ساینا تصفیه آریا | فروش لوازم و تجهیزات استخر
شماره تماس : 58925-021

مبانی فیلتر استخر

fathizadeنویسنده: fathizade
بازدید: 429 بازدید
مبانی فیلتر استخر

استخرها، اسپاها، جکوزی ها همگی به طور دائم در معرض آلودگی ناشی از ورود مواد و اجسام خارجی توسط شناگران، باد و باران در داخل یا اطراف استخر هستند. فیلتراسیون و تصفیه آب استخر یک فرآیند مهم و اساسی جهت حذف این آلودگی ها و ناخالصی های محلول در آب استخر می باشد. حذف کدورات آب ، شفافیت و زلال بودن آب برای ایمنی و بهداشت استخر و شناگران بسیار مهم است. فیلتر استخر برای استخ یک امر حیاتی و ضروری است که به همراه پمپ استخر ، یکی از مهمترین تجهیزات استخر می باشند. آشنایی با مبانی و اصول اولیه فیلتر استخر به شما در داشتن یک استخر تمیز و شفاف کمک خواهد کرد. فیلتر استخر یک دستگاه کاملا ساده و فاقد قطعات پیچیده و متحرک است. به همین دلیل دارای یک کارکرد نسبتا ساده ولی مهم می باشد.

فیلتر استخر چیست؟

در مسیر سیستم تصفیه آب استخر ، فیلتر استخر نقش حیاتی و مهمی را ایفا می کند. بعد از آنکه زباله ها و آلودگی ها و اجسام بزرگ توسط اسکیمر و پمپ استخر جمع آوری شدند، آب توسط پمپ به سمت فیلتر استخر پمپاژ می شود. هر چند پمپ و اسکیمر نقش بسیار مهمی در سیستم تصفیه دارند، اما فیلتر استخر مهمترین عضو در سیستم فیلتراسیون می باشد. فیلتر استخری در سه مدل اصلی وجود دارند :

  • فیلتر شنی استخر
  • فیلتر کارتریجی استخر
  • فیلتر دیاتومه استخر

پمپ استخر آب را از اسکیمر یا زهکشی اصلی که در دیواره و کف استخر نصب شده اند، می گیرد و آب را با پمپاژ به سمت فیلتر استخر هدایت می کند. آب در حین عبور از فیلتر آلودگی ها و گرد و غبار را جاگذاشته و از خروجی فیلتر به سمت سیستم گرمایشی استخر(در صورت وجود) و یا سیستم ضدعفونی کننذه مانند کلرزن استخر( در صورت وجود)عبور می کند و به استخر برمی گردد. آشنایی با مبانی اولیه فیلتر استخر ، در هر یک از مدل ها باعث می شود تا شما با عملکرد فیلتر آشنا شده و در صورت بروز مشکل سریعا آنرا برطرف کرده و یا با متخصص تماس بگیرید.

فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی ، از شن و ماسه یا سیلیس جهت فیلتراسیون آب استخر استفاده می کند، فیلتر شنی استخر در سایزها و اندازه های مختلف و در ابعاد متنوع برای انواع استخرهای کوچک و بزرگ و عمومی و خصوصی کاربرد دارد. مینیمم قطر فیلتر استخر 35 و ماکسیمم قطر آن 150 سانتی متر می باشد و در مواقع خاص و به صورت سفارشی فیلترهایی با قطرهای بزرگتر ساخته می شود.فیلتر شنی استخر از نظر ظاهری شبیه استوانه های گرد و کشیده می باشد و یا گرد مانند یک توپ به نظر می رسند. مدل قدیمی تر فیلتر استخر شنی از فلز ساخته می شد، اما امروزه بدنه فیلترها از مواد پلاستیکی فشرده ، abs و غیره ساخته شده است که وزن کمتری دارد و برابر حرارت و فشار مقاوم می باشد. شن و ماسه موجود در فیلتر شنی استخر، آلودگی های آب را جذب می کند و آبی صاف از فیلتر خارج می شود. به اینصورت که آب با عبور از شن و ماسه موجود در فیلتر ناخالصی های آب را از بین می برد، زیرا هنگام عبور از شن و ماسه موجود در فیلتر مانع عبور آلودگی هایی تا 40 میکرون می شود. آب از طریق دریچه های بالای فیلتر  و یا کنار فیلتر به واسطه وجود پورت های چند تایی یا پیستون های بک واش بر روی ماسه ها پاشیده می شود. لبه های تیز دانه ها ، ناخالصی ها را جذب می کند. به واسطه فشار قسمت های جانبی و همچنین فشار منیفولد از پایین که به آب وارد می شود، آب به بیرون از فیلتر هدایت می شود. زه کشی های زیاد، تخلیه منحصر به فرد جانبی نامیده می شود. لوله تخلیه در قسمت زیر مخزن جهت تخلیه آب قرار داده شده است.

در فیلترهای شنی با استفاده از معکوس کردن جریان آب یا شست و شوی معکوس ، فیلترهای استخر را می توان شست و شو داد. زمانی که گیج فشار 7-10 psi ، فشار بیشتر را نشان می دهد، شستشوی معکوس توصیه می شود. این نکته مهم است که فیلترهای شنی زمانی مؤثرتر هستند که مقداری آلودگی در فیلتر باقی مانده باشد، پس توصیه می شود تا زمانی که فیلتر واقعا نیاز به بکواش نداشته باشد این کار را انجام ندهید. فیلتر های شنی باید حداقل یک بار در هر فصل با یک تمیز کننده مناسب تمیز شوند.

فیلتر کارتریجی استخر

عملکرد فیلتر کارتریجی مشابه فیلتر دیاتومه است ، آب پس از ورود به فیلتر از چندین کارتریج عبور کرده و آلودگی ها را از آب جذب می کند. آب در مخزن جریان می یابد که یک یا چند کارتریج استوانه ای از مواد مشبک چین دار را در خود جای داده است. توری محکم پارچه ناخالصی ها را از بین می برد. یک فیلتر کارتریج از کارتریج‌ها (ورقه‌های بزرگ پارچه پلی استر یا کاغذ تا شده به سبک آکاردئونی) برای گرفتن زباله‌ها استفاده می‌کند. برخی از این فیلترها فقط به یک کارتریج و برخی به تعداد بیشتری کارتریج نیاز دارند. بر خلاف روش شستشوی معکوس که توسط فیلترهای DE و شنی استفاده می شود، هنگامی که زمان تمیز کردن کارتریج ها فرا می رسد، به سادگی جدا شده و شسته می شوند.

مانند فیلترهای شنی، فیلتر کارتریج شما زمانی که فشار سنج افزایش 7-10 psi را نشان می دهد باید تمیز شود. بیش از فشار کاری معمولی برای تمیز کردن فیلتر کارتریج خود، کارتریج (ها) را از فیلتر خارج کنید و تمام کثیفی ها و زباله های شلنگ را از بین ببرید. سپس المنت ها را حداقل به مدت 12 ساعت در فیلتر تمیز کننده مناسب قرار دهید تا روغن ها و گریس های تعبیه شده در داخل المنت فیلتر پاک شوند. پس از خیساندن، کارتریج ها را بردارید و کاملا با آب تازه بشویید. قبل از نصب مجدد در فیلتر، اجازه دهید عناصر فیلتر خشک شوند. فیلترهای کارتریجی با توجه به عوامل زیر ، تعداد دفعات شست و شوی آنها متفاوت است:

  • میزان آلودگی آب
  • میزان آب تصفیه شده
  • نوع کارتریج استفاده شده

که معمولا شست وشو کارتریج های فیلتر استخر و تصفیه آب در بازه زمانی ۱۰روز الی ۳۰روز متغیر می باشد.

فیلتر دیاتومه استخر

فیلترهای دیاتومه از مجموعه ای از شبکه ها و خاک دیاتومه برای فیلتراسیون آب استخر و گرفتن آلودگی ها و زباله ها استفاده می کنند. خاک دیاتومه پودری سفید رنگ است که از بقایا و فسیل های  حیوانات دریایی به دست می آید و در مخازن بزرگ زمین یافت می شود. آب پس از عبور از شبکه ها و برخورد با خاک دیاتومه آلودگی های خود را جا گذاشته و آب زلال از فیلتر خارج می شود. هنگام عبور آب از این ذرات، پودر مانند فیلتر عمل می کند و ناخالصی ها را جذب کرده و اجازه عبور آب زلال را می دهد. این مواد می توانند ذرات میکروسکوپی را فیلتر کنند. فیلترها در سیستم گردش آب باید دارای اندازه و سایز مناسب می باشند. در فیلترهای دیاتومه هنگام برخورد آب به مواد تصفیه آب، این مواد حجیم شده و ناخالصی های آب را تا حدود 10 میکرون را جذب می کنند. دو نوع فیلتر دیاتومه وجود دارد که عبارتند از: فیلتر دیاتومه عمودی و چرخشی.

یک فیلتر باید اندازه مناسبی برای سیستم گردش آب استخر یا آبگرم داشته باشد. این اندازه با فوت مربع مساحت سطح رسانه فیلتر، که برابر با کل فوت مربع کمربندها است، تعیین می شود. یک فیلتر معمولی دارای هشت بند است که مجموعاً 24 تا 72 فوت مربع است. کمربندها در تانک هایی قرار می گیرند که 2 تا 5 فوت ارتفاع و حدود 2 فوت قطر دارند. بدون نوارهای فیلتر، DE در صورت خیس شدن به توده‌ای تبدیل می‌شود که جریان آب را غیرممکن می‌کند.

فیلترهای دیاتومه با شستشوی معکوس فیلتر هنگامی که فشار 7-10 psi افزایش می یابد تمیز می شوند. پس از اتمام شستشوی معکوس، DE باید از طریق اسکیمر اضافه شود تا فیلتر را پوشش دهد. توری های فیلتر دیاتومه نیز باید با استفاده از فیلتر تمیز کننده مناسب تمیز شوند و حداقل سالی یک بار کل فیلتر DE باید جدا شود و به طور کامل تمیز شود و همچنین از نظر پارگی در توری ها بررسی شود.

 

کدام فیلتر استخر برای شما مناسب تر است؟

اکنون سوالی که شاید برایتان پیش آید این است که ، از بین سه نوع اصلی فیلتر استخر که همگی کاربرد گسترده دارند، کدام یک بهتر و مناسبتر است؟
هر سه نوع فیلتر به صورت سری با پمپ اصلی استخر در یک مدار قرار می گیرند و اجازه می‌دهند آب قبل از ورود مجدد به استخر از درون فیلتر عبور کند. فیلترها گرد و غبار، خاک، روغن، مو و سایر ذرات ریز را به دام می اندازد و آنها را از آب خارج می کنند. هر نوع فیلتر مزایا و معایب خود را دارد، اما زمانی که به درستی از آنها استفاده شود، هر یک از این سه فیلتر به اندازه کافی استخر شما را تمیز و عاری از آلودگی می گنند.

برخی این استدلال را دارند که نگهداری از فیلتر شنی ساده تر است، اما توانایی فیلتر کردن آن نسبت به دو فیلتر دیگر کمتر است (تا حدود 30 میکرون). تمیز کردن فیلتر شنی آسان است، اما شستشوی معکوس مداوم باعث از بین رفتن تعادل آب شما با وارد کردن مقدار زیادی آب جدید می شود. شن و ماسه گاهی اوقات نیاز به تمیز کردن کامل تری نسبت به شستشوی معکوس دارد. یک بار در سال تمیز کردن عمیق برای شکستن هر گونه رسوب تشکیل شده روی شن و ماسه مورد نیاز است.

موثرترین محیط فیلتر، DE (زمین دیاتومه) است. DE از دیاتومه های فسیل شده (موجودات میکروسکوپی متخلخل و اسفنجی) تشکیل شده است و می تواند در محدوده 3-5 میکرون فیلتر شود. تفاوت در شفافیت آب با DE آشکار خواهد بود. فیلترهای DE را می توان شستشوی معکوس کرد، اما برخی از شهرستان ها به یک مخزن جداسازی DE برای شستشوی معکوس فیلترهای DE نیاز دارند. ما توصیه می کنیم، که هر 90 روز یکبار تمیز کردن و بازرسی کامل فیلتر را انجام دهید. این باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود و 100% فیلتر جدید را تضمین می کند تا آب شما را شفاف نگه دارد.

فیلترهای کارتریج نیازی به شستشوی معکوس ندارند، بنابراین تعادل آب شما تمایل دارد ثابت بماند، اما قابلیت فیلتر کردن با فیلتر DE مطابقت ندارد. کارتریج ها فرسوده می شوند و هر چند سال یا بیشتر باید تعویض شوند. تمیز کردن مناسب فیلتر کارتریجی همان زمان و انرژی را می طلبد که تمیز کردن کامل روی یک فیلتر DE است.

حال شما می توانید با توجه به نیاز ، استدلال ، بودجه ، نوع استخر و توجه به مبانی فیلتر استخر مواردی که برایتان مهم است، نوع فیلتر خود را تعیین و انتخاب کنید.

در نتیجه

یک استخر، تنها این ظاهری نیست که شما می بینید، بلکه انواع تجهیزات استخر برای فیلتراسیون و تصفیه آب استخر، گرمایش استخر تمیز کردن استخر، ضدعفونی کردن استخر در ایجاد این زرق وبرق و زیبایی استخر نقش مهمی دارند. با تعمیر و نگهداری منظم، می توانید استخر خود را بدون آلودگی و باکتری، به منطقه امن مخصوص خود تبدیل کنید. انتخاب یک سیستم تصفیه خوب ، کلید سالم سازی آب در استخر است. یک فیلتر استخر در سیکل تصفیه بعد از پمپ استخر و  به دنبال آن لوازم و تجهیزات گرمایش و بعد از آن سیستم میکروب زدا تعبییه می شود . بنابراین ،اگر می خواهید فیلتر قدیمی استخر خود را تعویض نمایید و یا در استخر تازه ساخته شده فیلتر نصب کنید، باید فیلتر را با پمپ و اندازه استخر هماهنگ کنید.

انتخاب یک سیستم تصفیه خوب ، کلید سالم سازی آب در استخر است. یک فیلتر استخر در سیکل تصفیه بعد از پمپ استخر و  به دنبال آن لوازم و تجهیزات گرمایش و بعد از آن سیستم میکروب زدا  تعبییه می شود . بنابراین ،اگر می خواهید فیلتر قدیمی استخر خود را تعویض نمایید و یا در استخر تازه ساخته شده فیلتر نصب کنید، باید فیلتر را با پمپ و اندازه استخر هماهنگ کنید. برای اندازه گیری مناسب و انتخاب فیلتر برای استخر ، ابتدا باید میزان و ظرفیت استخر را محاسبه کنید. در مرحله بعد، میزان جریان استخر و سرعت جریان فیلتر را محاسبه کنید. وقتی همه این کارها را انجام دادید و برخی از فاکتورهای دیگر را در نظر گرفتید ، آماده خواهید بود که فیلتر صحیحی را برای سیستم مورد نظر انتخاب کنید. انتخاب یک سیستم تصفیه خوب ، کلید سالم سازی آب در استخر است. یک فیلتر استخر در سیکل تصفیه بعد از پمپ استخر و  به دنبال آن لوازم و تجهیزات گرمایش و بعد از آن سیستم میکروب زدا  تعبییه می شود . اگر برای تمیز کردن و نگهداری استخر، خرید لوازم و تجهیزات استخر یا هر چیز مرتبط با استخر به کمک نیاز دارید، با شماره ما در شرکت ساینا تصفیه آریا 58925-021 تماس بگیرید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت