شماره تماس : 58925-021

اثرات مثبت شنا در بدن

lastweb-hiwlastweb-hiw
819 بازدید
اثرات مثبت شنا در بدن

شنا به عنوان یکی از محبوبترین ، تفریحات دنیا علاوه بر سرگرمی و تفریح ، می تواند به عنوان یک ورزش برای افراد مبتدی تا حرفه ای، راهی عالی برای تناسب اندام، سلامت جسم و روح  و ایجاد دیدگاه مثبت ذهنی  باشد. شنا در واقع حرکات ترکیبی دست و پا و فشار بر روی اعضای مختلف بدن می باشد که باعث چربی سوزی، عضله سازی و تناسب اندام می شود. ورزش شنا علاوه بر زیبایی و پرورش اندام مناسب، تاثیرات بسیار مثبتی بر روی سیستم قلبی و عروقی، درد مفاصل و عضلات، کمر دردهای مزمن و غیره دارد. لذت شنا در یک استخر با آب زلال و تمیز و با داشتن تجهیزات استخر مناسب جهت فیلتراسیون آب،  بسیار دلنشین تر و ایمن تر از شنا در یک استخر فاقد سیستم فیلتراسیون و لوازم استخر مناسب می باشد.

اثرات مثبت شنا در بدن

اما سوالی که در اینجا پیش می آید این است که شنا چه اثراتی در ظاهر و باطن بدن ما به وجود می آورد و واقعا اثرات مثبت شنا در بدن قابل لمس و رویت است و یا صرفا به عنوان یک تئوری از آن یاد می شود که در عمل و واقعیت تاثیر چندان زیادی ندارد. در ادامه به نکاتی اشاره می کنیم که به تاثیرات شنا در بدن می پردازد تا شما با آنها آشنا شوید و با توجه به این نکات تصمیم بگیرید که شنا در استخر برای شما سودمند است یا خیر؟

اثرات مثبت شنا در بدن

 

 • فعالیت فیزیکی بدن در شنا

شنا باعث می شود تا تمام بدن فعالیت کند و با تقویت عضلات بازوها و پاها آنها را قوی تر می کند. به علت ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده آب و مقاومت آب، برای مقابله با این مقاومت تمامی اعضای بدن  از بازوها، پاها گرفته تا بالاتنه و شکم باید درگیر شود تا با آن مقابله کند و همین موضوع سبب می شود تا در اثر شنا تمام بدن و به خصوص دست ها و پاها عضلانی تر و خوش فرم تر شود.

 • تقویت سیستم قلبی و عروقی

در یک مطالعه آماری بر روی زنان و مردان میان سال کم تحرک، پیشنهاد شد تا به مدت ۱۲هفته ورزش شنا انجام دهند. پس از آن میزان اکسیژن خون تا 10٪ و میزان ضربان قلب تا 18٪  شرکت کنندگان بهبود یافت. این مطالعه نشان داد که شنا کردن، باعث افزایش گردش خون و ضربان قلب شما می شود. پس از چند دقیقه شنا، بدن وارد تنفس هوازی می شود که این امر باعث افزایش ضربان قلب می شود و همچنین به کاهش فشار خون کمک می کند. تنها 30 دقیقه شنا در هفته، می تواند شما را در برابر بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و فشار خون محافظت کند.

 • مناسب برای افراد معلول یا آسیب دیده

افرادی که دارای بیماری هایی مانند آرتریت و یا درد مفاصل هستند و ورزشهایی مانند دویدن و تمرینات در خشکی برای آنها مضر است، می توانند شنارا به عنوان یک ورزش عالی که هیچ فشاری به مفاصل و عضلات آنها وارد نمی کند، انتخاب کنند. علاوه بر اینکه هیچ فشار مبنی بر بیشتر شده آسیب دیدگی بر این افراد وارد نمی شود بلکه در بهبود بیماری آنها نیز می تواند موثر باشد.همچنین ورزشکارانی که در ورزش های حرفه ای دیگری که انجام می دهند ، دچار آسیب شوند، با آب درمانی و شنا می توانند آسیب های خود را سریعتر بهبود دهند.

شنا در استخر برای افرادی که دارای یک ناتوانی جسمی و معلولیتی هستند که نمی توانند ، از تمرین ها و ورزش در خشکی و سالن های تمرین بهره ببرند، یک ورزش ایده آل است زیرا به دلیل بی وزن بودن در آب، می توانند آزادانه تر و بدون کمک حرکت کنند.

 • موثر و مفید در برخی از بیماری ها

آب درمانی یکی از بهترین و موثرترین راه های درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری  MSمی باشد. شناور بودن و بی وزنی در آب ، باعث می شود تا فشار بر عضلات نیامده و احساس سبکی داشته باشند. ایستادن و راه رفتن در آب برای این افراد راحتر از خشکی است، زیرا باعث می شود تا خطر زمین خوردن و آسیب دیدگی در آنها کاهش یابد و احساس آرامش و امنیت بیشتری داشته باشند.

یکی دیگر از بیماری هایی که انجام ورزش در سالن های ورزشی می تواند برای آنها مضر باشد، بیماری آسم و مشکلات ریوی می باشد. شنا در استخر باعث می شود تا ریه ها در معرض هوای گرم و مرطوب باشند که باعث می شود تا علائم آسم کمتر بروز کند و حتی وجود هوای مرطوب در استخرهای سرپوشیده به بهبود علائم آسم کمک می کند، زیرا هنگام شنا می توانید هوای مرطوب را تنفس کنید.

 • ورزش مناسب در دوران بارداری

یکی از ورزشهای ایمن و مفید که به بانوان باردار، توصیه می شود شنا در استخر می باشد. زنان باردار با قرار گرفتن در آب استخر و شنای آرام و رعایت نکات توصیه شده ، البته در استخرهای ایمن که از تجهیزات استخر مناسب استفاده می کنند و سیستم فیلتراسیون استانداردی دارند، باعث افزایش قدرت و ظرفیت هوازی می شود و خطرات زایمان زودرس و یا ناهنجاری های مادرزادی را تا حدودی کاهش می دهد.

 • کالری سوزی بدن

بسیاری از افراد ، به دنبال راه های برای کاهش وزن و چربی سوزی و کالری سوزی می باشند. شنا یک ورزش عالی برای سوزاند کالری می باشد.البته میزان کالری سوزی به وزن فرد و مدت زمان شنا بستگی دارد. تحقیقات نشان می دهد که شنا در حدود 89٪ کالری در زمان پیاده روی و 97٪ کالری در زمان دوچخه سواری در زمان مشابه می سوزاند. پس می توان گفتؤ با فقط سه بار در هفته و به مدت 30 دقیقه سطح انرژی شما با افزایش متابولیسم افزایش می یابد.

 • بهبود مشکلات خواب

بررسی ها و تحقیقات و همچنین تجربه افرادی که ورزش می کنند، نشان داده است که با ورزش کرن ، بدن خسته شده و این خستگی باعث می شود تا یک استراحت شبانه خوب داشته باشید. ورزش شنا و به طور کلی حضور بدن در آب باعث می شود تا شما خسته تر شوید و همین موضوع باعث می شود تا خواب آرامتری داشته باشید(البته استثنا نیز وجود دارد) . در بزرگسالان بالای 50 سال مبتلا به بی خوابی ، پس از تمرینات هوازی مانند شنا، پیاده روی و آهسته دویدن کیفیت خواب آنها بهبود یافته است.

 • ایجاد آرامش و کاهش استرس

با ورزش کردن میزان ترشح هورمون آندورفین و سروتنین، افزایش می یابد که باعث می شود تا آرامش و نشاط بیشتری داشته باشید و خلق و خوی شما بهتر شود. خون و اکسیژن اضافی به شما کمک می کند تا هوشیارتر و متمرکزتر شوید. شنای منظم می تواند سطح استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. شنا باعث ایجاد تغییراتی در مغز می شود، از جمله رشد عصبی که باعث ایجاد احساس آرامش می شود. شنا علاوه بر ایجاد آرامش و کاهش استرس،  تمرکز شما را نیز افزایش می دهد.

 • ورزشی مناسب برای تمام سنین

ورزش شنا و آب تنی در آب استخر، در تمامی سنین از کودکان تا بزرگسالان و حتی افراد مسن بسیار موثر و مفید می باشد. شنا ورزشی است که به علت آنکه بر استخوان ها و مفاصل فشار زیادی وارد نمی کند، برای افراد با سنین بالا توصیه می شود. علاو بر شنا تمریناتی نیز در کنار استخر شنا می توان انجام داد که باعث موثرتر شده شنا می شود. علاوه بر افراد مسن، کودکان نیز از شنا در استخر لذت می برند و به دلیل تمرکز بر روی حرکت دست و پا باهم، تمرکز انها افزایش می یابد.

رعایت نکاتی که در زمان یادگیری شنا باید رعایت شود؟

با توجه به اثرات مثبت شنا در بدن ، پس باید در ابتدا نحوه استفاده از استخر و شنا کردن را بیاموزید. حتی اگر به عنوان یک فرد که می خواهید تنها شنا را به عنوان یک سرگرمی انجام دهید و به صورت حرفه ای دنبال نکنید. رعایت برخی نکات در زمان حضور در استخر ضروری است، تا شما دچار حادثه نشوید:

 1. اولین و ضروری ترین اقدام برای ورود به استخر، استفاده از لواز شنا مناسب برای ایمنی خودتان می باشد. استفاده از عینک، کلاه شنا، دماغگیر و لباس شنای مناسب از ضروری ترین اولزم می باشد. زیرا وجود کلر در استخ ممکن باعث سوزش چشمان و بینی شما شود و یا مشکلات دیگری برای شما به وجود آورد. همچنین با زدن عینک شما زیر آب را بهتر مشاهده می کنید و دید واضح تری نسبت به کف ساتخر خواهید داشت.
 2. برای شروع یادگیری شنا، ابتدایی ترین کار نگه داشتن صورت روی آب می باشد. این کار سب می شود تا میزان استرس شما کاهش یافته و ترسی از رفتن به زیر آب نداشته باشید و باعث می شود تا بهتر آموزش ببینید.
 3. اگر تا به حال مدت زمان زیادی را در آب سپری نکرده اید، ترس از آب می تواند طبیعی باشد. پس از کم عمق تین قسمت شروع کنید تا بتوانید در کف استخر بایستید و به زیر آب بروید و هر زمان که دوست داشتید بتوانید سر خود را از آب بیرون بیاورید.
 4. بودن در آب و وقت گذرانی در آب باعث می شود تا نگرانی ها و ترس های شما از آب کاهش یابد و بتوانید در آب بهتر شنا کنید و چه بسا به یک شناگر حرفه ای تبدیل شوید.
 5. مهمترین و تاثیرگذارترین راه برای اینکه بتوانید در آب شنا کنید و از فواید و تاثیرات شنا بر بدن و روحتان بهره مند شوید، آموزش دیدن از یک فرد حرفه ای و کاربلد است. به این ترتیب، از همان ابتدا تکنیک های مناسب را می آموزید و از انجام کارهای اشتباه خودداری می کنید.

اثرات مثبت شنا در بدن

 

کلام آخر

اگر تناسب اندام، داشتن بدنی مقاوم و عضلاتی قوی، داشتن جسم و روحی آرام و بدون استرس و تمرکز، می تواند با شنا در استخر حاصل شود. درمان بسیاری از بیماری ها و یا جلوگیری ار پیشرفت آنها، تقویت سیستم قلبی و عروقی، بهبود بیماری های عضلانی و غیره باعث می شود تا شنا ورزشی محبوب در میان تمامی افراد باشد. در این بین موضوعی که بسیار حائز اهمیت می باشد و توجه به آن الزامی است، استفاده از لوازم استخر مناسب و تهیه آنها از فروشگاه ها و شرکت های معتبر است. شرکت ساینا تصفیه آریا(دیجی پول مارکت) یکی از بزرگترین وارد کنندگان و عرضه کنندگان تجهیزات استخر وسونا و جکوزی می باشد که محصولات خود را با گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می کند.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت