شماره تماس : 58925-021

اجزای پمپ استخر

samisami
400 بازدید
اجزای پمپ استخر - اجزای پمپ تصفیه استخر

پمپ استخر و اجزای آن از ملزومات مهم  سیرکولاسیون و سیستم تصفیه  می باشند. ممکن است زمانی که شما داخل یک پمپ استخر را ملاحظه نمایید، با خود بگویید که دستگاه ساده ایی است. اما پمپ استخر به عنوان یک قطعه در سیستم تصفیه آب استخر، می تواند در هر دقیقه حداقل ۸۰ گالن آب را پمپ کند. اما در عمل، پمپ استخر به دوقسمت دسته بندی می شود:

 1. قسمت بیرونی و بدنه استخر که دارای قطعات ساده تری است.
 2. قسمت داخلی و قسمت مکش و پمپاژ پمپ که دارای قطعات سخت و پیچیده تری است.

بنابراین اجازه دهید یک پمپ را باز کنیم و قطعات آنرا ببینیم که آنها چگونه به عملکرد کلی کمک می کنند و نام و عملکرد هر قطعه چگونه می باشد.

اجزای پمپ استخراجزای پمپ استخر

بدنه پمپ یا هوزینگ (Housing)

اگر پمپ استخر را مانند یک کشتی فرض کنیم، محفظه پمپ مانند بدنه کشتی می باشد که تمام تجهیزات در داخل آن و یا روی آن قرار دارد. مواد بدنه پمپ باید از در برابر زنگ زدگی، باران و تابش آفتاب مقاوم باشد. در اوایل دهه هشتاد، پمپ ها از برنز ساخته می شدند که مواد بسیار مقاومی بودند اما معایبی نیز داشتند. از جمله معایب این نوع پمپ ها هزینه گران و وزن بالای آنها بود. به مرور تولیدکنندگان پلاستیک های با جنس مقاوم را جایگزین کردند. بدنه پمپ،محفظه یا پوسته ایی است که وظیفه نگهداری از اجزای پمپ را بر عهده دارد. از جنس پلی اتیلن یا پلی‌پروپلین می باشد،که در برابر نور خورشید مقاوم است و از ایجاد جلبک جلوگیری می کند. بدنه های از جنس پلی‌اتیلن و یا پلی‌پروپلین در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم هستند. بدنه های ساخته شده از پلیمرهای پلاستیکی برای ساخت هوزینگ‌های ضد جلبک کاربرد دارد.

درب

درب صافی اصلی ترین نقطه بازرسی پمپ است که یک تکنسین یا صاحب استخر از طریق آن می تواند سلامت سیستم را تعیین کند. اگر در حین کارکردن پمپ، حباب بزرگ هوا یا آب در درب صافی ملاحظه نکنید. این می تواند نشانه نشت هوا در امتداد طرف مکش باشد. به دلیل ضرورت آن به عنوان یک نقطه بازرسی، درب آن از یک شیشه لکسان شفاف یا رنگی ساخته شده است.

نکته: Lexan ماده ای است که در پنجره های ضد گلوله و سایر مواد شیشه مانند استفاده می شود.

استرینر (مخزن صافی پمپ)

استرینر یا مخزن صافی پمپ، قبل از رسیدن آب به قسمت های مهم پمپ آوترها و اجسام را جمع می کند. استرینر می تواند از ورود اجسام سخت مانند سنگریزه به پمپ و خرد کردن پروانه جلوگیری کند. استرینر یا سبد صافی، از پمپ در مقابل آلودگی های موجود محافظت می کند. این سبدها باید مرتبا تمیز می شود تا پمپ عملکرد مطمئنی داشته باشد.

واشر پمپ استخر

واشرها و مهر و موم ها باعث خشک شدن پد تجهیزات و حرکت آب می شوند. یک مجموعه بد واشر می تواند باعث شود تا تجهیزات و پمپ استخر شما پر از هوا شود تا آب. چهار واشر اصلی و مهر و موم بر روی پمپ استخر وجود دارد، که عبارتند از:

 • واشر درب – روی یا زیر درب صافی قرار دارد.
 • واشر دیفیوزر – در نوک مخروط پخش کننده وجود دارد.
 • واشر هوزینگ – بزرگترین واشر موجود در درز بین محفظه اصلی صفحه مهر و موم موتور می باشد که به آن، واشر صفحه مهر و موم نیز می گویند.
 • مهر و موم شافت – مهر و موم دو طرفه که در زیر پروانه بر روی شافت موتور قرار دارد. این مهمترین مهر و موم است زیرا از هجوم آب به داخل موتور و ایجاد خسارات مهلک جلوگیری می کند.

پلاک مهر و موم

صفحه مهر و موم فلنج نصب موتور است که اجازه می دهد آن را در محفظه پمپ محکم کنید. صفحه مهر و موم به این دلیل نامگذاری شده است که در آن مهر و موم شافت قرار دارد که در اطراف شافت محصور شده است تا از نشت آب به موتور جلوگیری کند. این پلاستیک از همان پلاستیک Noryl ساخته شده است که باعث سبکی و استحکام فوق العاده پمپ می شود.

پروانه پمپ

پروانه همان چیزی است که باعث تمام اتفاقات می شود. تبدیل شافت در حال چرخش موتور به نیروی کشش برای پمپاژ مهمترین وظیفه پروانه پمپ استخر است. پروانه در اصل دو دیسک است که روی پره های فن  (که به آن رگ نیز گفته می شود) به هم چسبیده اند. دیسک جلو دارای یک دهانه با سوراخ است تا قدرت چرخش پروانه را به سمت لوله مکش استخر متمرکز کند. آب از طریق پروانه کشیده می شود و سپس از طریق شکاف های پروانه خارج می شود و سپس آب با سرعت به استخر منتقل می شود. اجزاء پروانه پمپ عبارتند از:

 • دیفیوزر

از لوازم جانبی پروانه و در عین حال یک کالای بسیار مهم می باشد. یک دیفیوزر با ایجاد یک قفل خلا محکم در محفظه جلوی، باعث افزایش کشش پروانه می شود تا قدرت آن را به حداکثر برساند. پخش کننده شبیه قیف یا مخروطی است که پروانه را کفن می کند. نوک آن تا محفظه جلویی بسته می شود ، که توسط واشر پخش کننده مهر و موم شده است. هنگامی که پروانه می چرخد ​​، کفپوش پخش کننده انرژی متلاطم پروانه را به سمت لوله مکش متمرکز می کند که پمپ را برتر می کند.

 • حلقه پروانه

حلقه پروانه ، یا همان حلقه سایش ، یک حلقه پلاستیکی است که در نوک پروانه قرار می گیرد. هدف از یک حلقه سایش این است که به عنوان یک امتداد نوک پروانه عمل کند تا اطمینان حاصل شود که یک مهر و موم بین پروانه و دیفیوزر وجود دارد. نیروی گریز از مرکز پروانه حلقه سایش را مجبور می کند تا به دیفیوزر بچسبد تا خلا سختتری برای آغاز و پمپاژ حاصل شود. حلقه های سایش در هر سبک پمپ یافت نمی شوند اما معمولاً در پمپ های فشار بالا و سبک هد بالا، یعنی Hayward Super II یا Pentair Challenger دیده می شوند.

 • پیچ پروانه

منظور از پیچ پروانه ایمن سازی پروانه در موتورهای شافت با نخ داخلی است. پیچ پروانه به سرعت در حال منسوخ شدن است زیرا اکثر تولید کنندگان به شافت موتور نخ خارجی روی آورده اند. این تغییر در نخ های خارجی این امکان را فراهم می کند تا پروانه مستقیماً به شافت موتور پیچ شود و نیازی به ایمن سازی اضافی نیست. نوع نخ پروانه های جدید همچنین به این معنی است که پروانه در جهتی چرخانده می شود که آن را محکم به موتور نگه می دارد تا از لغزش جلوگیری کند.

سیل مکانیکی

سیل مکانیکی قطعه ای است که بین پروانه و دینام تعبیه شده و محدوده مرطوب و خشک پروانه و دینام  را تفکیک می کند. همچنین سیل مکانیکی به عنوان عایق ضد رطوبت بین دینام و پروانه می باشد. قطعه ای است که با متریال‌ های مختلف ساخته شده و در برابر دمای حرارتی بالا، مقاوم می‌باشد.

استیل ضد زنگ ۳۰۴ یا ۳۱۶

از رایج ترین متریال های موجود برای تجهیزات تاسیساتی ورق استیل ضد زنگ می باشد که در انواع گوناگون با کدها تخصصی تولید می شود. استیل های ضد زنگ قابلیت جوشکاری و فرم دهی بالایی دارند. مقاومت بالا در برابر خوردگی و رطوبت از دلایل استفاده از استیل می باشد. برای ساخت قسمت فنری سیل‌های مکانیکی از استیل ۳۰۴ و یا ۳۱۶ استفاده می‌شود. خواص مکانیکی هردو مدل ذکر شده مشابه بوده و تفاوت اصلی در گرید آن‌ها می‌باشد. استیل ۳۱۶ دارای نیکل و مولیبدن بیشتری بوده و مقاومت آن در برابر خوردگی و رطوبت بیشتر از استیل ۳۰۴ می‌باشد. استیل ۳۱۶ در فضاهایی که از مواد شیمیایی پردازش شده و محیط های دارای نمک (سواحل و یا محدوده‌های مرطوب دارای آب شور) کاربرد دارد.

اجزا-تجهیزات-استخر
اجزا-تجهیزات-استخر

متریال ‌های ساخت سیل‌های مکانیکی

 • سیلیکون کاربید: گزینه مناسبی برای پمپ با دور متغیر می‌باشد. سیل مکانیکی از جنس سیلیکون کاربید مقاومت مناسبی را در مقابل خوردگی، سایش و مواد شیمیایی از خود نشان می‌دهد. سیلیکون کاربید گزینه مناسبی برای دستگاه‌های تصفیه ازن زن و کلر زن نمکی می‌باشد.
 • کربن – گرافیک: این متریال مقاومت بالایی در برابر حرارت، خوردگی و مواد شیمیایی دارد.

کربن – گرافیک گزینه مناسبی برای استخرهایی است که از دستگاه ازن زن یا کلر زن نمکی استفاده می‌کنند.

 • پلاستیک – گرافیک: این سیل مکانیکی برای استخرهایی که دارای سیستم تصفیه کلر زن نمکی و ازن زن می‌باشند، توصیه نمی‌شود.
 • پروانه پمپ: پروانه پمپ عامل به گردش درآوردن آب بوده و شامل یک قاب پیرامونی و چند عدد تیغه می‌باشد. قدرت مکش پمپ به طراحی و متریال پروانه بستگی دارد. معمولا جنس پروانه پمپ استخر از نوریل (Noryl) (آلیاژ پیشرفته پلاستیکی) می باشد.
 • دیفیوزردیفیوزر یا محافظ پمپ، یک حلقه با کانال‌های مختلف بوده و در پروانه قرار می‌گیرد. دیفیوزر از ایجاد خوردگی یا کاویتاسیون جلوگیری کرده و از آسیب پروانه در فشارهای بالا محافظت می‌کند.

پدیده کاویتاسیون

پدیده ای که حاصل از فشار مطلق بر روی ورودی پمپ می باشد، پدیده کاویتاسیون می باشد که پدیده ای مضر است. در اثر فشار موجود،مایع به بخار تبدیل می شود. مایع بخار شده و حباب‌های بخار همراه با جریان سیال از پروانه پمپ عبور کرده و در اثر چرخش پروانه در فشار بالا منفجر می‌شوند. منفجر شدن حباب‌ها  صدا و ارتعاشات زیادی را تولید می کند. بازدهی را کم کرده و باعث آسیب رساندن جدی به اجزای داخل پمپ و خوردگی در بدنه و پروانه می‌شود. پدیده کاویتاسیون علاوه بر تبخیر سیال پمپ شونده، با مکش هوا هم می‌تواند ایجاد گردد.

نکات پایانی

در انتخاب پمپ استخر و تجهیزات آن باید کاملا دقت شود. در تهیه پمپ استخر به موارد زیر توجه نمایید:

 • انتظار از طول عمر پمپ
 • تجربه کاربران
 • وظیفه متناوب
 • پمپاژ مایع‌های سمی و خطرناک
 • سطح مکش
 • شرایط نگه‌داری وضعیت مایع

در هنگام خرید پمپ استخر، عدم مشاوره از کارشناسان مربوطه و متخصص باعث از بین رفتن روند عملکرد استخر اعم از گندزدایی، تصفیه و کاهش عمر ملزومات استخر می‌شود. دیجی پول مارکت(ساینا تصفیه آریا) با ارائه پمپ های استخر هایواتر و گارانتی یک ساله محصولات خود و خدمات پس از فروش ده ساله، به ما در انتخاب یک پمپ استخر مناسب و با کیفیت کمک خواهد کرد تا از استخر خود نهایت لذت را ببرید.

 

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت