شماره تماس : 58925-021

کلرزنی استخر ، چگونه استخر را ضدعفونی می کند؟

samisami
533 بازدید
کلرزنی استخر

از روش های رایج و قدیمی برای ضدعفونی کردن آب استخر، کلرزنی استخر می باشد. نیازی به گفتن نیست که داشتن کلر آزاد خوب برای داشتن یک استخر سالم و ایمن برای شنا ضروری است. کلر به عنوان محبوبترین ضدعفونی کننده استخر ، وظیفه فیلتراسیون و اکسیداسیون استخر را بر عهده دارد. اولین و مهمترین موضوع در مورد استفاده ازکلر، احتیاط است. توجه داشته باشید که هرگز انواع کلر را با یکدیگر مخلوط نکنید و حتی در نزدیکی یکدیگر نگهداری نکنید، زیرا خطرناک می باشد. کلر یک اکسید کننده فرار است و هنگامی که با انواع دیگر کلر مخلوط شود، می تواند کشنده باشد. همیشه از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید و احتیاط کنید. برای ایمنی و محافظت و راحتی کار، از کلرزن استخر برای افزودن کلر به استخر استفاده کنید.

کلرزنی استخر

امروزه تغییرات بسیاری در استخرها به وجود آمده و به صورت مراکز ورزشی،استخرهای خانگی و پارک های آبی مورد استفاده افراد قرار می گیرد. استخرها معمولا به صورت روباز و یا در سالن های سرپوشیده با ابعاد بزرگ و کوچک ساخته می شوند. با ورود افراد به استخر، آلودگی نیز وارد آب استخر می شود. شنا در استخر، آب را دچار آلودگی هایی از قبیل چربی پوست و مو، مواد آرایشی، باکتری ها و غیره می کند. برای از بین بردن این آلودگی ها و باکتری ها، یکی از نیازهای اساسی هر استخری، علاوه بر تجهیزات استخر برای فیلتراسیون آب ، استفاده از مواد ضد عفونی کننده قوی است. ما برای مقابله با آلاینده های زنده و غیر زنده به افزودن کلر به آب نیاز داریم. مسلماً آلاینده های غیر زنده (مانند زباله های آلی) بسیار بیشتر از آلاینده های زنده (مانند جلبک ها یا باکتری ها) هستند، مهم ترین مسئولیت کلر از بین بردن میکروب ها و میکروارگانیسم های مضر است. کلر استخر در مدل ها مختلف :

  • پود کلر
  • قرص کلر
  • کلر مایع

موجود می باشد.

قرص کلر ، به شکل قرص فشرده یا بریکت موجود می باشد. قرص کلر معمولاً به یک سیستم تغذیه تخصصی مانند کلرزن استخر نیاز دارد که سرعت انحلال آنها را تنظیم می کند و کلر محلول را وارد آب در حال گردش می کند. همچنین توجه داشته باشید که هرگز قرص کلر را در سبد اسکیمر قرار ندهید. همچنین توصیه می شود که از کلرزن شناور، به خصوص آنهایی که بچه پسند هستند که شبیه اسباب بازی هستند، خوداری کنید. کلر یک ماده شیمیایی قوی است که در صورت استفاده کودکان از استخر و دسترسی به کلرزن می تواند به آنها آسیب برساند. اگر از کلرزن شناور در استخر استفاده می کنید، زمان استفاده از استخر، آنها را از استخر خارج کنید.

برای افزودن پودر کلر و کلر مایع (هیپوکلریت سدیم) یک روش بسیار ساده وجود دارد که می توان آن را به استخر اضافه کرد. کلر را در یک ظرف با آب مخلوط کرده و اطراف محیط استخر یا بالای ورودی برگشتی که آب را به داخل استخر پمپاژ می کند، اندازه گیری کرده و بریزید و حتما از وسایل ایمنی محافظ استفاده کنید. مزایای کلرزنی استخر عبارتند از:

  • کلرزنی استخر،باعث از بین رفتن باکتری ها و میکرو ارگانیسم های مضر آب می شود.
  • مقرون به صرفه بودن کلر
  • اثرگذاری مطلوب در غلظت پایین
  • تاثیر کلر در از بین بردن، ذرات چربی، جلبک ها و سایر موادی که موجب آلودگی آب استخر و تغییر رنگ آب و بوی آب می شود.
  • کلر نسبت به سایر مواد گندزدایی آب دارای پایداری بیشتری است به همین علت استخرها مجاز به استفاده از کلر، طبق استانداردهای جهانی می باشند.

کلرزنی استخر

روش های کلرزنی استخر

استفاده از کلر در آب استخر نیز مانند سایر مواد ضد عفونی کننده، دارای مزایای و معایبی است که اگر حد مجاز رعایت نشود موجب آسیب به پوست و مو و سلامتی فرد می شود. استفاده بیش از حد مجاز از کلر موجب آسیب به تجهیزات استخر و صدمه زدن به آن می شود.مقدار توصیه شده استفاده از کلر ۲۸ کیلوگرم در هفته است. این مقدار در استخرهای رو باز به علت تجزیه شدن کلر توسط نور خورشید، با توجه به تعداد استفاده کنندگان و سایز استخر پنج تا ده برابر بیشتر است. طبق استانداردهای سازمان بهداشت میزان کلر باقی مانده در آب استخر نباید از ۱ الی ۳ ppm عبور کند.

کلرزن خطی استخر

در مسیر لوله کشی برگشت آب تصفیه شده به استخر، کلرزن خطی استخر قرار می گیرد، این نوع کلرزن ها، به نام کلر زن قرصی و دوزینگ پمپ نیز در بازار به فروش می رسد. کلرزن خطی استخر، بعد از آخرین تجهیزات موجود در مدار تصفیه آب استخر، قرار می گیرد. زمان استفاده از کلرزن خطی هیچ تناسبی بین میزان آلودگی و مقدار کلر تزریق شده وجود ندارد. استفاده از این روش برای استخرهای کوچک، خصوصی و نیمه عمومی و استخرهایی با ابعاد و ظرفیت کوچک کاربرد فراوانی دارد، این تجهیزات دارای مخازنی هستند که بنا به نوع آنها قرص کلر با ابعاد ۱ یا ۳ اینچ در مخزن قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه تعداد افراد مراجعه کننده به استخر در تمامی ساعات روز یکسان نیست و مقدار آلودگی نیز متفاوت است، به همین دلیل PH آب استخر مرتب باید چک شود. دستگاه های کلر زن خطی، در دو مدل In-Line و Off-Line توسط شرکت های سازنده فعال در این زمینه تولید و در بازار موجود می‌باشند.

کلرزن شناور استخر

روش دوم کلر زنی استخر، استفاده از کلرزن شناور استخر می باشد. این نوع کلرزن ها دارای یک مخزن پلاستیکی هستند که معمولا قرص کلر به حجم ۳ پوند ۱ یا ۳ اینچ در آن جای می‌گیرد. در این روش لازم است تعدادی قرص درون محفظه قرار داده و آن را روی سطح آب رها کرد. به این ترتیب آب استخر وارد محفظه ی دستگاه شده و قرص ها را در خود حل می‌کند. کلرزن های شناور دارای قیمت پایین هستند و قابلیت تعویض دارند. برای افرادی که به دنبال روشی ساده و ارزان برای ضدعفونی کردن استخر، می باشند روش مناسبی است. این نوع کلرزن ها برای استخرهای خانگی که حجم بالایی ندارند، توصیه می گردد. نکته قابل توجه،این است که میزان کلر حل شده در آب استخر قابل کنترل نمی باشد.

کلرزن نمکی استخر

از دیگر روش های کلرزنی استخر، دستگاه کلرزن نمکی می باشد. این نوع دستگاه با یک فرآیند ساده و با استفاده از الکترولیز نمک، کلر تولید می کند. در کلرزنی استخر به روش کلر زن نمکی،کلر به طور مستقیم وارد آب استخر و یا سیستم استخر نمی شود. این دستگاه باعث به وجود آمدن ترکیب کلر در آب استخر می شود. کلرزن های نمکی دارای یک منبع تغذیه برق و سل نمک می باشند. سل نمک بکار رفته در آن دارای جداره هایی از جنس فلز است. با عبور آب استخر حاوی نمک از داخل آنها، یک جریان برق با ولتاژ پایین به آن وصل می‌شود. همین امر سبب الکترولیز آب و نمک حل شده در آن می شود. در نتیجه آنرا به هیدروژن و اسید هیپوکلریک تبدیل می کند.
همین اسید هیپوکلریک تولید شده عمل گندزدایی آب استخر را انجام می‌دهد. برای اضافه کردن نمک به آب استخر با در نظر گرفتن برخی نکات می توان بهترین راندمان را از دستگاه داشت. بهتر است نمک به بخش کم عمق آب استخر به دور از اسکمیر ها اضافه شود. نکته ایی که باید در نظر گرفت این است که تا زمان حل شدن کامل نمک در آب باید دستگاه کلرزن نمکی خاموش باشد. برای بهتر و زودتر حل شدن نمک در آب استخر، بهتر است پمپ تصفیه استخر روشن باشد تا آب را به گردش درآورد. این روش کلر زنی،دارای مزایای بیشتری نسبت به دو روش قبلی است:

  • به علت تبخیر نشدن نمک در آب استخر،تنظیم مقدار نمک در آب هزینه و وقت زیادی را تلف نمی کند.
  • کلر ایجاد شده در این روش دارای بو و اثرات منفی کمتری نسبت به قرص و یا مایع کلر دارد.

با افزودن کلر در ماهیت فیزیکی آب از جمله PH آب تغییراتی ایجاد می شود.

کلرزن اتوماتیک استخر

سازنده های فعال و تولیدکنندگان تجهیزات استخر ، سونا و جکوزی همواره در تلاش هستند، تجهیزاتی با راندمان و بازدهی بالا و با هدف حذف سایر سیستم های پیچیده وسایلی پیشرفته تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند، دستگاه کلرزن استخر اتوماتیک، به وسیله سنسورهایی که روی آن تعبیه شده است، پارامترهای کیفی آب را اندازه گیری و کنترل می کند. دستگاه کلر زن اتوماتیک، به طور اتوماتیک کلر را به آب استخر تزریق می کنند، همزمان میزان ph آب را اندازه گیری می کند و  گندزدایی آب استخر را نیز انجام می دهد. با توجه به موارد گفته شده یکی از مدرن ترین روش های کلر زنی استفاده از کلرزن اتوماتیک است، با توجه به نیاز بازار شرکت‌های سازنده، این نوع سیستم‌ها را در ابعاد کوچک نیز تولید می کنند. این دستگاه ها برای استخرهای شخصی نیز قابل استفاده هستند. بنابراین  از شیوه های مدرن کلر زدن آب استخر  روش کلرزن اتوماتیک می باشد.

کلرزن استخر

کلام آخر

استفاده از کلرزن استخر ، برای اضافه کردن کلر به استخر از امن ترین و آسان ترین روش های افزودن کلر به استخر می باشد. هر یک از انواع کلر با استفاده از کلرزن های مختلفی باستخر اضافه می شود. به عنوان مثال برای افزودن قرص کلر ، باید از کلرزن خطی یا شناور استفاده می شود. همچنین شما می توانید علاوه بر استفاده از کلر از ضدعفونی کننده ها و سیستم اکسیداسیون یا ضدعفونی ثانویه (مانند UV یا ازن) نیز استفاده کنید که میزان استفاده از کلر را تا حد زیادی کاهش می دهد. ما در دیجی پول مارکت (ساینا تصفیه آریا ) انواع دستگاه های کلرزن به آب استخر که از بهترین و برترین برند های استاندارد جهانی و ایرانی هستند را برای عرضه و فروش قرار داده ایم . اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی کارشناسان ما در این زمینه را دارید با ما تماس بگیرید.

دسته بندی آموزش
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت