساختمان ایجاد می کند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض رطوبت بالا باعث خرابی سریع دیوارها ، تزئینات و سقف ها می شود. راحتی و سلامت شناگران نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. رطوبت زیاد باعث ناراحتی افراد می شود و تا زمانی که رطوبت محیط کنترل نشود، از لذت بردن شناگران از استخر جلوگیری می شود. شناگران و استفاده کنندگان از استخر، رطوبت هوای در محدوده 55-65٪ قدردانی می کنند.

در محیط استخر، تبخیر اجتناب ناپذیر است که منجر به رطوبت اضافی در هوا می شود. مشکلات ناشی از این رطوبت اضافی شامل ناراحتی، چگالش، غبار، رطوبت، کپک، خوردگی و خرابی ساختمان است. تبخیر آب از استخر ، مقدار قابل توجهی گرما را با خود می گیرد.

در یک استخر سرپوشیده، پنجره ها می توانند بسته بمانند، استخر باز باشد، ساختمان استخر سالم بماند و پنجره ها شفاف و تمیز باقی بمانند و شناگران با خیال راحت از استخر استفاده نمایند. تمامی این شرایط زمانی محیا می شود که یک دستگاه رطوبت گیر استخر از استخر شما مراقبت نماید. رطوبت گیر استخرهای سرپوشیده با بازیافت عمل می کند، بنابراین از ورود مقدار زیادی هوای سرد به استخر سرپوشیده جلوگیری می کند و بازیافت انرژی را امکان پذیر می کند.

رطوبت گیر استخر رطوبت نسبی را در سطح راحت و دلپذیر ، بین 55 تا 60 درصد RH حفظ می کند ، اما نباید باعث شود تمدید بهداشتی هوا (که CMV نیز نامیده می شود) را فراموش کنید. تهیه حدود 20 متر مکعب در ساعت هوای تازه به ازای هر سرنشین ، یعنی 20 متر مکعب در ساعت هوا از خارج ، وارد حجم استخر و سپس از طریق یک فن به خارج استخراج می شود. این تهویه، هوای سالم و اکسیژن دار را وارد اتاق استخر می کند و CO2 تولید شده توسط سرنشینان و بوی ناشی از تصفیه آب، غذا، تنباکو و سایر آلاینده های هوا را استخراج می کند. راه حل ایده آل و اکولوژیکی ، تهویه دو جریان برای استخرها است و مقرون به صرفه ترین راه حل برای خرید ، نصب دستگاه استخراج هوا (فن) است. لطفاً توجه داشته باشید که یک CMV استاندارد دو جریان نمی تواند برای استخر سرپوشیده استفاده شود زیرا برای تغییرات زیاد رطوبت و دما طراحی نشده است و همچنین در برابر محیط مرطوب و تهاجمی استخر سرپوشیده محافظت نمی شود.

انتخاب دستگاه رطوبت گیر استخر

انتخاب دستگاه رطوبت گیر برای یک استخر سرپوشیده با کیفیت ، مانند رطوبت گیر هایواتر ، می تواند انتخاب خوبی باشد. در واقع ، حتی هوای کاملاً کنترل شده در دمای 29 درجه سانتی گراد و 55 درصد RH می تواند بر روی نازک کاری با کیفیت پایین، چگالش ایجاد کند. در نتیجه، توصیه می شود که استخر سرپوشیده شما دارای شیشه های سه جداره و دو بار حرارت روی نازک کاری باشد، تا حتی در یک زمستان سخت نیز استخر عالی داشته باشید. اما چه نوع دستگاه رطوبت گیر استخر را برای استخر خود انتخاب کنیم.

رطوبت گیرهای کم هزینه و با کارایی بالا نیاز به استخراج پرهزینه هوا را به حداقل می رسانند. این واحدهای با عملکرد بالا، هوای استخر را مجدداً به گردش در می آورند. محتوای رطوبت را حذف کرده و هوای گرم و خشک را به سالن استخر باز می گردانند. با این روش ، آنها رطوبت مناسب را حفظ می کنند، تراکم را به حداقل می رسانند و هزینه ها را در پایین ترین سطح ممکن نگه می دارند.

نحوه عملکرد دستگاه رطوبت گیر

فرآیند رطوبت زدایی شامل کشیدن هوای مملو از رطوبت به داخل رطوبت گیر است ، جایی که هوا از یک سیم پیچ یخچال عبور می کند. هوا به سرعت سرد می شود و بخار آب را متراکم کرده و انرژی حرارتی نهان آن را برای استفاده مجدد بازیابی می کند. سپس هوای خنک شده از طریق کندانسور عبور داده می شود و در آنجا مجددا گرم می شود و در رطوبت نسبی کمتر مورد نیاز، به منطقه سرویس داده می شود.

دیجی پول مارکت طیف وسیعی از رطوبت گیر های استخر هایواتر با ظرفیت های مختلف را برای افراد و متخصصان ارائه می دهد. دستگاه های رطوبت گیر هایواتر به طور کامل مستقل و به حداقل نصب نیاز دارند. هنگامی که صحبت از کار می شود ، واحدهای عملکردی آرام ، قابل اعتماد و ایمن ارائه می دهند. انعطاف پذیری بالایی دارد. مدلهای DH 30 و DH 50 و DH90 و DH138 و DH150 مدل هایی هستند که برند هایواتر ارائه می دهد، بنابراین امکان نصب در سطح بالا یا پایین را می دهد.

حذف رطوبت هوا باعث می شود رطوبت گیر استخر هایواتر بتواند انرژی نهفته را جذب کرده و پس از تبدیل به بخار آب به هوای استخر بازگرداند. برای اینکه بتوان بهترین انتخاب را انجام داد ، طیف کاملی از واحدها در دسترس است. هر کدام دارای کیت نصب کامل و عایق صدا هستند. محدوده رطوبت گیر استخر هایواتر شامل واحدهای نصب شده روی دیوار و کف می باشد.

وقتی از سالن استخر استفاده نمی کنید ، هنوز نیاز به حفاظت دارد ، اما مقرون به صرفه است که هنگام دور بودن ، سطح گرمایش هوا را کاهش دهید. عملکرد یخ زدایی استاندارد امکان کار تا دمای کمی بالاتر از انجماد را فراهم می کند تا از کنترل رطوبت حتی در شرایط سرد اطمینان حاصل شود.

رطوبت گیر استخر

محل قرار دادن رطوبت گیر استخر

رطوبت گیر استخر های شنا بستگی به نوع رطوبت گیر در مکان های مختلفی قابل نصب هستند. در زیر محل های مختلف نصب رطوبت گیر و انواع رطوبت گیر استخر را معرفی می کنیم.

رطوبت گیر استخر دیواری

رطوبت گیر استخر دیواری را می توان مستقیماً در اتاق استخر، با استفاده از میله لنگر ارائه شده ، روی یک دیوار محکم نصب کرد.  باید با بیش از 2 متر فاصله از استخر نصب شود.از  ویژگی های شاخص رطوبت گیرهای استخر دیواری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با طراحی هماهنگ و ظریف آن متمایز می شود.
 • دارای آخرین فن آوری تهویه کم مصرف انرژی و یک ساختار فولادی گالوانیزه با رنگ خاص پخته شده در داخل و خارج است ، که تا امروز مقاوم ترین است.
 • دارای عایق صوتی و حرارتی کامل می باشد.
 • رطوبت گیر دارای پوشش اپوکسی روی مدار خنک کننده است.
 • رطوبت گیرها کاملا اتوماتیک ، بسیار بی صدا و توسط یک رطوبت گیر الکترونیکی یکپارچه کنترل می شود.
 • چراغ نشانگر در پنل جلویی به وضوح حالت عملکرد را نشان می دهد.
 • تعمیر و نگهداری آن ساده است ، فقط پنل جلویی را بردارید تا فیلتر هوا تمیز شود.
 • هوا را به طور دائمی فیلتر می کند و می تواند به صورت اختیاری با آب یا گرمایش الکتریکی مجهز شود تا از راحتی حرارتی اتاق اطمینان حاصل شود.

رطوبت گیر استخر داخل دیوار

رطوبت گیر استخر داخلی که در داخل دیوار نصب می شود، مدل های ظریف تری دارد، زیرا رطوبت گیر در استخر سرپوشیده قابل مشاهده نیست ، فقط دو توری قابل مشاهده است ، همچنین می توان آنها را برای زیبایی دیوارها رنگ آمیزی کرد. رطوبت گیر داخلی استخر، دارای ویژگی های مشابه رطوبت گیر اتاق است. رطوبت گیر داخلی را برای استخرهایی با استخر عمومی تا حدود 30 متر مربع آب یا 40 متر مربع برای استخر خانگی توصیه می کند.

رطوبت گیر استخر انعطاف پذیر

رطوبت گیر قابل انعطاف راه حل مطلوب برای استخر سرپوشیده با سطح بالا یا استخر عمومی است. ادغام تهویه در حجم اتاق در واقع می تواند نامرئی باشد. هوا از طریق شبکه ای از مجاری و کوره ها جذب می شود ، فیلتر می شود ، رطوبت گیری می شود و با هوای تازه مخلوط می شود و سپس به طور یکنواخت در منطقه استخر سرپوشیده دمیده می شود و رطوبت را به طور مداوم اندازه گیری می کند و سپس فرمان شروع به رطوبت گیری استخر را می دهد. این رطوبت سنج را می توان در مجرای برگشت هوای استخر نیز قرار داد. به همین دلیل به آنها رطوبت گیر مجاری نیز گفته می شود که باید به طور دائمی تهویه شود.

مانند سایر انواع رطوبت گیرهای استخر ، رطوبت گیر مجاری می تواند مجهز به گرمایش آب گرم (متصل به دیگ بخار گاز یا پمپ حرارتی با درجه حرارت بالا) باشد و در نتیجه به حالت گرمایش اصلی استخرهای سرپوشیده تبدیل می شود.

رطوبت گیر استخر

دستگاه رطوبت گیر استخر پرتابل

دستگاه های رطوبت گیر استخر ایستاده، دستگاه هایی هستند که به راحتی جابه جا شده و نیاز به نصب پیچیده و سختی ندارند. این دستگاه ها باید در کنار پنجره یا هواکش قرار بگیرند تا هوای تازه و هوای محیط را گرفته با یکدیگر مخلوط کرده و به صورت باد در محیط منتشر می کنند. این نوع دستگاه های رطوبت گیر، بهترین راه حل برای رطوبت زدایی استخر سرپوشیده است. اکولوژی ترین، اقتصادی ترین و کاربردی ترین نوع دستگاه های رطوبت گیر می باشد. این رطوبت گیر از هوای تازه برای رطوبت زدایی استفاده می کند، مگر در مواردی که رطوبت خیلی بالا باشد، از مدار تبرید استفاده می شود. بنابراین عملکرد روزانه آن تقریباً رایگان است به این صورت که: هوای بیرون از یک مبدل حرارتی عبور می کند ، سپس از طریق یک مبدل حرارتی دوم ، جایی که هوای برگشتی از استخر داخلی عبور می کند، گرمای استخراج شده را بازیابی می کند و سپس گرد و غبار فیلتر می شود و سپس هوا می تواند به استخر بازگردد. دستگاه رطوبت گیر دوطرفه اجازه می دهد تا میزان جریان هوا به طور دقیق تنظیم شود تا از تهویه بیش از حد غیر ضروری جلوگیری شود. سنسورهای دما و رطوبت در دستگاه یکپارچه شده اند که به لطف الگوریتم کنترل هوشمند ، با کمترین مصرف انرژی ، بهترین راحتی ممکن را برای شما تضمین می کند. از جمله ویژگی های این نوع رطوبت گیرها به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • نصب هنگام استفاده
 • مصرف انرژی
 • عملکرد در دمای پایین
 • با گزینه گرمایش هوا موجود است
 • عملکرد خودکار
 • ساخت با کیفیت

نتیجه گیری

رطوبت گیر استخر، جهت رطوبت زدایی استخر و کنترل رطوبت در استخرهای سرپوشیده و محیط ها مسقف که دارای رطوبت بالایی است استفاده می شود. دیجی پول مارکت(ساینا تصفیه آریا) وارد کننده تجهیزات استخر از جمله رطوبت گیرهای استنخر هایواتر می باشد که این نوع رطوبت گیرها، از استانداردها و کیفیت بالایی برخوردار هستند. مشاوران و متخصصان فروش شرکت ، که تجربه و دانش آنها یک دارایی اصلی است تا این اطمینان را به شما بدهد که بهترین انتخاب را داشته باشید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت