شماره تماس : 58925-021

کیفیت آب در کارکرد پمپ استخر

n fathizaden fathizade
63 بازدید
کیفیت آب در کارکرد پمپ استخر

شاید تصور کنید که داشتن یک استخر شنا و نگهداری از آن کار ساده است. زیرا به نظر می رسد که استخر شنا یک حوضچه کوچک آب است که افراد برای تفریح و ورزش و سرگرمی از آن استفاده می کنند. اما تمیز نگهداشتن و حفظ زلالی و شفافیت آب، به تجهیزات استخر نیاز دارد که همگی به یکدیگر وابسته می باشد و در صورت خرابی و نقص در عملکرد یکی از قسمت ها، کیفیت آب و سلامت آب افت کرده و گاهی به تجهیزات نیز آسیب می رساند. از مهمترین اجزاء فیلتراسیون آب استخر می توان به پمپ استخر و فیلتر استخر اشاره کرد که مهمترین قسمت هر استخری برای فیلتر کردن، تصفیه و گردش آب استخر هستند. در ادامه به بررسی کیفیت آب استخر پرداخته و عملکرد پمپ را در این مورد بررسی می کنیم، تا به اهمیت این موضوع پی ببریم.

کیفیت آب استخر

اگر آب موجود در استخر شنای خانگی و یا استخرهای شنای عمومی و ورزشی و هر نوع استخر دیگری، به درستی نگهداری نشود، ممکن است آب موجود در استخر شنای شما حاوی طیف وسیعی از ارگانیسم های میکروبیولوژیکی(میکروب ها) از جمله باکتری ها،ویروس ها و پروتوزوئاها شود. وجود این میکروب ها می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سلامتی روده و معده، عفونت گوش و حلق و بینی شناگران و استفاده کنندگان از استخر شود. برای اطمینان از سالم بودن آب در هنگام شنا کردن باید استخر خود را مرتباً چک کنید. یک روش ساده برای این کار این است که هر روز به استخر نگاه کنید و بررسی کنید:

 • آیا آب شفاف و زلال است؟
 • آیا می توانید کف استخر را ببینید؟
 • آیا آب با ظاهری که روز قبل داشته، متفاوت است؟

هرگونه تغییر ، مانند ابری بودن ، به این معنی است که شما باید قبل از رفتن به شنا ، آب را آزمایش کرده و برای بهبود کیفیت آب قدم بردارید.

کیفیت آب در کارکرد پمپ استخر

پمپ استخر آب را به گردش در می آورد و آب در حال گردش را مکش کرده و با عبور از استرینر و پمپ به فیلتر استخر می رساند. در این زمان فیلتر آب عبوری را تصفیه کرده و ذرات و گرد و غبار را توسط رسانه داخل خود (شن و ماسه، کارتریج یا خاک دیاتومه) جدا کرده و آب زلال را به استخر برمی گرداند. پمپ استخر معمولاً در کنار فیلتر استخر در یک گودال بتونی یا فرورفتگی زیر سطح آب استخر قرار دارد. بنابراین آب از طریق مکش به داخل پمپ می رود. آب ورودی به پمپ ابتدا از یک سبد صافی در محفظه پمپ عبور می کند تا قطعات و اجسام بزرگی که ممکن است به پمپ یا فیلتر آسیب برساند، خارج شود.

آب از طریق جت های برگشتی جاسازی شده در دیواره های استخر به استخر شما برمی گردد. اگر زمان زیادی را در استخر سپری کنید ، ممکن است پمپ به طور مداوم کار کند تا فیلتراسیون و گردش مداوم را فراهم کند. برای صرفه جویی در مصرف برق ، بسیاری از دارندگان استخرهای مسکونی پمپ های خود را به تایمر متصل می کنند تا گردش آب را به زمان استفاده بیشتر از استخر محدود کنند.

از متداولترین دلایل آسیب دیدن پمپ استخر، می توان به کاهش سطح آب استخر به دلیل تبخیر یا به هر دلیل دیگری اشاره کرد. جایی که سطح آب استخر به زیر ورودی های کفگیر کاهش می یابد، پمپ نمی تواند آب را به گردش در آورد و در نتیجه سبب می شود، عملکرد پمپ استخر مختل شود. افزودن آب به  استخر، سطح آب استخر را به حالت مناسب برمی گرداند. همچنین می توانید به پمپ آب اضافه کنید تا دوباره کار کند. درپوش محفظه پمپ را بردارید تا محفظه پمپ و خط ورودی را با آب پر کنید. پس از تعویض درپوش ، دریچه تخلیه هوا را در بالای فیلتر استخر باز کنید. دریچه های ورودی و تخلیه باید باز باشد و می توانید پمپ را روشن کنید. اگر می بینید که آب از طریق پنجره دید واضح، در بالای محفظه پمپ در حال حرکت است ، متوجه می شویم که آب به درستی در حال گردش است. زمانی که پمپ استخر کار می کند، آب استخر به گردش در آمده و با عبور از فیلتر استخر تصفیه می شود. در نتیجه می توان گفت که کیفیت آب استخر دارای اهمیت بالایی است تا در عملکرد پمپ اختلالی ایجاد نشود.

پپمپ استخر و کیفیت آب استخرمنابع آلودگی در استخرهای شنا

منابع و عوامل آلودگی آب باید شناسایی شود. منابع احتمالی میکروب ها در استخر شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افرادی که در استخر شنا می کنند .(منبع اصلی میکروب ها)
 • حیوانات خانگی
 • بقایای موجوداتی مانند مارمولک ها یا حشرات کخ ممکن است گاهی اوقات درون استخر شما وارد شوند.
 • بقایایی مانند برگ ، علف و گرد و غبار که در کنار استخر و یا درون استخر افتاده اند.

عوامل موثر در حفظ کیفیت آب استخر

پنج کلید برای حفظ کیفیت آب در استخر شنای شما عبارتند از:

 • سیستم فیلتراسیون استخر
 • کلرزنی
 • بررسی سطح pH
 • بررسی قلیایی بودن کل (TA)
 • بررسی سختی کلسیم

سیستم فیلتراسیون استخر

آب استخر از طریق فیلتر استخر تصفیه می شود تا ذرات و گرد و غبار آب را که سبب کدورت آب می شود، از بین ببرد. مدت زمان استفاده از فیلتر استخر به اندازه استخر و اسب بخار پمپ استخر بستگی دارد. در بسیاری از موارد، اکثر سیستم های فیلتراسیون استخر قادر نیستند تا آب استخر را به ضدعفونی کرده و تمام آلودگی ها را از بین ببرند، به همین دلیل از روش های دیگی برای نظافت و ضدعفونی کردن آب استخر استفاده می کنیم. کلرزنی یک درمان رایج و موثر است که اغلب در کنار فیلتراسیون برای غیرفعال کردن میکروب هایی که ممکن است در آب استخر وجود داشته باشد، استفاده می شود.

کلرزنی استخر

کلر یک ماده شیمیایی است که آب را ضدعفونی می کند و به دفع آوار کمک می کند. برای افزایش عمر کلر باید از تثبیت کننده کلر استفاده کنید. به طور کلی، هرچه چرخه فیلتراسیون شما طولانی تر باشد، کلر کمتری نیز نیاز خواهید داشت. به همین ترتیب ، هرچه کلر بیشتری استفاده کنید، چرخه فیلتراسیون مورد نیاز شما کوتاهتر خواهد بود. به یاد داشته باشید که کلر مورد نیاز شما تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد ، از جمله:

 • سیستم فیلتراسیون استخر
 • دمای آب
 • سطح آب
 • میزان آلودگی های و کدورات استخر
 • تعداد شناگران استخر

بررسی سطح pH آب استخر

سطح pH نشان می دهد که آب چه زمان اسیدی یا قلیایی است. سطح pH 7 به این معنی است که آب خنثی است. بالای 7 به معنای قلیایی بودن آب است و زیر 7 نشان دهنده اسیدیته است. سطح pH بین 7 تا 6.6 باید باشد تا PH آب استخر مناسب باشد. اگر pH آب بیش از 8 باشد، هر کسی که در استخر شنا می کند در معرض بثورات پوستی است، در حالی که PH کمتر از 7 می تواند به چشم شناگران آسیب برساند. برخی از عواملی که می توانند سطح pH استخر شما را تحت تأثیر قرار دهند، عبارتند از:

 • باران شدید
 • تعداد شناگران در استخر
 • مواد شیمیایی  موجود در استخر

به یاد داشته باشید که سطح pH را مرتباً بررسی کنید.

بررسی قلیایی بودن آب استخر

قلیائیت کل به معنی مجموع تمام مواد شیمیایی قلیایی موجود در آب شماست. اگر قلیائیت کل خیلی کم باشد، تعادل pH می تواند ناپایدار شود. سطوح استخر بتنی و رنگ شده نیز با گذشت زمان خراب می شوند. قلیائیت و pH کل به هم پیوسته اند. به عنوان مثال ، افزایش قلیائیت کل، می تواند pH آب افزایش دهد. هنگام تنظیم قلیایی بودن کل ، pH استخر خود را نیز بررسی کنید.

سختی کلسیم در آب استخر

سختی کلسیم به مقدار کلسیم معدنی محلول در آب شما گفته می شود. سطح پایین کلسیم باعث کاهش سطح استخر می شود ، در حالی که سطح بالای کلسیم باعث ایجاد “کف” روی سطح و تجهیزات می شود.

راه های حفظ کیفیت آب استخر

جهت حفظ کیفیت آب استخر خود، موارد زیر را همواره مد نظر داشته باشید:

 • بررسی سطح pH و کلر روزانه. ترجیحاً قبل از اولین شنای روز اطمینان حاصل کنید که کیفیت آب در طول شب تغییر نکرده است.
 • بررسی pH و کلر دو بار در روز در هوای بسیار گرم.
 • نظارت بر سطح کلر در استخرهای گرم شده که به کلر بیشتری نسبت به استخرهای غیر گرم نیاز دارند.
 • مسواک زدن و جاروبرقی کردن استخر خود را به طور منظم انجام دهید.
 • به طور مرتب پمپ ، جعبه های کفگیر و سایر تجهیزات استخر را چک کنید و قطعات را در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کنید.

پپمپ استخر و کیفیت آب استخردر پایان

افرادی که در استخر شنا می کنند منبع اصلی آلودگی هستند. کلیدهای حفظ کیفیت آب در استخر شنا شامل فیلتراسیون ، کلرزنی ، سطح pH ، قلیائیت کل (TA) و سختی کلسیم است. کارکرد صحیح پمپ استخر و فیلتر استخر به کیفیت آب استخر بستگی دارد زیرا در صورت نامناسب بودن آب استخر، ممکن است این تجهیزات استخر و یا سایر لوازم استخر دچار آسیب شود و هزینه تعمیر یا تعویض زیادی را بر روی دست شما بگذارد. در نتیجه باید یادآوری کنیم که، سطح pH و کلر خود را روزانه بررسی کنید، ترجیحاً این آزمایشات باید قبل از اولین شنا در روز انجام شود تا مطمئن شوید کیفیت آب در طول شب تغییر نکرده است. در صورت وجود جلبک ها از کلر استفاده نمایید و برای از بین بردن جلبک ها از سطح آب استخر، می توانید از برس یا شلنگ در استخر استفاده نمایید. دی جی پول مارکت(ساینا تصفیه آریا) کلیه تجهیزات استخر، جهت فیلتراسیون استخر و یا ضدعفونی کردن استخر و آزمایشات شیمی استخر را با بهترین قیمت و مناسبترین کیفیت به فروش می رساند تا بتوانید از این محصولات در استخر خود استفاده نموده و از شنا کردن در استخرتان لذت ببرید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا
سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت