دسته‌بندی نشده

کاهش مصرف برق پمپ استخر

کاهش مصرف برق پمپ استخر

کاهش مصرف انرژی در استخر

وجود استخر سبب می شود تا مصرف انرژی افزایش یافته و در نتیجه هزینه های برق نیز بیشتر شود. سوالی که بسیاری از استخرداران از کارشناسان می پرسند این است که چگونه هزینه ها و مصرف انرژی را کاهش دهیم. می توان گفت پمپ استخر یکی از بزرگترین مصرف کننده های انرژی در یک خانه متوسط حاوی استخر می باشد. پمپ های استخر تقریبا تا 2500 کیلووات ساعت انرژی در سال برای گردش و فیلتر آب استفاده می کنند. یکی از مهمترین روش های کاهش مصرف انرژی در استخرها، مربوط به انتخاب پمپ استخر مناسب می باشد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید، این است که از پمپ استخر برای کمک به گردش و تمیز بودن استخر شنا استفاده می شود. پمپ های استخر باید به طور متوسط ۸ ساعت در روز کار کنند تا آب به درستی جریان یافته و تمیز شود. نکته دیگر میزان اسب بخار پمپ استخر می باشد که با توجه به اندازه استخر باید انتخاب شود و هر چه اسب بخار بیشتر باشد، انرژی بیشتری از حد مورد نیاز مصرف می شود. در ادامه نکاتی که باعث کاهش مصرف انرژی در پمپ استخر می شود را معرفی می کنیم تا در هزینه های شما نیز صرفه جویی به عمل آید.

کاهش مصرف برق پمپ استخر

روشهای کاهش انرژی مصرفی پمپ استخر

 • کاهش نمودار جریان محدودیت ها

پمپ استخر شما باید از پس محدودیتهای خلا و فشار برآید و تلاش کند تا این دو نیرو را در یک نقطه بین منحنی پمپ و سیستم متعادل نگه دارد. یا به بیان واضح تر می توان گفت، مقاومتی که پمپ باید از آن عبور کند، متناسب با میزان کاری است که موتور باید انجام دهد. از لوله کشی 2 اینچ در پمپ های بزرگتر استفاده می شود ، زیرا لوله های با قطر بزرگتر مقاومت کمتری نسبت به لوله 1.5 اینچی که قطر کوچکتری دارند، دارد. فیلترهای بزرگتر، محدودیت کمتری نسبت به فیلترهای کوچکتر دارند و با فشار کمتری کار می کنند. سوپاپ ها ، شیرهای جهت دار ، کلر سازها یا دستگاه های تصفیه همه باعث ایجاد محدودیت می شوند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که، هرچه لوله ها به سمت استخر خم شوند ، بهتر است. هر خم یا چرخش در لوله مقاومت سیستم را افزایش می دهد. بیشتر استخرها در 20-40 فوت کار می کنند، اما برخی از سیستم ها می توانند بالاتر کار کنند. اگر می توانید، لوله کشی را افزایش دهید، یا برای خم شدن و پیچ خوردگی کمتر ممجددا طراحی و لوله کشی نمایید.

 • روشن کردن پمپ استخر در صورت نیاز

توجه داشته باشید که اگر در مصرف انرژی بیش از حد صرفه جویی نمایید، در نهایت مجبور می شوید هزینه های بیشتری را برای مواد شیمیایی صرف کنید تا آب بهتر فیلتر شده و به حالت اولیه خود بازگردد. اما با این حال شما می توانید در برخی مواقع پمپ استخرتان را خاموش کنید و یا کمتر استفاده نمایید. توجه داشته باشید در فصول گرم و ماه های تابستان دو برابر فصول خنک سال نیاز به فیلتراسیون آب استخر می باشد. در واقع مدت زمان مورد نیاز هر استخر به کارایی پمپ استخر و فیلتر استخر بستگی دارد. استخرهایی کوچکتر با حجم کمتر با توجه به فیلتر کوچکتر نیاز به کارکرد طولانی تر پمپ استخر دارند و در مقابل استخرهایی با حجم بالاتر با پمپ استخر قدرتمندتر و فیلتر بزرگتر و موثرتر به دلیل دبی بالاتر نیاز به زمان کمتری برای کارکرد پمپ استخر دارند. بیشتر استخرها در اصل به منظور برگرداندن کل آب استخر در یک بازه زمانی 8 ساعته طراحی شده اند.  به همین دلیل ، پمپ استخر در بیشتر استخرها باید حداقل 8 ساعت در روز کار کنند و در دوره های استفاده زیاد از استخر یا دمای بالا ، حداکثر 16 ساعت. برخی از استخرهای ضد آفتاب با سیستم های خوب می توانند 4 ساعت در روز در خارج از فصل پمپشان کار کند و آن هم فقط در زمانی که دمای آب زیر 60 درجه باشد. به طور کلی می توان گفت با توجه به استخر و شرایط آب و هوایی و توجه به تجهیزات استخر، مدت زمان روشن بودن پمپ استخر را می توان کم و زیاد کرد.

 • استفاده از پمپ هایی با سرعت متغیر

پمپ های با سرعت متغیر از سرعت کمتری استفاده می کنند تا انرژی کمتری مصرف کنند. وقتی سرعت پروانه (RPM) را به نصف کاهش می دهید ، آمپراژ مورد نیاز را 8 برابر کاهش می دهید! پمپ های استخر با سرعت متغیر می توانند مصرف انرژی را بین 50 تا 80 درصد کاهش دهند ، بنابراین بازپرداخت قیمت خرید بالاتر آنها ظرف چند سال انجام می شود. پمپ های دور متغیر از سرعت کمتری استفاده می کنند تا انرژی کمتری مصرف کنند. می توان آنها را برنامه ریزی کرد تا با کمترین میزان انرژی مورد نیاز برای تمیز کردن ، گرمایش و غیره ، به سرعت ایده آل فیلتراسیون برسند. پمپ های VS که اغلب با هشت سرعت متفاوت در دسترس هستند ، در دوره های مختلف چرخه تعمیر و نگهداری ، انرژی مصرفی خود را با توجه به نیاز استخر تنظیم می کنند.

 • استفاده از پمپ دو سرعته

پمپ های استخر دو سرعته نسبت به پمپ های تک سرعته مصرف انرژی را تا ۳۰ درصد کاهش می دهند. تنها مشکل این است که شما به یک تایم کلاک دو سرعته نیز نیاز دارید و یک سیم اضافی از ساعت به پمپ اضافه می کنید. پمپ دو سرعته دارای یک گزینه سرعت پایین است که بسیار کارآمدتر از عملکرد پمپ با سرعت بالا در تمام مدت است. اگرچه این پیشرفت نسبت به پمپ های تک سرعته است و در صورت استفاده صحیح می تواند هزینه انرژی پمپ استخر را کاهش دهد. این کار هزینه را تا حدی افزایش می دهد که شما همچنین می توانید یک پمپ با سرعت متغیر خریداری کنید که حداقل سه سرعت خواهد داشت ، دارای تایم کلاک مخصوص به خود است و از موتور آهنربای دائمی استفاده می کند.

 • استفاده از فیلتر بزرگتر

از یک فیلتر بزرگتر و موثرتر استفاده کنید. یک فیلتر استخر که از اثربخشی بیشتری برخوردار باشد و در به دام انداختن آلودگیها بسیار کارآمدتر است که زمان کارکرد پمپ فیلتر کمتر، امکان پذیر است و یک فیلتر بزرگ نیز توانایی به دام انداختن آلودگی بیشتری را خواهد داشت، اما شاید مهمتر از آن مقاومت کمتری که نسبت به فیلتر کوچکتر دارد، باشد. زیرا با فشار کمتر، فیلتر بزرگتر کمتر کار می کند تا پمپ بتواند آب را از داخل آن عبور دهد.

 • استفاده از پمپ کوچکتر

بسیاری از مردم این را نمی دانند ، اما همه پمپ های استخر 1 اسب بخار مقدار جریان و فشار یکسانی را تولید نمی کنند. پمپ های جریان متوسط ​​، جریان زیاد و جریان بسیار زیاد وجود دارد. اسب بخار کوچکتر به معنای کاهش هزینه های انرژی است ، زیرا از آمپر کمتری استفاده می کنند. جایگزینی یک پمپ جریان متوسط ​​با قدرت بالا با یک پمپ کم قدرت با قدرت بالا همان چیزی است که در مورد آن صحبت می کنیم.

 • حفظ تعادل آب استخر

توجه مداوم به شیمی استخر از رشد مشکلات آب به چیزی که برای بازگرداندن کیفیت آب به پمپ به مدت طولانی تری نیاز دارد جلوگیری می کند. تعادل خوب آب و اقدامات بهداشتی ، نیاز به فیلتراسیون اضافی را کاهش می دهد.

 • استفاده از شیر لغزنده

برای فیلترهای شن و ماسه و DE با شیرهای جانبی ، شیر اسلاید ، یا همان سوپاپ Push-Pull مقاومت کمتری نسبت به شیر سبک دارد، خصوصاً در اندازه 2 اینچ. از طرف دیگر فیلترهای کارتریج به هیچ وجه شیر فیلتر ندارند و همچنین می توانند راهی برای کاهش مقاومت فیلتر و کار موتور باشند.

 • استفاده از ضدعفونی کننده ها

وقتی آب شما واقعاً بهداشتی است ، فیلتر کمتر کار می کند – ذرات کمتری از آب خارج می شود. افزودن یک ضد عفونی کننده ثانویه یا مکمل مانند Nature2 یا Ozone یا حتی استفاده از مواد شفاف کننده یا آنزیم ها ، می تواند تقاضای شما برای فیلتراسیون را کاهش دهند. و به شما این امکان را می دهد که پمپ کمتر کار کند، در حالی که آب تمیز است. برای جلوگیری از مشکلات آب که به مواد شیمیایی اضافی (و فیلتر کردن) برای بازگرداندن شفافیت احتیاج دارند ، پمپ فیلتر را هر چند بار که لازم است ، معمولاً 12-15 ساعت در روز استفاده کنید.

کاهش مصرف برق پمپ استخر

راه های کاهش انرژی مصرفی استخر

علاوه بر پمپ استخر، راه هایی دیگر و روشهای دیگری نیط برای کاهش انرژی وجود دارد تا استخر شما با محیط زیست سازگار باشد. این روش ها عبارتند از:

 • کاهش مصرف آب استخر.
 • نشت استخر را پیدا و برطرف کنید.
 • شستشوی معکوس تنها در مواقعی که فشار سنج 5-10 پوند بالاتر از حد تمیز باشد.
 • استخر را بپوشانید تا تبخیر و اتلاف گرما کاهش یابد.
 • بلوک های بادی را برای کاهش تبخیر و از دست دادن گرما نصب کنید.
 • استخر و تجهیزات استخر را همواره بررسی کنید تا نیاز به تخلیه استخر برای تعمیر کاهش یابد.
 • وقتی پمپ یا موتور شما خراب است ، یک پمپ Variable Speed ​​نصب کنید.
 • چراغ های استخر LED یا لامپ های LED را به جای هالوژن یا سیل نصب کنید.
 • از یک ضدعفونی کننده مکمل به عنوان بیمه در برابر جلبک ها یا لکه ها استفاده کنید.
 • به جای پاک کننده های تقویت کننده پمپ ، از شوینده های ساکشن یا روباتیک استخر استفاده کنید.

در پایان

با حفظ پاکیزگی ، وضوح آب و سطح شیمیایی استخر ، ممکن است بتوانید از زمان پمپ استخر خود بکاهید و سالانه در هزینه های انرژی صرفه جویی کنید. دیجی پول مارکت(ساینا تصفیه آریا) توصیه می کند، زمان روشن بودن را هر روز در تابستان به 6 ساعت و در زمستان به 4 ساعت محدود کنید. کاهش زمان 2 ساعته پمپ استخر می تواند ماهیانه تا چند درصد در هزینه ها صرفه جویی به وجود آورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *