شماره تماس : 58925-021

5 راه جلوگیری از تبخیر آب استخر

n fathizaden fathizade
209 بازدید
۵ روش جلوگیری از تبخیر آب استخر

تبخیر آب استخر

استخرهای شنا بیش از آنچه تصور می کنید آب از دست می دهند. در یک سال بیش از ۲۰۰۰۰ گالن آب از دست می دهند. به طور متوسط، استخرها بیش از ۱/۴ اینچ آب در روز از دست می دهند. کاهش آب استخر به دلایل مختلفی از جمله، نشت سیستم فیلتراسیون، خرابی پمپ استخر، مشکل فیلتر استخر می باشد. اما بزرگترین دلیل کاهش آب استخر که ۷۰٪ آب استخر را کاهش می دهد تبخیر آب استخر است. به عبارتی می توان گفت به طور طبیعی دلیل اصلی از دست دادن آب استخر تبخیر می باشد. به خصوص در فصول گرم سال که موجب افزایش تبخیر آب استخر می شود. اما این موضوع باعث نمی شود که شما فکر کنید، راهی برای جلوگیری از تبخیر آب استخر وجود نداشته باشد. در این پست ما ابتدا دلایل تبخیر آب استخر و سپس ۵ راه ساده برای جلوگیری از تبخیر آب استخر به شما ارائه می دهیم.

دلایل تبخیر آب استخر

از عمده دلایل تبخیر آب استخر می توان به موارد زیر اشاره کیرد:

 1. گرمای خشک
 2. کمبود رطوبت
 3. تابش مستقیم نور خورشید
 4. تفاوت دمای آب استخر و محیط استخر

در مناطق گرم و خشک که رطوبت کم می باشد، بیشترین میزان تبخیر اتفاق می افتد و بالعکس در مناطقی با رطوبت بالا، کمترین تبخیر اتفاق می افتد. اما دلیل این امر چیست؟ تبخیر همانن اسفنج عمل میکند. بدین صورت که در مناطق خشک (اسفنج خشک) رطوبت بیشتر از مناطق مرطوب (اسفنج مرطوب) جذب می شود.

اگر استخر شما در زیر آفتاب باشد و مدام از تابش نور خورشید بهره ببرد، به طور طبیعی از یک استخر در سایه گرمتر خواهد بود. به خصوص که تابش خورشید هم باعث گرم شدن آب استخر و هم باعث گرم شدن محیط اطراف استخر می شود. این افزایش دمای ناشی از نور خورشید، روند طبیعی تبخیر را تسریع می کند و استخر گرمای اضافی را به صورت بخار آزاد می کند.

گاهی اوقات گرما به تنهایی کافی است تا باعث تبخیر آب استخر شود. چه خورشید باشد و چه نباشد، اگر دمای بین محیط استخر و آب استخر متفاوت باشد، تبخیر اجتناب ناپذیر است. مشابه زمان تابش خورشید، با گرم شدن آب استخر، استخر گرمای اضافی را به صورت بخار آزاد می کند. همانند گرم شدن یک دیگ آب جوش که به دلیل گرمای زیاد، آب به صورت بخار از آن خارج می شود.

۵ روش جلوگیری از تبخیر آب استخر

کاهش سطح آب به دلیل نشت است یا تبخیر؟

اگرچه تبخیر دلیل اصلی از بین رفتن آب است، اما موارد دیگری نیز موجب اتلاف آب استخر می شود. از موارد مهم اتلاف آب می توان به نشت (در استخرها یا لوله ها)، شست و شوی بیش از حد فیلتر استخر، استفاده منظم از استخر اشاره کرد. گاهی اوقات تشخیص این موضوع که شما با نشت استخر روبه رو هستید یا با تبخیر مواجه هستید، دشوار است. خوشبختانه با یک آزمایش ساده می توانید این مساله را متوجه شوید. برای فهمیدن این مساله می توانید از تست سطل زباله استفاده کنید تا به سرعت منبع اتلاف آب استخر خود را پیدا کنید. در زیر نحوه انجام این تست نوشته شده است:

 • استخر خود را تا سطح متوسط ​​کفگیر پر کنید.
 • یک سطل 5 گالنی را که آب از سطح سطل تقریبا ۵ سانتیمتر فاصله داشته باشد، پر کنید.
 • سطح آب درون سطل علامت گذاری کنید.
 • سطل را در اولین مرحله قرار دهید و به انتهای کم عمق بروید.
 • یا سطل را روی عرشه استخر نزدیک آب قرار دهید.
 • سطح آب استخر خود را مشخص کنید.
 • 2-3 روز صبر کنید.
 • از دست دادن آب را در سطل  اندازه بگیرید.
 • از دست دادن آب استخر را اندازه بگیرید.
 • اگر این اعداد با هم مطابقت داشته باشند ، علت اتلاف آب تبخیر است.
 • اگر اتلاف آب در استخر شما از اتلاف آب در سطل بیشتر باشد، نشتی دارید.

۵ راه آسان برای جلوگیری از تبخیر آب استخر

۱- استفاده از پوشش خورشیدی

دلایل زیادی برای استفاده از پوشش خورشیدی برای استخر وجود دارد. پوشاندن استخر برای بار اول تا ۷۵٪ تبخیر را کاهش می دهد. اما اگر در حال حاضر به اندازه کافی عالی نباشد، باعث بهبود بازده گرمایی نیز می شود. استخر سرپوشیده را می توان به دیگ در بسته روی اجاق گاز تشبیه کرد. اگر دیگ در حالی که در آن گذاشته شده بجوشد، زودتر گرم می شود و اب بیشتری را داخل خود نگه می دارد. اما اگر بدون در باشد، مدت زمان بیشتری برای جوشاندن آب نیاز است و هم آب بیشتری تبخیر می شود. در نتیجه می توان گفت:

برای کاهش تبخیر آب استخر، بهبود گرمایش و صرفه جویی در مصرف آب از یک پوشش خورشیدی استفاده کنید.

۲- استفاده از روکش استخر مایع

اگر فعلا هزینه یا بودجه لازم یا شرایط خرید روکش استخر را ندارید، می توانید از یک پوشش مایع به طور موقت استفاده کنید. برای ایجاد روکش مایع، افزودن یک لایه محافظ از مواد شیمیایی غیر سمی (ضد آفتاب) به استخر استفاده می شود. این لایه نامرئی از مواد شیمیایی همانند یک پوشش عمل کرده و اتلاف حرار را کاهش می دهد و در نتیجه نبخیر کاهش می یابد. اگرچه کارایی این نوع روکش های استخر همانند روکش خورشیدی نیست، اما کمک می کند تا تبخیر آب استخر در یک فشار کاهش یابد. ماندگاری پوشش های مایع متفاوت است و برخی چند روز طول می کشد، در حالی که برخی دیگر باید فقط یکبار در ماه تعویض شوند.

 

جلوگیری-از-تبخیر-آب-استخر

۳- خنک کردن آب استخر

بیشترین تبخیر آب استخر در اثر گرم شدن بیش از حد آب اتفاق می افتد. در نتیجه ساده ترین راه برای این اتفاق سرد نگه داشتن اب استخر می باشد. در بیشتر موارد مهمترین هدف ما گرم نگهداشتن استخر می باشد، اما در هوای گرم خنک کردن استخر اهمیت زیادی دارد. زیرا تبخیر طبیعی را به کمترین مقدار می رساند. با خنک کردن استخر در مصرف آب، مواد شیمیایی و انرژی صرفه جویی می شود. آسانترین و موثرترین روش برای خنک نگه داشتن آب استخر استفاده از پمپ حرارتی استخر است. گرچه همه سیستم های گرمایشی استخر، از ویژگی خنک کنندگی آب برخوردار نیستند، اما برخی از پمپ های حرارتی دارای این ویژگی هستند. در مقاله مربوط به خنک کردن آب استخر می توانید با روهای خنک کردن آب استخر بیشتر آشنا شوید. به صور خلاصه در زیر سایر روشهای خنک کردن آب استخر را برایتان می گوییم:

 • فیلتر خود را شب (وقتی خنک تر است) روشن کنید.
 • آب خنک را با یک شلنگ اضافه کنید.
 • یک فواره آب نصب کنید.
 • آبشارها و فواره ها را خاموش کنید.

برای کاهش تبخیر آب استخر ، فواره را خاموش کنید. در حالی که آبشارها و چشمه ها علاوه بر زیبایی زیبایی هر استخر شنا، با یک اشکال عمده روبرو می شوند: آنها آب را “هدر می دهند”. از نظر فنی، آنها سطح آب شما را با پخش آن در جریانهای جوی و اسپری افزایش می دهند. به خصوص مواردی که در مقابل جریان های مداوم، آب به صورت قطره در اطراف پخش می شود. هرچه سطح آب استخر شما بیشتر باشد، تبخیر سریعتر انجام می شود. و اینگونه آنها “آب” را هدر می دهند. بنابراین اگر سعی در صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از تبخیر آب استخر دارید، بهتر است تجهیزات جانبی و زیبایی استخر خود را در صورت عدم نیاز به حالت خاموش نگه دارید.

۴- ایجاد یک سد باد(محفظه استخر)

بین باد و دمای استخر شما رابطه ساده ای وجود دارد:

اگر هوا گرم باشد، باد با افزایش سطح آب استخر(موجدار کردن) و سرعت بخشیدن به آن سرعت تبخیر را افزایش می دهد. اما در صورت سرد بودن هوا، همان باد سبب خنک شدن استخر شما می شود. اما در اینجا می خواهیم این مطلب را بیان کنیم که جلوگیری از وزش باد باعث کاهش تبخیر می شود. استفاده از محفظه های استخر، موثرترین راه برای جلوگیری از لمس آب توسط باد می باشد. اما هزینه بالایی نیز دارند. اما می توان از روشهای ساده و ارزان قیمت تر مانند استفاده از یک صفحه در جلوی استخر، حصارکشی جامد، قرار دادن بوته ها و درختان به عنوان بادشکن استفاده کرد.

۵- استفاده از سطح ساز اتوماتیک

تسطیح کننده های اتوماتیک، خط آب استخر شما را در طول شبانه روز در سطح عالی نگه دارید. همچنین به شما کمک می کند تا سریعا آب تبخیر شده استخر را جایگزین کنید. اگر می خواهید از سطح آب استخر خود آسوده خاطر باشید و زمان اضافه و تلاش بیش از حد نداشته باشید، یک سطح ساز اتوماتیک می تواند به شما کمک کند.

 در پایان

تبخیر همواره اتفاق می افتد، اما راه کارهایی که در بالا ارائه شد اگر رعایت شود، تبخیر کاهش یافته و از تبخیر بیش از حد جلوگیری می شود. محدود کردن تبخیر آب استخر زمانی که شما از روش های درستی استفاده می کنید، بسیار آسان است. با پوشاندن استخر، جلوگیری از وزش باد، خنک کردن آب استخر و سایر موارد می توانید از تبخیر جلوگیری کرده و در مصرف آب و انرژی و هزینه صرفه جویی کنید. استفاده از تجهیزات مناسب استخری که می توانید از دیجی پول مارکت (ساینا تصفیه آریا) آنها را خریداری نمایید، باعث می شود طول عمر استخر شما افزایش یافته و آبی ایمن و سالم و تمیز داشته باشید و تجهیزات شما دچار آسیب دیدگی نشود تا باعث نشت شده و سطح آب را کاهش دهد.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت