شماره تماس : 58925-021

گاتر یا اسکیمر استخر، کدام بهتر است؟

n fathizaden fathizade
31 بازدید
گاتر یا اسکیمر استخر

تجهیزات جانبی استخر، اگرچه از ضروریات استخر نمی باشد ، اما وجود آنها می تواند در زیبایی، تمیزی و ایمنی استخر تاثیر گذار می باشد. گاتر یا گریل استخر و اسکیمر استخر، از تجهیزات استخر می باشد که هر یک کارایی خاص خود را دارد. اسکیمرها با نصب در دیواره استخر و کمک به گردش آب و جمع آوری زباله ها و اجسام سطحی آب می توانند در سیستم فیلتراسیون استخر نقش موثری داشته باشند. همچنین گاترها و گریل استخر نیز دور تا دور محیط استخر نصب می شود و آبهای بیرون ریخته از استخر را به سمت سیستم تخلیه و یا سیستم فیلتراسیون استخر هدایت می کند. در این مطلب شما را با گاتر استخر(سیستم سرریز) و اسکیمر استخر آشنا می کنیم و به بررسی این لوازم استخری می پردازیم.

اسکیمر استخر

اسکیمر استخر در استخرهایی که از سرریز استفاده نمی کنند ، از تجهیزات ضروری می باشد. اسکیمرها آب استخر را به گردش در آورده و با مکش آن به سمت خود، زباله ها، حشرات، شاخ و برگ ها و اجسام روی سطح آب را جمع آوری کرده و از مکش آنه توسط پمپ استخر جلوگیری می کند. زیرا در صورتی که این اجسام به سمت پمپ حرکت کنند، موجب آسیب به پمپ می شوند. اسکیمر ها دارای چند جزء داخلی و بیرونی می باشند، که عبارتند از :

 • درب اسکیمر
 • دهانه اسکیمر
 • سرریز اسکیمر
 • سبد اسکیمر
 • خط مکش
 • خط اکولایزر

زباله ها و اجسام موجود در سطح آب استخر، توسط دهانه اسکیمر مکیده می شود تا از ورود  زباله ها ، به سمت سیستم فیلتراسیون استخر جلوگیری شود.  زباله ها پس از مکش در سبد اسکیمر به دام می افتند . آب توسط خط مکش به داخل اسکیمر هدایت می شود و در صورتی که آب استخر پایین آمده باشد، خط اکولایزر از ورود آب به اسکیمر جلوگیری می کند.اما در اسکیمر قطعه ای به نام سرریز وجود دارد که پره ای چرخان است و با جریان آب به گردش در می آید و از بازگشت زباله ها به داخل استخر جلوگیری می کند. هنگامی که پمپ استخر ، آب را به گردش در می آورد، سرریز باز و بسته شده و زباله ها را جمع می کند و زمانی که خاموش می شود، سرریز بسته می شود تا زباله های جمع آوری شده به استخر بازنگردد.

نحوه نصب اسکیمر استخر

اصولا، اسکیمر استخر در دیواره بالایی استخر نصب می شودکه با توجه به سایز استخر ، تعداد اسکیمر مشخص می شود. نکته ای که باید در زمان نصب اسکیمر باید به آن دقت نمائید ، این است که سطح آب استخر باید تا 1/2 یا 2/3  از دهانه اسکیمر باشد و در صورتی که آب استخر کمتر از این مقدار باشد ، باید مقدار آب استخر را اضافه نمود تا اسکیمر به درستی کار کند. اسکیمر یا از بتن پیش ساخته و یا از پلاستیک تولید می شود. اگر محل نصب اسکیمر به درستی انتخاب شود، می تواند حدود 160 مترمکعب از سطح خود را تمیز نگه دارد.

پس از نصب اسکیمر و شروع کار آن، سبد اسکیمر را بررسی کنید و در صورت پر بودن آن را تمیز کنید ، زیرا انباشته شدن زباله ها در اسکیمر، باعث می شود تا بر اثر فشار وارد به پمپ استخر، عملکرد پمپ دچار مشکل شود و یا به پمپ آسیب رسد. مراحل تمیز کردن اسکیمر استخر، به ترتیب زیر می باشد :

 • ابتدا پمپ استخر را خاموش کنید.
 • درب اسکیمر را بردارید.
 • سبد اسکیمر را بیرون آورده و محتویات آن را خالی کنید.
 • سبد را در مکان خود قرار دهید.
 • درب اسکیمر را باز کنید و پس از اتمام، پمپ استخر را دوباره روشن کنید.

مزایا و معایب اسکیمر استخر

هر نوع تجهیزاتی دارای معایب و مزایایی می باشد. بدون شک اسکیمر استخر نیز از این قاعده مستثنی نیست. مزایا و معایب اسکیمر عبارتند از :

مزایای اسکیمر عبارتند از :

 • هزینه نصب و خرید اسکیمر، نسبت به تجهیزات دیگر ارزان می باشد.
 • تعویض قطعات، آسان و مقرون به صرفه است.
 • نظافت اسکیمر استخر آسان و ساده می باشد.
 • اسکیمر دستگاهی است که بدون سرو صدا کار می کند.

معایب اسکیمر عبارتند از :

 • اسکیمرها به آهستگی آلودگی های سطحی را به ویژه در استخرهای بزرگتر پاک می کنند.
 • برای استخرهای عمومی و شلوغ ، اسکیمرها گزینه مناسبی نمی باشد.
 • استخرهایی که اسکیمر دارند، دارای امواجی هستند که از دیوار پریده و تلاطم بیشتری در آب ایجاد می کنند.
 • اسکیمرها معمولا پلاستیکی هستند و در صورتی که جنس مرغوبی نداشته باشند، آسیب می بینند.

گاتر استخر

گریل یا گاتر استخر ، آب هایی را که بر اثر شیرجه، بیرون آمدن از آب و یا به هر دلیل دیگری در محیط استخر پخش شده است را در مکان مشخصی جمع آوری می کند. در این مکان ها لوله های بزرگی نصب شده است که آب جمآوری شده توسط گاتر یا گریل استخر را به بیرون یا به سمت پمپ استخر هدایت می کند. استخر هایی که در آنها از گاتر استخر استفاده می وشد، معمولا استخر های عمومی، مسابقه ای ، المپیک و به وطر کلی استخرهای بزرگ می باشد. گاتر ها در زی خود دارای جوی آبی هستند که آب را به سمت مکان لوله کشی شده هدایت می کند، اما گریل ها فقط دارای یک پوشش پلاستیکی می باشد ، که بر روی آبراهه ای که در اطراف استخر جهت جمع‌آوری آب حفاری شده قرار می گیرد. در این نوع از استخرها آب جمع آوری شده به سیستم فیلتراسیون برگردانده می شود و پس از تصفیه به استخر برگردانده می شود.

مزایا و معایب نصب گاتر و گریل استخر

استفاده از گاتر استخر در استخرهای مسابقه ای و المپیکی ، تمرینی، عمومی و به طور کلی استخر های شلوغ‌ و پارک های آبی ترجیح داده می شود. زیرا هر چه ورودی استخر بیشتر باشد، آلودگی ها و کثیفی بیشتر وارد استخر می شود و باید از سیستمی استفاده کرد که بتواند بسیار سریعتر و کارآمدتر استخر را نظافت کند.

مزایای گاتر استخر عبارتند از :

از جمله مزایای گاتر استخر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گاتر استخر سریعتر سطح آب استخر را تمیز می کند.
 • سطح آب استخر را ثابت نگه می دارد.
 • تلاطم کمتری در استخر وجود دارد.
 • هزینه های لوله کشی را کاهش می دهد.
 • وجود گاتر استخر در اطراف استخر، برای شناگر و افرادی که به صورت حرفه ای و برای مسابقات تمرین می کنند، بسیار کاربردی می باشد.

معایب گاتر استخر عبارتند از :

گاتر استخر در کنار تمام مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد:

 • دارای هزینه بالاتری نسبت به اسکیمر استخر می باشد.
 • سر و صدای زیادی ایجاد می کند.
 • همه چیز باید کاملا تراز باشد.

 

اسکیمر یا گاتر، کدام بهتر است؟

مقایسه گاتر یا اسکیمر استخر ، شاید به طور کلی مقایسه درستی نباشد. از اسکیمرها در استخرهای کوچک و جکوزی ها استفاده می شود. زیرا قیمت ارزانتری دارد و به دلیل تنوع مدل ها و برندها ، می توان انتخاب های متفاوتی داشت. توانایی یک اسکیمر برای جذب آلودگی های سطحی محدود است زیرا بسیار کوچکتر و کندتر است. بنابراین، اسکیمرها انتخاب ایده آلی برای استخرهای بزرگ نیستند.

با این حال، گریل استخر راه ایده آلی برای جذب آلاینده های سطحی مانند برگ ها، حشرات، روغن ها و سایر مواد آلی غیر زنده است. آنها نسبت به اسکیمرها گرانتر هستند و برای استخرها و اسپاهای کوچکتر که کفگیرها کشش کافی برای پاک کردن سطح را با سرعت مناسبی دارند، ضروری نیستند. هر چه استخر شلوغ تر باشد، گریل و گاتر استخر می تواند انتخاب بهتری باشد. بیشتر مطلوب می شوند. گاترها  برای استخرهای شنای رقابتی ارجحیت داند. استخرهای اسکیمر خیلی سریعتر از استخرهای گاتر با همان بار آلوده و کثیف می شوند. بنابراین نتیجه گیری ما این است که اسکیمر برای استخرهای کوچک و سبک و گاتر برای استخرهای شلوغ و بزرگ بهتر هستند.

کلام آخر

نظافت و تمیزی سطح آب استخر می تواند در نگهداری از تجهیزات استخر. بسیار موثر باشد. زیرا اگر تجهیزات پمپ و فیلتر استخر دچار مشکل شوند، سیستم فیلتراسیون دچار مشکل می شود و در نتیجه تصفیه آب به درستی انجام نمی شود و استخر مکانی برای رشد میکروب، باکتری، قارچ و جلبک می شود. پس می توان نتیجه گرفت که جمع آوری زباله ها و اجسام از سطح آب استخر بسیار مهم می باشد. برای این کار شما می توانید با توجه به نوع استخر و اندازه استخر و میزان بودجه خود گاتر و اسکیمر استخر را از ساینا تصفیه آریا(دیجی پول مارکت) وارد کننده و تولید کننده تجهیزات استخر و سونا و جکوزی، تهیه نمائید.

دسته بندی آموزش
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت